IŞİD BAHANE, HEDEF KÜRT KORİDORU

CHP çevrelerinin “ABD IŞİD’i vuruyor ama AKP IŞİD’e terörist diyemiyor” şeklindeki salt AKP karşıtlığına dayanan bakışı, en az AKP çevrelerinin “ABD Suriye’yi vursa, bu tehlike oluşmazdı” şeklindeki fırsatçı propagandası kadar ilkeldir. Zira bu türden bir bakış, bakanı en sonunda ABD saldırısından memnuniyet duymaya kadar götürür.

IŞİD’in ne olduğunu, kimin enstrümanı ve kimin cephe ortağı olduğunu saptamadan, son gelişmeleri doğru çözümlemek mümkün olmaz. Açıklamaya çalışalım:

ABD’nin IŞİD’e havadan kısmi bir operasyon düzenlemesinin resmi gerekçesini Obama yaptı: “IŞİD’in hilafetine izin vermeyeceğiz.”

Oysa ABD’nin taktik hedefi Erbil’e kalkan olmak, stratejik hedefi de Kürt Koridoru için şartları hazırlamaktır.

ABD’nin bu hamlesini en iyi açıklayan olgu ise Hasan Bögün’ün Aydınlık için incelediği CAP Raporu’dur. Çünkü o raporda Obama’ya Kürtlerin birliğini sağlaması öneriliyor.

IŞİD’İN ABD AÇISINDAN İŞLEVİ

Kürtlerin Birliği pratikte Kürt Koridoru inşa etmek ve Büyük Kürdistan demektir. ABD’nin buna gücünün olmadığı ve bu hedefinin çok gerisinde kaldığı ortada. Suriye’de yapamadığını Irak’ta da yapamayacaktır. Ancak kontrolündeki örgütleri harekete geçirerek ve Kürt örgütlerini bu amaca sevk ederek, asıl hedefe olmasa da hedefe götürecek yollardan birine çıkabileceğini düşünüyor.

İşte IŞİD burada önem kazandı ve iki kritik iş yaptı:

1) Musul’u işgal ederek, Barzani’ye Kürdistan’ın kalbi saydığı Kerkük’ü işgal etme fırsatı yarattı.

2) Erbil’e doğru yönelerek ABD’ye Erbil’e kalkan olma ve Kürt Koridoru hamlesi yapma fırsatı yarattı.

IŞİD’in bu özel görevlerini anlayabilmenin yolu, kuşkusuz onun arkasındaki asıl kuvveti görebilmemizden geçiyor. Üye sayısı en fazla 15 bin olan bir örgütün iki aydır bölgeyi bu kadar esir alabilmesinin de açıklaması arkasındaki o kuvvettedir.

ABD’Lİ SENATÖR: IŞİD’İ BİZ SİLAHLANDIRDIK

IŞİD, Irak El Kaidesi olarak 2004’te Zerkavi tarafında kuruldu. Ancak önemli dönüşümler yaşadı ve en sonunda CIA’nın denetiminde Suriye’de Esad’a karşı bir örgüte dönüştürüldü. Geçen yıl Nusra’yla yaşadığı iç çatışmalar ve El Kaide’nin IŞİD’i dışlaması bu “tam denetimle” ilgilidir.

Gelin bu gerçeğe işaret eden belli başlı bazı olguları sıralayalım:

1) IŞİD lideri Bağdadi, CIA denetimine girmesinin karşılığında hapishaneden salıverilmiş ve hızla Zerkavi’nin kurduğu örgütün en tepesine yükselmişti. (Rusya’nın Sesi, 8 Temmuz 2014)

2) ABD’li Senatörü Rand Paul, “IŞİD’i biz silahlandırdık” diyordu. (Rusya’nın Sesi, 23 Haziran 2014)

3)  Christof Lehmann’ın Hariri’ye çok yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, IŞİD’in Irak savaşının merkez üssü, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ydi. (Aydınlık, 25 Haziran 2014)

Lehmann’a göre, IŞİD’in Musul saldırısına 22-23 Kasım 2013’te İstanbul’da yapılan Atlantik Konseyi Enerji Zirvesi’nde karar verildi. ABD Enerji Bakanı Ernst Monitz, Atlantik Konseyi Başkanı Frederick Kempe, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scowcroft’ın katıldığı zirvenin konusu Kerkük merkezli Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden satışıydı.

Kissinger, Scowcroft, Nulan, Keagan, Stavridis, Petreaus, Ricciardone ekibi, öncesinde Obama’ya “Kasım’a kadar Kürt özerkliğine razı olması için Maliki’ye baskı yapsan iyi olur” mesajı göndermişti.

CLİNTON: IŞİD ABD PROJESİDİR

4) Henüz okumadım ama Hamide Yiğit’in aktardığına göre Hillary ClintonZor Seçim” isimli kitabında IŞİD’i kendilerinin yarattığını itiraf ediyor.

ABD’nin önceki Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yazdığına göre ABD projesi olan IŞİD, 2013’ün Mayıs ayında kuruldu. ABD ile Avrupa ülkeleri, IŞİD’in bir İslam Devleti kurmasının ardından bu devleti tanıma konusunda anlaştılar. ABD ve AB ile birlikte 7 Mayıs 2013’te ilan edilmesi planlanan İslam Devleti’ni 72 saat içinde 112 ülke tanıyacaktı. (Sendika.Org, 7 Ağustos 2014)

Clinton kitabında bunun bir hata olduğunu söylüyor. Doğru,hataydı zira Suriye bu planı bozmuştu!

Şu notu da dikkatinize sunalım: Clinton IŞİD’in Musul’u işgal etmesinden bir hafta sonra “Zor Seçim” kitabının tanıtımı için çıktığı CBS televizyonunda, konu IŞİD’den açılınca şu uyarıyı yapmıştı: “IŞİD’in başlattığı kriz Türkiye ve İran’a da sıçrayabilir.” (Sabah, 17 Haziran 2014)

Çünkü IŞİD’in açacağı yol üzerinden bir Kürt Koridoru inşa edilecekse, o koridor Irak ve Suriye kadar, İran ve Türkiye’yi de ilgilendirecektir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
10 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: