PKK tampon bölgeye neden karşı?

TSK’nin hazırlıklarını yaptığı tampon bölgenin, sonuçları itibariyle Kürt Koridoru anlamına geleceğini belirtmiştik.

ABD’nin 1991’de 36. paraleli sınır çekip uçuşa yasak bölge ilan etmesini ve Irak’ın kuzeyini “tampon bölge” haline getirmesini de bu tezimize dayanak göstermiştik. Zira ABD 36. paralel üzerinden Irak Kürdistanı’nı kurmuş oldu!

Oysa PKK tampon bölgeye karşı çıktı, hatta Murat Karayılantampon bölge Kürdistan’ın işgalidir” dedi.

Bu durumda soru şudur: Tampon bölge bizim belirttiğimiz gibi Kürt Koridoru demek midir, yoksa Karayılan’ın dediği gibi Kürdistan’ın işgali demek midir?

İnceleyelim:

1 MART TEZKERESİ TÜRKİYE’NİN ALEYHİNEYDİ

1 Mart tezkeresi tartışmalarını anımsıyor musunuz? Orada da benzer bir durum vardı…

ABD tezkeresine neden karşı çıkmıştık?

1) Tezkere, iddia edildiği gibi ABD’nin Irak’a kuzeyden cephe açması değildi, zira kuzeyde zaten ciddi bir Irak kuvveti yoktu. Irak’ın kuzeyi fiilen zaten 12 yıldır ABD’nin kurmuş olduğu Barzanis’tandı…

2) ABD, Irak’a ikinci kez Büyük Ortadoğu Projesi’ni gerçekleştirmek için geliyordu ve BOP’un merkezinde de Barzanistan’ı “Büyük Kürdistan” yapmak vardı. Yani Suriye, İran ve Türkiye’ye doğru genişletmek.

3) Tezkereye göre ABD’nin sevkedeceği askerler, Bağdat’a doğru hücuma kalkacak askerler değildi ve İskenderun’dan Hakkari’ye kadar Türkiye sınırı boyunca konuşlanacaktı.

4) Bu tablo, ABD’nin 1 Mart tezkeresiyle aslında TSK ile Barzanistan arasına bir kalkan kurmak istediğine, buraya yerleştireceği askerlerle Büyük Kürdistan hedefine doğru ilerleyeceğine işaret ediyordu.

PKK 1 MART TEZKERESİNE KARŞIYDI

Oysa hem PKK, hem de Barzani 1 Mart tezkeresine karşı çıkıyordu. Kendi lehlerine olan bir tezkereye neden karşı çıkıyorlardı?

1) PKK, kategorik olarak içinde TSK olan her projeye karşıdır! Zira bilir ki, Türkiye NATO üyesi de olsa, Ankara’da BOP eş başkanlığı da bulunsa, TSK “sınırdışı” işler yapabilir!

2) PKK, Açılım’a rağmen, TSK’nin kendisiyle ilgili kırmızçizgisi olduğunu bilmektedir.

3) Barzani, AKP’nin iktidarına rağmen Türk Ordusu’nun asla bağımsız bir Kürdistan’a izin vermeyceğini bilmektedir ve bunu sık sık ifade etmektedir.

Bu gerekçeler nedeniyle hem PKK hem de Barzani 1 Mart tezkeresine karşı çıkmıştı. Hatta kimi milli kesimler, PKK ile Barzani‘nin bu gerekçelerine bakarak, 1 Mart tezkeresini desteklemişti. Tezkereyle ABD’nin “Büyük Kürdistan” projsine engel olabileceklerini ileri sürmüşlerdi.

ABD PLANINDA ABD ÇIKARI VARDIR

O zaman şöyle soralım:

1) 1 Mart tezkeresi geçseydi, TSK Barzanistan’ı dağıtabilir miydi, ABD’nin Büyük Kürdistan projesini ortadan kaldırabilir miydi?

2) TSK şu anda tampon bölgeye evet dese, fırsattan yararlanıp Suriye’nin kuzeyindeki PKK kantonlarını dağıtabilir mi, Irak’ın kuzeyinde PKK’yi bastırabilir mi, hatta Barzanistan’a fiilen müdahale edebilir mi

Evet, artık felsefi bir tartışmaya da gelmiş bulunuyoruz.

TSK’nin pek çok subayı NATO’ya karşıdır ama NATO’dan çıkılmasını da istemez. Sorduğumuzda gerekçeleri özetle şu olur: “İçinde olmak ve karar mekanizmalarında bulunmak, dışında olmaktan daha avantajlıdır.”

Öyle midir? Kendimizi kandırmayalım: NATO askeri bir ittifak olmaktan çok siyasi bir örgüttür ve siyasi kararı da ABD verir, uygular, uygulatır.

Problem, büyük kuvvet ile küçük kuvvet arasındaki ilişkidir. Türkiye’nin ABD’ye rağmen ABD projesi içinde ABD’nin çıkarlarına aykırı sonuç elde etmesi “şu koşullarda” mümkün değildir!

SÜREÇ LEHİNE OLAN RİSK ALMAZ

1 Mart tezkeresini TBMM’den geçirtmeyerek inisiyatif kaybetmiş olmadık, tersine o gün Kürt Koridoru’nu engelledik ve ABD’nin hedefini öteledik.

O tezkere geçseydi ABD ilan ettiği gibi hızla Irak’tan sonra Suriye’ye girecekti ve Barzanistan’ı Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e açacaktı. Tezkere geçmeyince o işi bugünlere kadar gecikti.

Aynı durum tampon bölge konusu için de geçerlidir. Tampon bölge kurmamak, uçuşa yasak bölge ilan ettirmemek, son tahlilde Kürt Koridoru’nu öteleyecektir.

PKK elbette risk almamak, TSK ile karşı karşıya gelmemek için tampona karşı çıkar, zira süreç zaten lehlerine ilerlemektedir…

Ama TSK, PKK’den farklı düşünmeldir ve tampon bölge ile ABD’nin planlarına engel olunamayacağını, tersine son tahlilde plana yarar sağlamış olacağını hesap etmelidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
20 eylül 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: