Kontrolsüz kaos

ABD, IŞİD’le mücadeleyi Irak’ın ardından Suriye’ye taşıdı. Bu Obama‘nın IŞİD stratejisinde, AKP’nin de özellikle istediği, yeni bir aşamadır.

Suriye devleti, ABD’nin saldırısının bilgileri dahilinde olduğunu, ABD Dışişleri John Kerry tarafından kendilerine saldırıdan bir kaç saat önce mektup gönderildiğini açıkladı.

Şam, bu bilgilendirme nedeniyle ABD saldırısına karşı çıkmadı!

Kuşkusuz Şam’ın kendi çıkarları açısından haklı nedenleri olabilir: Birincisi karşı çıkmanın bir şey değiştirmeyeceğini görerek, ikincisi de IŞİD’e operasyonun kendisine de yarayacağını hesap ederek itiraz etmemiş olabilir.

Ama itiraz etmemesi, ABD’nin IŞİD bahanesiyle bölgeyi ve en başta da Suriye’yi dizayn etmeye çalıştığı gerçeğini değiştirmez!

O nedenle, hangi gerekçeyle olursa olsun, emperyalist devletin bölgemize attığı her bomba aleyhimizedir ve kırmızıçizgimizdir!

ÇIKARLAR ÇARPIŞMASI

Gelelim ABD’nin Irak’tan sonra Suriye’de yaptığı “IŞİD’le mücadele” saldırısına…

Önce olgular:

1. ABD’nin Şam’a bilgi vererek Suriye’de IŞİD’i bombaladığı saatlerde, İsrail de bir Suriye uçağını düşürdü. Yani Tel Aviv açıkça kışkırttı ve Suriye’yi yanıt vermeye zorladı.

2. ABD’nin saldırısına Şam gibi Moskova ve Tahran da tepki göstermedi.

3. Bu saldırıdan bir gün önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif IŞİD konulu bir görüşme yaptı. Tahran için son tahlilde bu bir kazanımdı ve “normalleşme” kendisine uygulanan yaptırımları daha da gevşetecekti. Ayrıca İran, Irak’taydı ve IŞİD’e karşı somut mücadele ediyordu; hatta peşmergeye bu amaçla silah veren ilk ülkeydi.

4. ABD’nin IŞİD’e saldırısı, Ayn el Arab’da (Kobane) yenilen PKK-PYD’ye büyük yardım oldu. ABD Erbil’de KDP’yi, Ayn El Arab’da PKK’yi kurtardı.

5. AKP’nin önce KDP’yle sonra da PKK’yle arası açılmaya başladı. KDP, IŞİD’in Erbil saldırısı sırasında açıkça yardım talep ettiği AKP’nin destek vermemesine üst düzeyden tepki gösterdi.

IŞİD’in Ayn el Arab saldırısı nedeniyle, bu kez PKK müzakere ortağı AKP’ye tepki gösterdi. Karayılan, “son söz Öcalan’ındır ama bizim için çözüm süreci bitmiştir” dedi. Hatta PKK’ye göre IŞİD’in Ayn el Arab saldırısının sorumlusu, AKP’ydi.

6. Suudi Arabistan, SUKO içindeki güç mücadelesinde kendisine karşı gelişen Türkiye-Katar ortaklığına İhvan sorunu soktu. Riyad ayrıca ABD’nin muhalif eğitimi için ev sahipliğine gönüllü olarak Obama‘nın IŞİD stratejisinde öne çıktı.

7. SUKO Başkanı Hadi el Bahra 60 kadar üst düzey liderlik arasında yaşanan fikir ayrılıkları nedeniyle ÖSO’nun dağıtıldığını açıkladı. El Bahra, ayrıca Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelede ABD koalisyonuna katılacağını söyledi.

8. Erdoğan, AK-Medya’nın AKP karşıtı faaliyetlerin operasyon merkezi ilan ettiği CFR’de konuştu. CFR Başkanı Richard Haas, Erdoğan‘ı “Türkiye’nin Atatürk‘ten sonraki en önemli ikinci ismi” olarak ilan etti!

Erdoğan BM Genel Kurulu nedeniyle bulunduğu ABD’deki temaslarında “Türkiye, deneyimi çerçevesinde IŞİD ile mücadelede üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

GÜÇ KAYBI, KONTROL KAYBI

Peki 24 saatte gerçekleşen bu olgular ne anlama geliyor?

Cephe cepheye bir mücadele var ama cepheler hem homojen değil hem de aynı hedefte birleşmemiş durumda… Aynı cephe içerisinde yer alan Türkiye ile PKK, İsrail ile Türkiye, Suudi Arabistan ile Türkiye, Suudi Arabistan ile Katar ve Almanya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün vs. hepsi arasında pek çok çelişki var…

Ve toplamda hepsinin de ABD’yle…

Bu ilk kez oluyor!

Kontrollü kaos”, süper emperyalist gücün kaos çıkarıp bundan azami yararlanmasıyla ilgili bir kavramdı. ABD kaostan yararlabiliyordu çünkü büyük güçtü.

Ancak durum şimdi farklıdır ve kaos, ABD’nin tam kontrolünde değildir; hatta yer yer kontrolsüzdür…

Kendi içinde ikiye bölünen bir ABD’nin ortaklarını aynı hedefte kilitleyebilmesi teknik olarak mümkün değildir. ABD güç kaybettikçe, yani kütle küçüldükçe, çekim kuvveti azaldığından uydular yörüngeden savrulmaya başlamaktadır.

Bu tablo, son tahlilde “Rusya, İran, Suriye, Çin” cephesinin kazanacağına işaret etmektedir ve koalisyona katılımda her ülke için gönülsüzlüğün baş nedenidir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Eylül 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: