Kürt Koridoru için Silah Koridoru

Barzanistan’ı fiilen Türkiye’ye inşa ettiren ABD, aynı kazığı 23 yıl sonra bu kez Suriye’nin kuzeyinde yeniden Ankara’ya atabilir mi?

23 yıl önce “ABD’nin 36. paraleli işimize gelir, girer çıkar PKK’yi vururuz diye düşünüyorduk, sonra elimizde Kürt devletini bulduk” diyen generaller, 23 yıl sonra aynı tuzağa tekrar düşer mi?

Neden mi soruyoruz bu soruları?

Gelin 24 saatte yaşanan şu beş önemli olguya bakalım önce:

PKK AKP’DEN SİLAH İSTİYOR

1. IŞİD’in Ayn el Arap’a (Kabone) yaptığı saldırı artarak sürüyor. Gelen bilgilere göre IŞİD, 600 bin nüfuslu şehrin dış mahallesine girmek üzere.

Örneğin IŞİD Ayn el Arap’ın Zorova köyüne kadar girmiş durumda. Zorova, Suruç’un Karaca mahallesinin hemen karşısında ve yüksek noktalardan IŞİD ile PYD’nin askeri birimi YPG arasındaki çatışmalar çıplak gözle izlenebiliyor.

İnsan merak ediyor: Erbil’i IŞİD’in elinden “kurtaran” ABD, neden Ayn el Arap’ı kurtaramıyor? Üstelik yapılan açıklamalara göre ABD’nin IŞİD’e hava saldırısı da sürüyor!

2. HDP’liler Ayn el Arap’la dayanışma için Suruç sınırındaki tel örgüleri yıkıp Suriye topraklarına giriyor, 3 km’lik insan zinciri oluşturuyor…

Gazetelerde “sınır kalktı” başlıkları var…

3. HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Washington’dan Türkiye’ye çağrı yapıyor: “Ankara Kobane’ye ağır silah koridoru açsın.”

4. PKK’nin Suriye kolu PYD’nin Siyasi Komite Başkanı Ömer Alluş, Türkiye’den silah takviyesi ve silahların sınırdan geçirilmesi konularında resmi yardım istediklerini açıklıyor.

5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’den dönüşü sırasında uçakta gazetecilere “Kara harekatı sinyali” veriyor.

KÜRTLER SINIRA YÖNLENDİRİLİYOR

Bu beş olguya öncesinde yaşanan şu olguları da eklemeliyiz:

1. Daha ortada IŞİD saldırısı yokken, Ayn el Arap’ta evlere telefonlar edildi ve “IŞİD geliyor, kaçın” mesajı verildi.

2. Ayn El Arap’tan Türkiye’ye geçenlerin sayısı 150 bini buldu.

23 yıl önce de herşey katliamdan kaçan Kürtlerin sınıra yığılmasıyla başlamıştı. Sonra ABD 36. paraleli çekti, uçuşa yasak bölge ilan etti, tamponlar, güvenli bölgeler, Çekiç Güç harekatları derken Irak Kürdistan’ı kuruldu!

Ayn el Arap’ta yaşananlar bir benzelik göstermiyor mu?

IŞİD’in Erbil’i bırakıp ansızın batıya Ayn el Arap’a yönelmesi ve Kürtleri Türkiye sınırına zorunlu göçe mecbur etmesi, kapsamlı bir planlama gibi görünüyor…

OLAN KÜRT’E OLUYOR

Önemle vurgulamalıyız. 23 yıl önce Kürt’ün akan kanını, göz yaşını, yaşadığı trajediyi gerçekte önemseyen yoktu. ABD, Kürt’ün kanı üzerinden bölgeyi yeniden dizayn etmeye çalışıyordu, haritaları güncellemek istiyordu…

ABD’nin stratejik enstrumanı durumundaki Barzani de, ABD’nin bu hedefinden nemalanmaya, kendine alan açmaya çalışıyordu…

23 yıl sonra aynısı yaşanıyor: IŞİD problemini yaratan ABD, o problemi Kürtlerin üzerine sürerek kendisini “kurtarıcı” ilan ediyor ama “kurtarma” işine de Türkiye’yi dahil edebilmek için ağırdan alıyor ve bu arada Kürt yine ölüyor, yine ölüyor!

AYNI KAZIĞI YENİDEN YEMEMEK!

Daha Açılım başladığında, sonra Öcalan “gerilla bitmez, Irak var, Suriye var” dediğinde, ABD ile stratejik araçları AKP ve PKK’nin Kürt’ü Ortadoğu’da namluya süreceğine dikkat çekmiştik!

O süreç şimdi yaşanıyor…

AKP’nin “Türkiye’yi Kürtlerle büyütmek” dediği Açılım işte bugün Ayn el Arap kavşağında yaşanıyor.

Kara harekatı sinyali, tampon bölge, güvenli bölge, uçuşa yasak bölge, tezkere tartışmaları bu kavşak üzerinden anlam kazanıyor!

TSK o nedenle 23 yıl önceki Amerikan kazığını göz önünde bulundurarak konuyu ele almalıdır!

Sürekli tampon ve tezkere tuzağına dikkat çekmemiz bundandır…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Eylül 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: