Tezkere karşıtlığı Kürt Koridoru muhafızlığı mıdır?

Tezkere karşıtlığı iki yönden suçlanıyor: Bir bakışa göre tezkereye destek vermeyenler IŞİD’e destek vermiş oluyor. Diğer bakışa göre de tezkereye destek vermeyenler Kürt Koridoru muhafızlığı yapmış oluyor.

Her ikisini de yanlış bulduğumuz bu tarz değerlendirmeler, meselelere şablonlarla bakmanın bir yansımasıdır.

Ve meseleye şablonla bakılınca, tezkere konusundaki tutum, en sonunda vatansever olup olmamakla açıklanıyor!

TEZKERE ÇOK BOYUTLUDUR

Tezkere konusu çok parametreli bir konudur ve şablon giydirelemeyecek kadar karmaşıktır.

Bir kere siyasi direktifi verecek AKP Hükümeti ile o siyasi direktife göre askeri harekat yapacak TSK arasında hedefler konusunda yüzde yüz bir uyum yoktur. Bu tezkerenin uygulanma biçimine etki edecekir.

İkincisi, Türkiye’nin çıkarları ile ABD’nin çıkarları arasında büyük fark vardır. Üçüncüsü hedef olan bölge ülkeleri ile Türkiye’nin çıkarları nesnel olarak örtüşmektedir. Dördüncüsü, beşincisi… Pek çok parametre vardır.

Hatta IŞİD ile PKK’nin sahada çatışıyor olması da AKP Hükümeti’nin Açılım sürecine yansıması bakımından bir parametredir.

O nedenle tek bir yönden bakarak tezkereyi desteklemeyenleri IŞİD’çi ya da Kürt Koridor’cu diye suçlamak eşyanın tabiatına aykırıdır.

PKK’NİN TUTUMU TURNUSOL KAĞIDI DEĞİLDİR

Örneğin PKK’nin tezkere konusundaki tutumuna bakarak genel bir doğru çıkartılabilir mi? Yani PKK tezkereye karşı diye tezkereye karşı çıkanlar Kürt Koridoru muhafızı olabilir mi? Bu bakış, AKP’yi de olmadığı bir siyasi mertebeye çıkartmaz mı?

Nitekim hareket noktanız PKK’nin tutumu olunca, AKP de vatanseverlik cephesinde yer almış oluyor!

Oysa PKK, 2007’den beri her yıl çıkarılan tüm AKP tezkerelerinde terör örgütüydü, hedefti… Ve PKK de AKP’nin her tezkeresine karşı çıkıyordu… Yani bugünkü “görünen” saflaşma ile bir farkı yoktu!

Ama o tezkerelere rağmen AKP hükümeti ile PKK müzakere ediyor, ortaklık kuruyor, en temel meselelerde aynı safta duruyordu…

Bugün farklı mı? Hayır. PKK yine tezkereye karşı çıkıyor ama AKP ile PKK Kürt Koridoru’nun en somut ifadesi olan Kobanicilikte ortaklık kuruyor!

TAMPON BÖLGE SAFLAŞMASI TEK ÖLÇÜT DEĞİLDİR

Çok yönlü olaylara tek yönden bakmak hatalı sonuç verir. Örneğin ABD-PKK ilişkisi…

Bu ilişkiye salt ABD’nin terör örgütleri listesinde PKK’nin yer alıyor olması gerçeği üzerinden bakarsak, bölgeye dair tek bir doğru analiz yapamayız…

Çünkü ABD’ye göre PKK’nin terör örgütü olduğu da doğrudur, ABD’nin PKK’ye destek verdiği ve ona devlet kurmaya çalıştığı da…

ABD demişken…

Örneğin ABD’nin tampon bölgeye “karşı” çıkmasına bakarak tezkere olumlanabilir mi? ABD tampon bölgeye bu aşamada karşı ve Erdoğan‘ı daha New York’tayken bundan vazgeçirtti, onu “güvenli bölgeye” ikna etti.

Neden? Çünkü ABD, İran ve Rusya’yla karşı karşıya gelmek istemiyor.

ABD, aynı nedenle “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesine de karşı çıkıyor. Zira “uçuşa yasak bölge” temelde IŞİD’i, PKK’yi, herhangi bir terör örgütünü değil, uçağı olan bir kuvveti, Suriye’yi hedef alıyor.

Erdoğanlar için Esad‘ı devirmek hepsinden önemli olduğu için “uçuşa yasak bölge” konusunda bastırıyolar ve ABD’nin “askeri koliasyonuna katılımı” için bunu bir pazarlık konusu yapıyorlar.

ABD ise Esad‘ın devrilmesini öncelikli görev ilan etmiyor. Washington’a göre “seçilmiş muhalif” eğitmek ve onlara dayanarak önce IŞİD’i, en sonunda da Esad‘ı hedef almak, daha doğru bir yol…

Üstelik böylece ABD yine İran ve Rusya’yla karşı karşıya gelmemiş olacak!

HER HEDEFE KURŞUN SIKILMAZ!

Bırakınız tezkereyi, ABD’nin IŞİD stratejisini bile tek parametre üzerinden yorumlayamazsınız. Örneğin İran ABD’nin IŞİD’i vurmasından memnundur. Buradan hareketle ne İran Amerikancı olmuştur, ne de ABD planı iyi birşeydir!

Moskova ve Tahran, ABD’nin siyasi ikliminde serpilip büyüyen bir aracın kendilerine gerek kalmadan temizleniyor olmasından memnundur, o kadar…

Bu türden şablonlar siyaseten büyük risk taşır. Örneğin tezkereye karşı çıkmayı Kürt Koridorluğu muhafızlığı ilan ettiğiniz anda, tezkereyi çıkaran AKP’yle aynı cepheye düşmüş olursunuz. Daha vahimi, tezkereden memnun olduğunu söyleyen ABD ile aynı cepheye düşersiniz!

O nedenle tezkere gibi çok parametreli konulara, her parametresinden ayrı ayrı bakmak gerekir.

Savaş mevzisinde olmak, herşeyi hedef görmeyi ve her hedefe kurşun sıkmayı gerektirmez!

Hep söylediğimiz gibi, Kürt Koridoru’nu engellemenin gerçekçi yolu bellidir: Komşularla işbirliği ve terörle ortak mücadele!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Ekim 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: