IŞİD stratejisinde değişimin AKP’ye maliyeti

Cumhuriyetçilerin kazandığı ABD Kongre seçimlerini değerlendirirken bunun Obama‘nın IŞİD stratejisine, dolayısıyla Türk-Amerikan ilişkilerine de yansıyacağını belirtmiştik.

Obama‘nın “önce IŞİD” stratejisinin Cumhuriyetçilerin ve AKP Hükümeti’nin istediği gibi “IŞİD ve Esad birlikte hedef” stratejisine esnetilebileceğine dikkat çekmiştik. Bunun AKP Hükümeti’ne İncirlik’in “ana karargah” yapılmasından Ortadoğu’da Türkiye-İsrail-Suudi Arabistan ekseni kurulmasına kadar maliyetleri olabileceğini belirtmiştik.

Koltuklar Ocak ayında değişecek olmasına rağmen, bu yönde kimi işaretler oluşmaya başladı bile. İnceleyelim:

OBAMA STRATEJİ DEĞİŞTİRİYOR

1) CNN, üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik ekibinden IŞİD stratejisinin değiştirilmesini talep ettiğini açıkladı!

Haberde Obama‘nın “Esad görevden alınmadığı sürece IŞİD’in üstesinden gelinemez” şeklinde düşünmeye başladığı, bu nedenle de Ulusal Güvenlik ekibinden Suriye için farklı bir strateji geliştirmesini istediği belirtildi.

Haber, Obama‘nın yeni bir uzlaşmaya gideceğine işaret ediyor. Zira Obama‘nın “önce IŞİD” hedefli stratejisi ABD açısından hava harekatıyla sınırlı ve karada yerel güçlerin eğitilip donatılmasına dayanıyor.

Cumhuriyetçiler ve Pentagon ise “kara harekatı şart” diyor .Hatta Savunma Bakanı Chuck Hagel, Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice‘a yazdığı mektubunda “hava harekatının Esad’a yaradığından” şikayet ediyordu.

Benzer şekilde AKP hükümeti de mevcut stratejiye itiraz ediyor, IŞİD’le birlikte Esad‘ın hedef alınmaması durumunda ABD koalisyonuna katkısını sınırlı tutacağını ortaya koyuyordu.

TÜRKİYE-İSRAİL İŞBİRLİĞİ TALEBİ

2) Peki strateji ne oranda değişecek? Cumhuriyetçilerin taleplerinin tamamı karşılanır mı?

O ölçekte bir değişiklik zor. Geçen hafta Irak’a 1,500 ABD askerinin daha gönderilmesi kararı alındı ve Obama “Amerikan postalı toprağa değmeyecek” kararını çiğnemeye başladı. Ancak bunun çok daha kapsamlı bir kara harekatına dönüştürülmesine bölge denklemi izin vermiyor.

Türkiye açısından daha önemli olan ise şudur: Gözden geçirilecek strateji güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge gibi AKP taleplerini karşılayamayacak olsa bile, Obama‘nın bir ölçüde Esad‘ı hedef alan bir esnetmeye soyunması, kuşkusuz AKP’nin ABD koalisyonuna tam katkısının önündeki mazereteni düşürecektir.

Ve Washington karşılığında Ankara’dan Ortadoğu’da Türkiye-İsrail-Suudi Arabistan’a dayanan “geleneksel” eksene dönülmesini isteyecektir.

Bu yönde kimi girişimlerin olduğu da görülüyor. Örneğin önceki ABD Büyükleçisi Francis RicciardoneOrtadoğu istikararı Türkiye-İsrail işbirliğine bağlı” mesajı verdi.

Mesaj kadar mesajın nerede verildiği de önemli. Ricciardone bu mesajı, 1 Mart 2003 döneminin ABD Büyükelçisi Robert Pearson‘la birlikte Türkiye’nin Washignton Büyükelçisi’nde katıldığı konferansta verdi.

Ricciardone‘ye Türk Büyükelçiliği’nde bir konferans verdirilmesi, kuşkusuz ondan hiç hazzetmeyen Erdoğan ve AKP Hükümeti’ne rağmen olmamıştır! Dolayısıyla ortada yeni bir zemin arayışı vardır ve dikkat çekicidir.

AÇILIM’A YENİ AYAR

3) Öte yandan Obama‘nın IŞİD stratejisinde değişiklik işareti vermesi, türevi olan Açılım’a da yansıdı. Şöyle:

Mecvut Açılım, ABD’nin AKP’yle anlaştığı “Türkiye himayesinde Kürdistan” hedefine yönelikti. Esad‘ı yıkamayan ABD zorunlu olarak CFR Başkanı Richard Haass‘ın da belirttiği gibi “mini Kürdistan” hedefine yöneldi. Bu da haliyle Açılım’a yansıdı.

Zira yeni modelde PKK bölgede ABD için başat güç haline gelecekti ve değil silahsızlandırılması, daha da silahlandırılacaktı! Açılım işte bu nedenle tıkandı.

Şimdi ABD ana stratejide bir esnetmeye giderken, Açılım’da da tıkanıklık giderilmeye çalışılıyor. AKP ve HDP çevrelerinden yansıyan pazarlıklara bakılırsa şu noktada uzlaşılarak yola devam edilmeye çalışılacak: “PKK Türkiye’de silahsız, Irak ve Suriye’de silahlı olacak.”

Stratejide değişikliğin Irak’a yansıması ise Bağdat ile Erbil’in Türkiye’yi ilgilendiren Kürt petrolü konusunda anlaşmasıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: