Çatışmanın Anatomisi

Erdoğan ile Fethullah Gülen‘in kopuşa gittiğini ilk dile getiren gazetecilerde biri, Orhan Bursalı‘dır. Cumhuriyet‘teki 6 Haziran 2010 tarihli makalesinde şöyle diyordu Bursalı: “Gülen, AKP ile giderek yol ayrımına gelecektir! Kaderleri farklıdır ve herkes kendi kaderini kendi çizmektedir.”

Bursalı, o günden itibaren AKP-Cemaat çatışmasına odaklandı: Çatışmanın nedenlerini araştırdı, kaynağını sorguladı, nereye evrileceğini inceledi. Ve ortaya “Çatışma’nın Atatomisi” isimli kitap çıktı.

İçeriğine girmeden önce kitapla ilgili iki önemli bilgi verelim:

Kitap Orhan Bursalı‘nın makalelerinin toplamından oluşmuyor. Bursalı bu kitabı makalelerinden bağımsız olarak çatışmanın ilk gününden beri yazıyor, tasarlıyor…

Kırmızı Kedi Yayınevi‘nin yayımladığı kitabın editörlüğünü Türkiye’nin en entelektüel editörlerinin başında gelen Tunca Arslan yaptı. Bu da kitaba ayrı bir lezzet kattı.

GÜLEN’İN 3 ATAĞI

Bursalı, Gülen Cemaatinin Erdoğan‘a üç büyük atak yaptığını dile getiriyor ve “2. Şike Yasası”, “MİT’e Operasyon” ve “Yolsuzluk Operasyonu” ataklarının röntgenini çekiyor. Burada önemli olan, “2. Şike Yasası” ile çatışmanın geri dönülmez bir noktaya geldiğini Bursalı‘nın daha o günden saptamasıdır!

Peki Gülen‘in ataklarının hedefi neydi, hangi mekanizmaları harekete geçirdi, nasıl sonuçlandı? Cemaatin bu üç atağını Erdoğan‘ın nasıl karşıladığı, hangi mekanizmalarla barikat kurduğu, bu büyük çatışmanın devlet aygıtı içerisinde nasıl cereyan ettiği de gözler önüne seriliyor.

Yani aslında bir çatışmayı okurken, devletin nasıl parsellendiğini de anlamış oluyoruz.

Orhan Bursalı gibi bilimsel bilgi, bilgi ve teknoloji politikaları konusunda incelemeler yapan bir isim, haliyle “Çatışmanın Atatomisi”nin daha iyi anlaşılması için AKP ile Cemaat’i de masaya yatırıyor. En temel konulara nasıl baktıklarını inceliyor: Cemaat’in Kürt politikasının hedefi nedir? Cemaat, Kürt meslesinin çözümüne karşı mı? Açılım’a nasıl bakıyor? AKP ile Cemaat’in eğitim konusunun siyasi hedef açısından değerlendirilmesinde benzerlikleri ve farklılıkları ne? Altın Nesil ile İmam Hatip Nesli yaratma hedefleri, çatışmayı nasıl sıçrattı?

GÜLEN’İN İSTİHBARAT MERAKI

Orhan Bursalı, çatışmanın kaynağının anlaşılması için kuvvetlerin ABD’yle ilişkisinin de fotoğrafını da çekiyor. Gülen‘in ABD’yle ilişkisi, küresel girişimciliği, ABD’nin Ilımlı İslam projesinin neresinde yer aldığı, 50 ABD eyaletinde nasıl örgütlendiği, ABD Kongresi’nde nasıl etkili hale gelebildiği gibi çok önemli konular, “Çatışmanın Anatomisi”nde aydınlanıyor.

Öte yandan Cemaat’in emniyet ve istihbaratı sadece toplumu değil, iktidarı da kontrol edebilecek bir mekanizma olarak nasıl kullandığı, bu en temel devlet kurumunda uzun yıllardır nasıl örgütlendiği, hangi yöntemleri izlediği de bu kitapla aydınlanıyor.

Yargı ve medya gibi AKP ile Cemaat arasındaki çatışmada kullanılan kuvvetlerin de röntgeni çekiliyor. Hem AKP’nin hem de Cemaat’in buralarda nasıl bir yarışa girdiği, kimleri nasıl devşirdiği, bu gücü nasıl kullandıkları inceleniyor.

Kuşkusuz bu kavgada denetlenmek ve ele geçirilmek istenen en önemli ve son kale Ordu’ydu. Kavga burada nasıl sürdü? Ergenekon tertiplerindeki rolleri neydi? Kumpasta ortak mıydılar?

Bursalı bu en önemli savaş alanında da kavgayı inceliyor. Ve ortaya şu gerçek çıkıyor. Gülen ordu içinde 35 yıldır örgütleniyor ve 12 Eylül rejimi kendisine bu konuda altın fırsatlar yarattı!

ABD’NİN ROLÜ

Bu konulara kafa yormuş, yazmış çizmiş biri olarak kitabı oldukça doyurucu buldum.

Çatışmanın Gladyo izdüşümü, ABD’nin müttefik hükümetleri denetleme aracı olan Gladyo bakımından bu kavganın nereye oturduğu ise kitapta pek yer almıyor. Biz bu çatışmada Bursalı‘nın röntgenini çektiği iç çelişmeler kadar, ABD içi çarpışmanın ve ABD’nin güç erozyonu ile uydularının tam kontrolünü yitirmesinin de etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Orhan ağabeyle meselenin bu yanını da tartışmak isteriz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: