Dolmabahçe saldırısında 4 senaryo

Yılın ilk günü yapılan Dolmabahçe saldırısyla ilgili olgulara bakalım önce:

Saldırgan Dolmabahçe Sarayı’nın saltanat kapısına el bombası atıyor, patlamıyor; silahına sarılıp tetiği çekiyor, silah tutukluk yapıyor. Yakalanan saldırgan “ Berkin’in hesabını soracağız” sloganı atıyor ve DHKP-C saldırıyı üstleniyor. DHKP-C’nin öncesinde Berkin’in doğumgünü olan 5 Ocak günü için bir eylem çağrısı yaptığını da not edelim.

1. SENARYO: GLADYO/TR EYLEMİ

Olgulardan hareket edersek, pratikte eylemin hedefi Erdoğan değil Davutoğlu‘dur, çünkü Dolmabahçe cumhurbaşkanlığı değil başbakanlık ofisidir! (Davutoğlu dün Dolmabahçe’den Sinan Paşa Camisi’ne yürüyerek gitti!)

Saldırı, “5 Ocak – 19 Ocak” çarpışması düzleminde bir anlama sahip olabilir. En zayıf senaryodur.

2. SENARYO: GLADYO/F TİPİ EYLEMİ

F Tipi örgütün kullandığı sanılan bir twitter hesabı, 12 Aralık 2014 günü, saldırganın da ismini vererek olayı ihbar ediyor, Emniyet’e dilekçe verdiklerini söylüyor.

Dolmabahçe saldırısından sonra aynı hesap ve F Tipi kalemler, benzer şekilde yorumlar yapıyorlar: “MİT, saldırganı neden izlemedi? Saldırgan Yunanistan’dan nasıl giriş yapabildi? Emniyet neden önleyemedi?”

Daha net propaganda olsun diye şu netlikte de yazdılar: Emniyet ve Yargı’ya müdahaleyi kesmezseniz, ülke bu tür eylemlerle zarar görür!

Bu olgulara bakılınca, saldırının adresinin F Tipi yapı olduğu düşünülebilir.

3. SENARYO: GLADYO/ABD EYLEMİ

Saldırı, Türkiye’ye “eksen” uyarısı ve AKP Hükümeti’ne “Türkiye’yi yörüngeye sok” mesajıdır.

Dünyanın ekseninin kaymasıyla birlikte Türkiye de merkezkaç eğilimi göstermektedir. Erdoğanlar bu eğilime karşı koyamamakta, hatta iktidarda kalabilmek için belli ölçüde o eğilime uyum da sağlamaktadır.

ABD, üstelik Erdoğan’dan ziyade Davutoğlu’na, “eksen” uyarısı yapmaktadır!

Eksen ne? Önümüzdeki günlerde ABD heyeti IŞİD stratejisi için Türkiye’ye gelecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun belirttiğine göre artık tüm konular tek bir pakette bağlanacak. ABD için eksenin ölçütü, pratikte bu pakettir.

4. SENARYO: GLADYO/AKP EYLEMİ

3. Senaryo “ABD’nin Türkiye’yi nasıl eksende tutacağıyla” ilgiliydi. 4. Senaryo ise AKP’nin Türkiye’yi nasıl yönetebileceği ve iktidarda kalabileceğiyle ilgilidir.

Yanıt, TBMM’nin Ocak gündemindedir: İç Güvenlik Paketi, MİT’in 70 milyonu fişlemesi tasarısı vs.

Önceki MİT Kanunu, TİB kanunu gibi uygulamaları da eklersek, AKP’nin iktidarda kalabilmeye bulduğu çareyi görmüş oluruz: Haziran Halk Hareketi’ni şimdilik püskürten AKP, zor kuvvetine dayanarak ayakta kalabilmeye çalışacak!

Erdoğanların Haziran Halk Hareketi ile 17-25 Aralık Yolsuzluk operasyonlarını aynı kefeye koyması ve ikisini de aynı merkezli darbe girişimi sayması, yapmak istediklerine işaret etmektedir: 80 ilde açılan Gezi davaları ile toplum baskılanacak, slogan atan genç hapse tıkılacak, itiraz eden linç edilecek, biat etmeyen ezilecek, fikirleri beğenilmeyen yazamayacak, parti binalarına girilip pankartlarına el konulacak, MİT üzerinden herkes fişlenecek, OHAL yetkisine sahip valilerle ağır baskı uygulancak vs.

AKP’nin bu yolu izleyebilmesi için bir zemin gerekli. İşte Dolmabahçe saldırısı ve benzerleri, bu zemine olanak yaratır.

DHKP-C’nin çağrısını yaptığı 5 Ocak Berkin Elvan’ın doğum günü eylemi bu noktada dikkat çekicidir. 1 Ocak saldırısının AKP’ye sağladığı “meşruiyet” ile 5 Ocak’ların “gayrımeşru” ilan edilebilmesi, Gladyoların tipik yöntemidir!

4 SENARYODAN ÇIKAN SONUÇ

Kuşkusuz sıraladığımız 4 senaryo da, adı gibi senaryodur. Eldeki verilerle ve süreci okuyarak yapmaya çalıştığımız analizdir.

Ama kesin olan ve birbirini bütünleyen 2 sonuç vardır:

1) Gladyo iş başındadır. Bu tür eylemler, onun varlığına işarettir.

2) Gladyo F Tipi’nden ibaret değildir! F Tipi yapı, Gladyo’nun operasyonel ayaklarından biridir, Türkiye’deki siyasi merkezi değildir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Ocak 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: