AKP, paketi PKK onayıyla bölecek

AKP ile PKK’nin 28 Şubat’ta açıkladığı 10 maddelik anlaşma İç Güvenlik Paketi’ne nasıl yansıyacak? AKP, PKK’nin isteği doğrultusunda pakette bazı değişiklikler yapacak mı?

İnceleyeceğiz, ancak doğru yanıtı bulabilmek için önce paketin hedefini netleştirmemiz gerekiyor.

PAKET PKK AYAKLANMASI İÇİN DEĞİL

Anımsayacaksınız, bu köşede paketi henüz TBMM’ye gelmeden önce incelemiş ve şu sonuca varmıştık: Paket, Haziran’ı bastırma paketiydi!

Fakat hem AKP çevrelerinden, hem de devletin çeşitli kurumlarından sürekli şu propaganda yapılıyor: “Paket, 6-8 Ekim benzeri kalkışma girişimlerine karşı önlem için çıkıyor.”

Böylece CHP’den MHP’ye kadar pek çok kesimin itirazına gerekçe bulunmuş oluyor! Hatta Ahmet Davutoğlu son olarak CFR’de IŞİD’i bile pakete gerekçe olarak açıkladı!

Peki bu gerçek mi? Birkaç nedenle değil:

1) Paket üç bölümden oluşuyor; polis kanunu, jandarma kanunu ve nüfus kanunu. Özeti şu: Polis kanunuyla savcının işini polis, hakimin işini vali yapacak. Yargıya gerek kalmadan vali emredecek, polis yakalayacak. Jandarma kanunuyla Jandarma ve Sahil Güvenlik TSK’den koparılıp İçişleri Bakanlığı’nın ve valilerin emrine verilecek. Nüfus kanunuyla vatandaş fişlenecek, gözlenecek, izlenecek…

2) Bu paket, 6-8 Ekim’in çok öncesinden beri AKP’nin gündemindeydi. Hatta İç Güvenlik Bakanlığı’yla beraber düşünülmüştü. Ancak Erdoğan hükümeti tıpkı yeni anayasa gibi bunu da gerçekleştiremedi. (İç Güvenlik Bakanlığı’nın kurulması ve Fidan‘ın bu bakanlığı yönetmesi AKP’nin yine gündeminde.)

3) 6-8 Ekim’de “kamu düzeni” yasa eksikliği nedeniyle değil, AKP’nin Açılım’ı nedeniyle bozuldu. Kolluk güçlerine, hükümetin emrindeki valiler üzerinden zaten uzunca bir süredir işleri yaptırılmıyor; Açılım zarar görmesin diye kamu düzeninin bozulmasına göz yumuluyor. (Bu arada paket iddia edildiği gibi PKK ayaklanmasına karşı önlem içinse, neden Sahil Güvenlik de Jandarma’yla birlikte vali emrine sokuluyor? Hakkari’deki, Diyarbakır’daki bir ayaklanmaya denizden mi müdahale edilecek?)

ERDOĞAN: PAKET GEZİ’YE ÖNLEM

Bakınız İç Güvenlik Paketi’nin PKK ayaklanmasına önlem amacı taşımadığını en sonunda Erdoğan da itiraf etti. Erdoğan Suudi Arabistan yolunda açık açık paketin Gezi için olduğunu belirtti! (yenisafak.com, 2 Mart 2015)

Evet, AKP bu yasayı ortağı PKK için değil, karşıtı muhalifler için, yeni bir Haziran’da ayaklanacak milyonları bastırmak için çıkarıyor!

Peki bu durumda PKK ve HDP niye pakete karşı çıkıyor? HDP’nin Türkiye solunu yutmak ve Haziran’ın Cumhuriyetçi zeminini bulandırmak için özellikle kurulduğunu bu köşede çokça işledik… HDP’nin bu pakete neden karşı çıktığının yanıtı, Öcalan‘ın “Taksim’i ulusalcılara bırakmayın” talimatıyla başlayan süreçte yatıyor.

Tabii şu da var: Ortada bir müzakere de olsa, masada güçlü olmak için PKK eylem yapacaktır. Sokağı Haziran’a yasaklayan yasalar, neticede PKK’yi de olumsuz etkileyecektir. HDP’nin itirazı biraz da bundandır.

AKP’NİN BULABİLDİĞİ ÇÖZÜM: PAKETİ BÖLMEK

Peki AKP bu durumda ne yapacaktı? Paketi geri çekse 7 Haziran öncesi “PKK istedi AKP geri adım attı” basıncına maruz kalacak. Pakette ısrar etse ortağıyla anlaşmasına uymamış olacak; bunun maliyeti ise 7 Haziran öncesinde yüksek olacaktır!

AKP işte bu nedenle CHP ve MHP’yi de konuya ortak edecek bir çözüm aramaktadır. Fakat CHP “paket tümden 7 Haziran sonrasına kalsın” diyerek, MHP de “jandarma kısmı paketten çıkarılsın” diyerek AKP’yi zorlamaktadır.

AKP yönetimi bu nedenle şimdi paketi bölmeyi ve PKK’nin kabul ettiği kısmı TBMM’den geçirmeyi, MHP’nin itiraz ettiği kısmı da 7 Haziran sonrasına ertelemeyi kendi içinde tartışıyor.

Yani aslında toplumsal dinamiklerin önünde paketi tümden çöpe atma şartları vardır ve buna soyunan kuvvet, 7 Haziran’a yığınak yapmış olacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Mart 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: