ABD’nin ‘özerk Musul’ hedefi

Değerli ağabeyim Semih Koray 250 sayfalık “IŞİD: Kara Terör” kitabımda anlatmaya çalıştıklarımı Aydınlık‘taki köşesinde şu üç kelimeyle çok daha etkili bir şekilde anlatmıştı: Tasarımlanan elverişli düşman! Teorisyenliğin ve matematik profesörlüğünün farkı işte bu!

Kitapta özetle şöyle demiştik: ABD, IŞİD üzerinden Kürt birliği (PKK-KDP) sağlamaya, PKK ile KDP’yi silahlandırmaya, PKK’yi meşrulaştırmaya ve son tahlilde bölgede başat güç haline getirmeye çalışıyor. IŞİD’in 9 Hazian 2014’te Musul’u işgal etmesi, işte bu stratejinin fırsatıydı.

HEDEFTE AYRILIK YOK

Bu girişi neden mi yaptık? ABD ile Türkiye-Suudi Arabistan ittifakının Irak ve Suriye’de ayrı düştüğü iddiasına yanıt vermek için. Açalım:

Bu iddia doğru değildir. Ana yüklenici ile alt yüklenicileri arasında ancak ayrıntılarda ayrılık olur, temel hedefte değil!

Ana yüklenici, toplam risklerin en çok kendisini etkileyeceği gerçeğine göre strateji yapar, alt yükleniciler ise günlük çıkarları gereği bazen taktik hamlelerini esasa dönüştürmeye çalışır. Ayrılıklar işte buradadır.

Somutlayalım: Obama’nın Suriye için Erdoğan’a “önce IŞİD sonra Esad” demesi, ya da Irak için Barzani’ye “önce IŞİD sonra Kürdistan” demesi stratejisinin gereğidir. O stratejiyi de nesnel zorunluluklar belirlemektedir.

Yoksa Obama, emperyalist bir devletin çıkarları gereği, Esad’ın gitmesini Erdoğan’dan, Kürdistan’ın kurulmasını da Barzani’den çok istemektedir! Onu adım adım hareket etmeye iten, bölge ve dünya denklemi zorluklarıdır!

ABD’DEN PEŞMERGEYE SİLAH GARANTİSİ

Musul’u IŞİD’e çatışmadan teslim eden Vali Esil Nuceyfi‘nin Washington’dan getirdiği şu üç mesaj, Obama‘nın ana stratejisine işaret ediyor:

1) ABD Sünni güçlere ve peşmergeye silah garantisi verdi.

2) Musul’u IŞİD’den kurtarma harekatına “halk toplulukları” isimli Şii grup katılmayacak. Onun yerine Türkiye’nin Eğit-Donat programıyla Musul Kampı’nda eğittiği “vatan toplulukları” isimli Sünni grup katılacak.

3) Musul IŞİD’den alınınca nasıl yöneticileceğine halk karar verecek, federatif bir sistem ilanı da söz konusu.

Bu üç adım, “IŞİD’den boşaltılacak alanlarda Kürt örgütlerin egemenliğini kurarak Basra’dan Doğu Akdeniz’e Kürt Koridoru inşa etmek” şeklindeki Washington’un ana stratejisinin parçasıdır.

BÖLGE GERÇEĞİ ABD’Yİ DURDURACAK

Ve ABD Kürt Koridoru hedefinin gereği olarak Irak’ta Şiileri baskılamakta, “sünni” AKP’yi Musul sorununa dahil etmekte ve TSK’ye Sünni grupları eğittirmekte, IŞİD’den “kurtarılacak” Musul’u Irak’ı daha da parçalayabilmek için özerk hale getirmeyi tasarlamakta, Suriye’de “önce IŞİD sonra Esad” diyerek AKP ile İncirlik dahil geniş kapsamlı bir güvenlik anlaşması hazırlığı yapmaktadır.

Yani ABD’nin temel hedef aynıdır, değişmemiştir. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden‘in Washignton’da Barzani‘ye söylediği “ikimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir” sözü, işte o hedefi özetlemektedir.

Ancak ne kendi ömürleri, ne de onlardan sonra geleceklerin ömürleri bu hedefi göremeyeektir. Çünkü bu hedef Kürdistan demekten çok Irak, Suriye, İran ve Türkiye’nin parçalanması demektir. Bu ise gerçekleşemez bir hedeftir!

Şam vatanını savunarak, Bağdat içeride durumu dengelemeye çalışarak ve Tahran da bölgesel kazanımlar elde ederek ABD’nin bu hayalinin önüne geçmektedir.

Türkiye mi? AKP’nin sonucu bakımından Türkiye’ye düşmanlık anlamına gelen “komşulara düşmanlık” politikası ve TSK’nin belli ölçülerde o komşulara düşmanlık politikasına alet edilebilmesi 7 Haziran’da son bulacaktır!

Ondan sonra ABD için hedef, niyet bile olmaktan çıkacak, boş bir hayale dönüşecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
19 Mayıs 2015

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: