Erken doğuma zorlanan darbe girişimi

Dünkü ilk notlarımızda da belirttik: Darbe girişiminin, insanların ayakta hatta sokakta olduğu saat 22.00’de, üstelik mevcutlarından farklı olarak köprüyü hem de tek yönlü keserek başlatılması normal değildi. Darbe girişiminin siyasi hedeflerine karşı önlem almaması, darbe girişiminin baş hedefinin uçağıyla Marmaris’ten İstanbul’a gelişnin neredeyse canlı yayınlandığı, 8-10 askerle kurumların ele geçirilmeye çalışıldığı görüntüler normal değildi.

Evet, normal değildi normal olmamasına ama iddia edildiği gibi de tiyatro ya da düzmece değildi!

Peki neydi?

F Tipi darbe girişimi düzmece değil ama bastırabilmek için erken doğuma zorlanmış bir darbe girişimi şeklinde görünüyor!

Dünkü ilk notlarımızdan sonra ortaya çıkan yeni gelişmeler de bunu doğrular nitelikte:

ORG. AKAR DARBEYİ 5 SAAT ÖNCE ÖĞRENDİ!

Örneğin Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın darbe girişimini 15 Temmuz’da, saat 17’de öğrendiği ortaya çıktı! Yani darbe girişimine başlanılmasından 5 saat önce!

Peki, Org. Akar bu beş saat içinde ne yaptı? Hükümeti uyardı mı? Darbeyi bastırabilmek için önlem aldı mı? Henüz bilmiyoruz…

Ama bildiğimiz şu: Karargâhta kalmaya devam etti ve saat 21:15’te darbeciler gelip kendisini tutukladı. 16 Temmuz gecesi saat 3’e kadar karargâhta tutulan Org. Akar, ardından Akıncı Hava Üssü’ne götürüldü.

BİLDİRİLERDE TUTMAYAN SAATLER

O gece değişik saatlerde darbeciler basın bildirileri yayımladılar. Bunlardan bir kısmı doğrudan TRT’de okundu, bir kısmı TSK’nin internet sitesinden yayımlandı, bir kısmı da basın bilgilendirme olarak Genelkurmay’ın hesaplarından biz gazetecilere yollandı.

Bu basın bildirileri içinde dikkat çekenlerden biri gece 00.00’da yayınlananıydı, çünkü içeriğinde saat 03.00’te yönetime el konulduğu yazıyordu!

Bir başkasında 06.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruluyordu ama darbe girişimi 22.00’de başlamış ve önceki bildiride 00.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtilmişti!

Birbirini tutmayan bu bildiriler nasıl açıklanabilir? Darbe içinde darbe şeklinde mi? Öncü artçı darbeler şeklinde mi? Her durumda bir “erken doğum” yapıldığı açıktır.

DARBEYE KARŞI MESAJ YAYIMLAYAN AMA DARBECİ DİYE TUTUKLANAN KOMUTANLAR

Dikkat eken bir durumu daha paylaşalım: O gece AKP’nin önemli isimleri darbenin başındakilerin E. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk ile 1. Ordu Komutanı Org. Ümit Dündar olduğunu ilan etti. Aynı isimlere göre darbenin planlayıcısı ise Korg. Metin İyidil’di!

Fakat ilginçtir, Başbakan Binali Yıldırım Org. Ümit Dündar’ı ilerleyen saatlerde Genelkurmay Başkan vekili olarak atadı! Sonradan ortaya çıkan bilgilere göre de Org. Dündar o gece Erdoğan’a “Ankara’ya değil İstanbul’a gelin, ben sizi korurum” diyen kişiydi!

Gelelim diğer tuhaflıklara… Örneğin o gece erken saatlerde iki komutandan iki kritik açıklama geldi:

 1. Kolordu Komutanı Korg. Erdal Öztürk o gece erken saatlerde şu açıklamayı yaptı: “TSK milletin iradesine saygılıdır. Darbe girişiminde bulunan tüm askerlere kışlalarına dönme emri veriyorum. Kışlaya dönmeyenler hakkında işlem yapılacaktır.”

Fakat emri darbe girişiminin bastırılmasında etkili olan Korg. Erdal Öztürk, sabah darbeci diye tutuklandı!

 1. Ordu Komutanı Org. Adem Huduti o gece şu mesajı yayımlamıştı: “Bu faaliyetlere katılan personelin derhal emir komuta zincirindeki görevlerine ve komutanlarının emrine girmelerine kendilerinin ve ülkemizin menfaatine olduğunu ikazen hatırlatıyorum.”

Fakat 2. Ordu Komutanı Org. Adem Huduti sabah darbeci olarak tutuklandı! Oysa Org. Huduti daha kısa bir süre önce AK-Medya tarafından “İşte Cizre ve Sur’u teizleyen komutan” diye alkışlanıyor, teröristleri hendeklere gömen komutan diye övülüyordu!

Diğer yandan darbeyi bizzat planlayan isimler diye dile getirilenler de o gece açıklamalar yayımlayarak “milletimin ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımız ile sıralı komutanlarımın emrindeyim” diyorlardı!

ERDOĞAN: DARBE GİRİŞİMİ ALLAH’IN LÜTFU

İlginçti, o gece Marmaris’ten uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Erdoğan, daha henüz darbe girişimi bastırılmamışken şöyle diyordu: “Bu Allah’ın bir lütfu. Çünkü tertemiz Silahlı Kuvvetlerimizin temizlenmesine vesile olacak.

Nitekim öyle oldu. Darbe girişiminde bulunanlardan çok daha fazlası gözaltına alınmaya başladı…

Zaten bu tasfiye sırasında Milli Savunma Bakanı Fikri Işık aynen şöyle diyordu: “TBMM’nin çalışması dâhil, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!”

Ve yine aynı saatlerde 2.745 hâkim ve savcı açığa alınıyor; 140 Yargıtay, 48 Danıştay, 5 HSYK ve 2 Anayasa Mahkemesi üyesi için gözaltı kararı çıkarılıyordu.

“YA DARBE YA BAŞKANLIK” İKİLEMİ

Darbe girişiminin başladığı ilk saatlerde sosyal medyadan paylaştığım ilk mesaj şuydu: “F Tipi darbe girişimi sabaha kadar bastırılır. Fakat Türkiye ‘ya darbe ya başkanlık’ ikilemine sokularak büyük kan kaybetmiş olacak.”

İşte şimdi bu noktaya doğru zorlanıyoruz. Erdoğan “işte ordu, işte komutan” diyerek slogan atan kitlesine dün “bir hafta boyunca benimle birlikte alanlarda olmaya var mısınız?” diye sorup, kitleden “idam isteriz” sloganlı sokaklarda olma sözü alıyordu!

Şimdi Erdoğan bu darbe girişiminden azami faydalanarak içerideki gücünü konsolide etmeye ve başkanlık yolu açmaya çalışacak.

Fakat gerçekte bundan daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız!

Bize göre “erken doğurtulmuş” darbede asıl parmağı olan ABD’ydi ve hesabını Erdoğan’ın içeride güçlenmesinden çok dışarda zayıflamasına göre yapmıştı!

Şimdi Ankara’nın önünde Suriye merkezli bölgesel gelişmelerle ilgili kritik bir ajanda bulunuyor!

Mehmet Ali Güller
17 Temmuz 2016

Reklam
 1. #1 by Güldane Yildizgördü on 17/07/2016 - 15:47

  Emeginize saglik, cok detayli bir makale , evet, darbe gecesi tweetlerinizi takip ettim, kisa vadeli RTE kazansa da , uzun vadeli emperyal gücler kazanacak gibi görünüyor, milleti , güvenlik güclerini karsi karsiya getirdiler !

 2. #2 by deniz on 18/07/2016 - 08:56

  mehmet ali bey,
  darbenin oluş şekli zamanlaması yöntemi çok ciddi kuşkular barındırıyor. amerika 1 taşla iki kuş vurmuş olabilir, deşifre olmuş parellelden kurtuldu ve bu gerici zihniyet ile uzun zamandır enbüyük destekticisine başkanlık yolunu açmış oldu. uzun vadede istenen bu ülkede şeriattır ve iç çatışmadır bunun önündeki tüm engeller kalktı.

 3. #3 by Ayhan ünal on 19/07/2016 - 02:40

  Ve en önemli unsurlardan biri de ….! Altini çizerek söylüyorum ki…
  Dışaridan görünen türkiye profili ne yazikki (ordusu zayif türkiye) dir… Maalesef en önemli sorunumuz bence bu…
  Ve burda bir tezat daha doguyor….
  Askeri hava uslerinde görevli gözaltına alinan F-16 pilotlari, skorsky pilotlari… Ve yetiştirmesi çok uzun zaman alacak olan Subaylar…. Bakalim neler olacak..

 4. #4 by hediye yüksekkaya on 19/07/2016 - 07:26

  Siz ve sizin gibi tuhaf düşünceli insanları anlamak çok zor olay tayyip değil bunu nasıl bir zihniyetle algılamışsınız olay Türkiyeyi ele geçirmek nasıl göremiyorsunuz ülkemize ingilizi fransızı amerikalısı vs.diğer ülkelerinin el koyma girişimi ülkemizi ortadan kaldırıp Türkiye cumhuriyeti devletini yok etmek bu kadarmı körsünüz

  • #5 by deniz on 19/07/2016 - 13:25

   Kimse olayı kişiseltirme temelinde ele almıyor. değerlendirmeler olası tüm senaryoları içermeli size zıt gelsede akıl süzgecinizden geçirip yanlış olanları göstermeniz. bu değerlendirmelerin hepsi görünen resmin mantıklı arka planlarını görebilme çabasıdır. benim tdeğerlendirmem bu temeldedir ve tüm isteğim tam bağımsız türkiyedir. anlayana…

 5. #6 by attila corum on 19/07/2016 - 16:23

  Hiç kimse kaybedersek diye böyle rizikolu bie işe girmez.Türkiye Erdoğan’ın dini planlarına birkaç gömlek büyük gelir.Cumhuriyet düşmanı planları için bulabileceği tek müttefik emperyalizmdir.Bu da onun çıkmazı.Erdoğan devrilmek istendi,ABD’ye karşı ittifak yapabikleceğimiz birisi,ama cumhuriyet düşmanı.Bu da bizim çıkmazımız.Bu çok bilinmiyenli,denklemi çözen kazanır.Bizim zayırlığımız hissettireceğimiz bir ağırlığımızın olmaması.

 1. Erken doğuma zorlanan darbe girişimi | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık-vd.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: