Osmanlı’da Duyunu Umumiye, Yeni-Osmanlıcılarda McKinsey

Ne oldu son 50 günde? Madde madde anlatalım:

 1. ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını belirterek Türkiye’den ithal edilen alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi açıkladı (10.08.2018).
 2. Trabzon’da Rahip Brunson krizine değinen Erdoğan “Darbeyle yapamadıklarını parayla yapmaya çalışıyorlar, buna ekonomik savaş derler” dedi (12.08.2018).
 3. Erdoğan “ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız” dedi (14.08.2018).
 4. Beyaz Saray “Türkiye’yi doğru olanı yapmaya ve tutuklu Amerikalılarla, diplomatik misyon çalışanlarını serbest bırakmaya çağırıyoruz” dedi (14.08.2018).
 5. Bazı ABD ürünlerine yaptırım kararı Resmî Gazete’de yayınlandı (15.08.2018).
 6. Beyaz Saray “İki Türk bakana uygulanan yaptırımlar Brunson davasıyla doğrudan ilgili ve Brunson serbest bırakılırsa kaldırmayı düşünebiliriz” dedi (15.08.2018)
 7. TrumpErdoğan bir kişinin salıverilmesi için benden yardım istedi, onun için o kişiyi çıkarttık. Ama rahip Brunson‘ı hâlâ Türkiye’de tutuyorlar. Bu doğru değil, adil değil. Türkiye iyi bir dost olmadığını kanıtladı” dedi (16.08.2018).
 8. Amerika Maliye Bakanı Steven Mnuchin Rahip Andrew Brunson’ın acilen serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yönelik daha fazla yaptırım uygulamaya hazır olduklarını ilan etti (16.08.2018).
 9. Trump Erdoğan’a “Daha bu iş bitmedi, ne olacağını göreceğiz” mesajı gönderdi (17.08.2018).
 10. Erdoğan “Ekonomimize yönelik saldırının doğrudan ezanımıza ve bayrağımıza yönelik saldırıdan farkı yok” dedi (20.08.2018).
 11. Trump‘ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton “Türkiye pastör Brunson‘u koşulsuz serbest bırakırsa kriz hemen biter” dedi (22.08.2018).

Sonra ne oldu?

 1. ABD’ye giden Erdoğan burada Reuters’a verdiği mesajda “Brunson olayının bizim ekonomimiz ile alakası yok” dedi (26.09.2018).

TESLİMİYETE ADIM ADIM

O zaman yeni bir soru daha soralım: Peki 22 Ağustos’tan sonra neler oldu da ABD’nin ekonomik savaşının nedeni gösterilen Brunson’ın krizle ilgili olmadığı sonucuna ulaşıldı?!

 1. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Londra’da 15 trilyon dolar büyüklüğünde varlık yöneten, dünyanın en büyük finans kuruluşlarından 11’inin başkan ve üst düzey temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi (04.09.2018).
 2. Erdoğan “Bizde kriz mriz yok” dedi (19.09.2018).
 3. Merkez Bankası (Erdoğan’ın iç politikaya yönelik “faiz haramdır” mesajlarına rağmen) faiz kararı açıkladı: yüzde 24 (23.09.2018)
 4. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. YEP’in özeti 3D’ydi: Denge, Disiplin, Değişim. Üretimin ü’sü yoktu (20.09.2018).
 5. Erdoğan ABD’li şirketlerin temsilcileriyle buluştu ve onlara iki mesaj verdi: “1. Serbest piyasa prensiplerinden taviz verilmeyecek. 2. Sıkıntılı olduğunuzda ben buradayım” (24.09.2018).
 6. New York’ta konuşan Erdoğan “Bugüne kadar ABD’yle pek çok badireyi atlatan stratejik ortaklığımız, bu çalkantılı dönemin de üstesinden gelecektir” dedi (27.09.2018).
 7. Albayrak New York’ta ABD şirketlerine Yeni Ekonomi Programı’nı anlattı (27.09.2018)
 8. Ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilan etti: “Yeni program bünyesinde kurulan Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek.” (27.09.2018)

IMF’DEN BETER

Peki bu 50 günün sonunda ne mi yapmış oldular?

 1. New York bankerlerine ve Londra tefecilerine teslim oldular.
 2. IMF’siz bir IMF programı yaptılar.
 3. Üretime yönelmek yerine borçlanma ekonomisine devam dediler.
 4. Yükü yine emekçilerin sırtına yıktılar.
 5. Ekonomiyi yeni Duyunu Umumiye olan Amerikalı McKinsey’e emanet ettiler!

Şöyle: Yeni Ekonomi Programına göre 16 bakanlık temsilcisinin içinde yer aldığı bir Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi kuruluyor; McKinsey de bu ofisin çalışmasına danışmanlık yapacak, üç ayda bir denetleyecek ve raporlayacak!

Sonuç: Tıpkı Osmanlı’nın dış borçlarını düzenlemek (daha doğrusu doğrudan tahsil etmek) için Duyunu Umumiye (genel borçlar) kurulmasına razı olması gibi, yeni-Osmanlıcılar da kötü ekonomi yönetiminin sonucunda oluşan 457 milyar dolarlık dış borcun düzenlenmesi için Amerikalı McKinsey’e teslim oldular!

Mehmet Ali Güller
ABC Makalesi
30 Eylül 2018

 1. #1 by ismail ersoy on 01/10/2018 - 11:50

  1990 larda başlayan ” ATATÜRK ün yaptığını yıkacağız.Yıktığınıda yapacağız” Düşünceleri AKIMI gerçek oldu. Mustafa Kemal ATATÜRK 24 temmuz 1924 de
  Düyun-ı Umumiye yi Kaldırmıştı

 2. #2 by mayk on 06/10/2018 - 02:02

  Zaten butun bu yapilanlarin, Ozali, Akpyi basa getirmenin, Pkkyi beslemenin, Fetoyu kullanmanin amaci buydu, devleti teslim almak. Diger yollarla tam alamadilarsa da finans yoluyla aliyorlar. Daha dogrusu alip almayacaklarini henuz bilmiyoruz. Nelerin elimizden gittigini anladigimizda cok gec olabilir. Benzer bir olay olarak ABD ingilltereyi yendi ve bagimsiz oldu, ama sonra finans yoluyla ele gecirildi, ve baskentinde Avrupadaki bir cok sehirde oldugu gibi satanik semboller vardir.

  Simdi varliklarimiz yabancilarin eline gecse, bundan haberimiz olacak mi. Yani ille de kriz mi lazim. Kriz olmaz, ac ta kalmayiz, ama farkinda olmadan kisirlastirilmis oluruz, ve buralarda insan kalmaz, ve kagitta da zaten buralarin coktan satilmis oldugu yaziyordur, adamlar hicbir uluslararasi engelle karsilasmadan buraya yerlesirler.

  Cok asiri bir ornek olacak ama, mesela Ataturk’un naasini isteseler, buna kim engel olacak. Kimin haberi olacak. Bugunku ortamda yeni duyunu umumiyeye ses cikarmayanlarin mantiken boyle birseye de ses cikarmamalarina sasmamak i gerekir. Perincek millet ittifaki kaos demektir derken, acaba kendisini derin devlet falan mi zannediyordu, kontrol bizde mi diyordu. Perincekin adayligina sevinmistik, biraz miting yapar diye, gitti chpni kalesinde miting yapti. Baska yerde yapmadi bildiim kadariyla. Simdi de yapay zeka ile sosyalizm gelir mi gibi komik birsey tartisiyorlar. Tamam yapay zeka onemli ama bizde normal zeka yok ki yapay olanini uretelim.

  Sunlar miting alanlarinda kimliksiz olarak konussa cok farkederdi: Yasar Okuyan, Kocasakal, Aykut Erdogdu, ve diger bircok kimse. Haydar Bas ta olabilir. Millilik iddiasini temelinden sokup atarlardi. Niye yapilmadi. Chpnin Iyipartinin Amerikanci gorunup gorunmemesini etkilemezdi bu durum. Yalnizca Akpyi yipratmaya yarardi ve bu da yeterli olurdu. Sonra sandiklara niye sahip cikilmadi. Bir oyun bile hesabini soracak palavracilar birkusur milyon oyun yer degistirmesine sessiz kaldilar.
  Kilicdari devirmeden Akpyi hic deviremezsiniz. Belki daha once Canan Kaftancioglu isitfa ettitrilmelidir, cunku yaptigi hersyele Akpnin arayip ta bulamayacagi mazlezemeleri veriyor karsi tarafa. Cumhuriyet temizlendi, hatta belki gereginden de fazla, sira chpde.

  Yakn donemde milli gucler uyank olmali ki vatan elden gitmesin. Suriyede yapacagimiz falza is kalmadi, Esatla barismayi saymazsak. Golge yapmasak yetecek.

  Maduronun milli antiemperyalist oldugunu ve Rusya, Cin, Turkiye ile ayni cephede oldugunu soyluyorlar. O zaman niye Venezuleada o kadar petrole ragmne kriz var. Yilmaz Ozdil dramatik bir tablo cizmisti. Rusya ve Cin bu ulkeye yardim edemez mi, krizi engelleyemez mi, demek ki baska seyler var. Yardim yapinca belki bunlar halka ulasmayacak. Cok bilmesem de duz mantikla bu sonuca ulasiyorum.

  Turkiye ile Abd arasindaki kriz eksen krizidir. Kimin kuklasisin, kimin fuze rampasisin. Bronson ise ordaki ic siyasete yonelik bir hamleydi bence. .. Bizimkiler yakinda Bronsonu da affecek bir af cikarirlar. ya da sinirdisi ederler, ve bunu ceza gibi sunarlar ve de yollamasaydik ta beslese miydik derler.

  Abdnin siyaset gundemi Turkiye ile olan iliskiler degil gibi su siralar. Daha cok ara secimler ve bir yargicin atanmasi falan. Yani Trump ile derin devlet arasindaki bir savas.

  Bizim yaptigimiz da ABD ile degil derin devletle bir pazarlik. Amacimiz derin devleti zayiflatmak, tutunacak dallari olmamakti. Abd ile iyi gecinilebilir. Trump zaten Suriyeden cekilmekten bahsediyordu. Asil tehlike derin devlet denen tek disi kalmis canavardir.

  Son soz olarak bence ozellestirme bu ulkeye terorden daha fazla zarar verdi. Teror hicbir kurumu yikamadi yalnizca mala cana zarar verdi. Fetonun devleti ele gecirmesi de bir tur ozellestirme gibidir. Halka ait olmasi gereken kurumlar bir zumreye verilmisti.

 3. #3 by erkose1956 on 09/11/2018 - 22:08

  Sent from AltaMail Classic

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: