ATLANTİK’İN DAVOS’U, ASYA’NIN BOAO’SU

Davos’ta toplanan ve siyasetçileri, işadamlarını, akademisyenleri bir araya getiren Dünya Ekonomik Forumu, esas olarak Atlantik dünyasının forumuydu. Yeni bir dünya kurulurken, 2001’de, Asya’nın da benzer bir forumu ortaya çıktı: Boao Asya Forumu

Ve Boao Asya Forumu her yıl gelişti, Asya’yı aşıp diğer kıta ülkelerinde de katılımcıları çekti.

 

Serbest Ticareti Korumak

Bu yılki Boao Asya Forumu, 60’ın üzerinde ülkeden 2 binin üzerinde temsilcinin katılımıyla ve “ortak kader, ortak eylem, ortak kalkınma” ana temasıyla yapıldı.

Çin’in liderlik ettiği Asya Forumu’nun mesajı netti: ülkelerin kaderi ortaktı, ortak hareket ettikleri taktirde birlikte kalkınacaklardı…

Ki bu Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin de temel hedeflerinin bir özetiydi aslında: Çok taraflılık, serbest ticareti korumak ve ekonomik-siyasi bağları güçlendirmek.

Zira dünya artık ABD’nin Çin başta pek çok ülkeye küresel ticaret savaşı açtığı koşullar altında… ABD, serbest ticaret kurallarını yok sayıyor, gümrük duvarlarını yükseltiyor, ticaret açığı verdiği Çin ve AB ülkelerine karşı yaptırımlar uyguluyor, kısacası kendisinin liderlik ettiği ekonomik düzenin kurallarını yok sayıyor…

Serbest ticaretin korunmasını ise Çin savunuyor!

 

Beijing’in 5 Mesajı

Boao Asya Forumu işte bu şartlarda toplandı bu yıl.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Forumun açılışında çok önemli mesajlar verdi:

1. Çin, serbest ve adil ticareti destekliyordu.

2. Çin BM ve DTÖ’de reform istiyor ama mevcut sistemi ortadan kaldırmadan; küresel yönetim ve küresel ticaret sitemini koruyarak…

3. Asya, küresel ekonomik büyümenin lokomotifi. Bu nedenle Asya’da barış ve istikrar kritik önemde. Barış ve istikrar için birincisi bölgesel entegrasyon sağlanmalı, ikincisi Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile diğer ülkelerin kalkınma stratejileri kaynaştırılmalı.

4. Çin, yabancı yatırımcılar için elverişli bir ortam oluşturacak. Bunun için yasal düzenleme yapılacak. Çinli ve yabancı şirketlerin eşitler olarak adil rekabet edebilmesi sağlanacak.

5. Çin’in büyüme oranı makul bir aralıkta korunacak.

 

Çin Asya’nın, Asya da Dünyanın Lokomotifi

Li Keqiang’ın mesajlarını, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in AB turuyla birlikte değerlendirmek gerekir. Zira ABD’nin tehditlerine rağmen Çin’in İpek Yolu Projesine ortak olan AB ülkeleri sayısı artıyor, üstelik bu ortaklığa ilk G7 üyesi olarak İtalya da dahil oldu.

Almanya ve Fransa ise, biraz da ABD tehditlerinin etkisiyle, Çin’le ilişkinin düzeyini kontrollü ilerletmek istiyor.

Brüksel öncelikle Beijing’le ticari ilişkilerde “mütekabiliyet” arıyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bu nedenle Şi Jinping’den, Avrupa’nın Çinli şirketlere verdiği piyasalara erişim düzeyinin aynısının Çin devleti tarafından Avrupalı şirketlere sağlanmasını talep etti.

Şi Jinping’in Angela Merkel ve Emmanuel Macron’a verdiği mesaj ise açık ve yalın: “Şüpheleri bir kenara bırakın, birlikte ilerleyelim.

Sonuç olarak AB, ABD tehditlerine rağmen Çin’le yakınlaşıyor ve bu ABD için tam bir kâbus…

Hem Şi Jinping’in AB turundan hem de Boao Asya Forumu’ndan çıkan esas sonuç ise şu: Çin Asya’ya, Asya da dünyaya lokomotiflik yapıyor…

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
28 Mart 2018

http://www.criturk.com/haber/ozel-haber/atlantikin-davosu-asyanin-boaosu-85034

 

 

 1. #1 by nayk on 01/04/2019 - 02:29

  Genelde katiliyorum. Zaten katilmamak diye bir sey olmaz, cunku bunlarin cogu zaten haber niteliginde. Belki cok ilgili olmasa da akla gelen birkac sey:

  Avrupa ABDnin kontrolunde miydi eskiden. Ikisi de derin devletin kontrolundeydi.
  Trump derin devletle kavgalidir. Bence soyledigi bir cok sey bloftur. Bunu zamanla daha iyi anlayacagiz. Trump’a daha secilmeden once Hdpliler Hitler diyordu. Trump’u nerden taniyorlardi ki: derin devletin anaakim medyasi veya cep telefonlarina gelen sinsi mesajlardan bu kaniya variyorlardi. Bizim Ataturkculerimizin bir cogu da benzer fikirdedir. Riza Zelyut diyor ki, 2. Hitler 3. Dunya savasini baslatacak. Hayir durum bunin tam tersi. Boyle bir sey olacaktiysa, Trump Esat’a havyan deyip (hakaret mi iltifat mi belli degil) onu hicbir zarar vermeyecek olan 100 kusur fuzeyle
  cezalandirdigi zaman olurdu. Trump zamaninda hicbir savas baslamadi. Nobel odullu ,ugruna muslumanlarin adak adadigi Obama zamaninda sunlar oldu: Ukraynada sokak teroru ile darbe yapildi ve Bati Ukraynanin verilmi topraklari Monsantonun kontrolune gecti, Rusyaya dogru savas baslatildi, Libya mahvedildi, Isid ve bezerleri yaratilarak ve kullanilarak Suriyye saldirildi, Yemene savas ilan edildi, Bush zamanindan kalan kumpas davalar devam etti, 15 temmuz yapildi. Trump geldi bir suru laf etti, hepsi balondu, ve bazen gercek niyeti soylediginin tam tersiydi. Korede gorduk bunu, Suriyeye fuze saldirisinda gorduk. Kudus baskent olarak tanima ve Golan cikisi zaten olmayacak seyleri gundeme getirmekten ibaret. Ulkesi icin gormedigimiz bir cok sey yapti: elitlerin caldiklari altinlari geri getirdi, tarihsel altin stoklari Rusya ve Cin ordulariyla birlikte kontrol altina alindi, ve yeni finansal sisteme hazirlik yapildi, ama tabi bunlardan kimse bahsetmez (belki de yalandir). Tabi enerji kaynakari ve hatlari onemli. Bunlar para denen seye anlam katan seyler.

  Chp de , Vatan Partisi de uretimden yana.. Ama uretim her zaman iyi midir. Mesela insanlara kanserojen seyler satarak, ve kanser olduklarinda kemoterapi satarak bir ekonomik aktivite yaratilirsa, bu da buyume olarak gorunur ama bunun herhangi bir iyi yani var mi. Televizyonda tamamen zararsiz olan kac urunun reklami var: sampuandan dis macununa, camasir suyundan deterjana, siyasi reklamdan dini propagandaya, abur cuburdan nanaoteknoloji urunu kullanisli urunlere . hersey zehir. GDOlu bakliyat ithal ederken,”memleketi bu kadar bereketli …olur da ”
  diye halkla dalga gecen kamu spotlari da baska bur tur aldatmaca. Demek istedigim suydu: Kilicdaroglu cop yiginlarini bir servet olarak goruyordu yillar once, niye heralde onlari yakip enerji elde edriz diye. UlusalKanal/Aydinlik ta cop yakma tesislerini ovmustu.Ingilterenden cop ithal ediyoruz, ne icin, geri donusum icin, geri donusum ne demek, buyuk oranda yakip dogada kalici olan dioksin gibi zehirleri uretme pahasina enerji elde etmek.

  Bunlari yazarken Imamoglu kazandi, ama tersi ilan edildi, ve yetkili olanlar suskun simdilik. Umariz Aydinlik /Ulusal Kanlal bu konuda egemenlerin yalanlarini gercekmis gibi olan etmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: