ABD Venezuela’da neden darbe yapamadı?

ABD’nin Ukrayna’da, Suriye’de sahada olmasına; İran’a karşı İsrail-Suudi Arabistan ittifakı kurmasına ve Venezuela’da darbe yapmaya kalkmasına bakarak “Amerikan Hegemonyasının Sonu” isimli kitabıma itiraz edenler var…

Yanıtım kısa: ABD hegemonyası eskisi gibi güçlü olsaydı, biz Venezuela darbesi girişimini günlerce izlemezdik, zaten sabah uyandığımızda Venezuela’da darbe olduğunu öğrenmiş olurduk!

Hegemonyası zayıflamaya başladığı için ABD 100 gündür darbe yapamadı!

 

Amerikancılar Brezilya’ya kaçtı

Amerikancı Guaido’nun bir grup askerle bir üssü ele geçirmeye çalışarak başlattığı ikinci darbe girişimi de başarısız oldu! Guadio’nun askerleri Brezilya’ya kaçtı!

Başarısızlığın ardından toplanan Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri üçlüsü başarı getirecek bir çözüm bulamadı! ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton doğrudan Venezuela’ya askeri müdahale istiyor ancak Pentagon buna karşı…

Trump, kazanca odaklanan işadamı refleksiyle şu aşamada askerlerden yana tutum alıyor…

 

Maduro’ya karşı olmak yanlışlığı

Türkiye’de Venezuela meselesi ilginç bir düzlemde tartışılıyor. Çoğunluk ABD’nin darbe girişimine karşı ama Maduro’ya da karşı!

Hatta bazıları, ABD’nin daha önce Saddam’ı, Kaddafi’yi, Esad’ı “şeytanlaştırma” propagandasından etkilenmiş gibi, Maduro’yu katil ilan edebiliyor!

Bu, halkıyla birlikte kenetlenerek emperyalizme direnen Maduro için büyük haksızlık!

Elbette Maduro’nun yönetim anlamında hataları olabilir ama bu Venezuela halkının sorunudur. Kuşkusuz rakamlara baktığımızda Maduro döneminin Chavez döneminden daha başarısız olduğu görülüyor ama nedenlerini de incelemek gerekmez mi?

Venezuela petrolünü satın alan ama parasını ödemeyen ABD’ye değil de, o kaynaktan mahrum kaldığı için içeride ekonomik sorun yaşayan Maduro’ya yüklenmek haksızlık değil mi?

 

Venezuela’ya Erdoğan-Maduro ilişkisinden bakma hatası  

Bana gelen mesajlardan çıkardığım sonuçlara göre, Venezuela gerçeğine tam hâkim olmadan Maduro karşıtlığı yapanların büyük kısmının motivasyonu, Erdoğan karşıtlığıdır.

Erdoğan ile Maduro’nun iyi ilişkilere sahip olası, bazı Erdoğan karşıtlarını Maduro’ya da karşı olmaya şartlandırıyor. Hatta Maduro emperyalizme direndiği için, bunun Erdoğan’ında emperyalizme direndiği yönündeki gerçek olmayan propagandaya destek olacağını düşünerek Maduro’ya karşı çıkanlar bile var.

 

Erdoğan ile Maduro’nun farkı

Meseleleri kendi düzlemleri içinde değerlendirmek gerekir. Erdoğan ile Maduro’nun ilişkisi çıkarlar ilişkisidir. ABD ambargosu altındaki Maduro’nun uzatılan her eli tutmaya ihtiyacı var. Erdoğan’ın da Venezuela kaynaklarına!

Meseleyi bu basitlikten çıkararak ideolojik bir birliktelik aramak doğru değil. Zira Erdoğan ile Maduro bambaşka yerlerdeler:

1. Maduro kategorik olarak anti-emperyalist, Erdoğan değil. Erdoğan çıkarları gereği emperyalizmle işbirliği yapan birisi…

2. Maduro ABD karşıtı, Erdoğan değil. Erdoğan dengecilik adına ABD’yle de, Rusya’yla da çalışan birisi…

3. Maduro ABD’yle fiilen çarpışıyor, Erdoğan ABD’yle pazarlık yapıyor.

4. Maduro sosyalist, Erdoğan siyasal İslamcı… Sosyalistler ile siyasal İslamcıların ABD’yle ilişkileri birbirine zıttır.

 

Amasız antiemperyalizm

Sonuç olarak Maduro’yu Erdoğan’a hatta Nusret’e bakarak değerlendirmek büyük yanlıştır.

Maduro, halkıyla birlikte 100 gündür ABD saldırısına direnmektedir.

28 Ocak tarihli “Venezuela gerçeği” başlıklı yazımızda belirttiğimiz gibi, “ABD emperyalizminin saldırısına ve ‘arka bahçesi’nden hasat almak istemesine ‘amasız karşı olmak’ esastır.

 

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet gazetesi
9 Mayıs 2019

 

 

  1. #1 by özge on 10/05/2019 - 12:49

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ, İYİ Kİ VARSINIZ SAYIN MEHMET ALİ GÜLLER. SAYGILARIMIZLA. ÖZGE.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: