Kürt’ü ‘kart’ olmaktan çıkarmak

PKK’nin Suriye tarihini çok kısaca dört dönemde inceleyebiliriz:

1. Dönem: Hafız Esad’ın, biraz da Ankara’nın 1982’deki İhvan ayaklanmasına verdiği desteğe yanıt olarak PKK’yi himaye ettiği ve Türkiye’ye kötü komşuluk yaptığı dönem.

2. Dönem: Türkiye’nin sınıra asker yığarak Şam’ı, Öcalan’ı himaye etmekten vazgeçirttiği ve 1998’de Adana Mutabakatı imzalatarak başlayan iyi komşuluk dönemi. Bu dönem PKK’nin büyük güç kaybettiği dönemdir.

3. Dönem: ABD’nin 2003’te Irak’ı işgaliyle başlayan ve PKK’nin bölgede güç olmaya başladığı dönem. Suriye yönetimi bu dönemde Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerini sürdürdü ve Adana Mutabakatı’nın gereğini yerine getirdi. 2003’te kurulan PYD, Beşar Esad yönetiminin baskısı altındaydı.

4. ABD’nin ve maalesef Türkiye’nin Suriye’de Esad rejimini devirmeye kalktığı 2011 yılından sonraki dönem. PKK’nin Suriye kolu PYD bu süreçte büyük güç kazandı; Obama’nın ifadesiyle Suriye’de ABD’nin “kara ordusu” oldu.

Bu dönemde Ankara da Esad karşıtlığı temelinde maalesef PYD’yi destekledi; Öcalan’ın PYD’ye talimatlarının ulaştırılmasından, PYD lideri Salih Müslim’e “özerkliğinize karışmayız” desteği vermeye kadar…

PKK’nin ABD gücüne bağımlılığı

Bu çok kısa özetten çıkan sonuçlar şunlardır:

1. ABD bölgemizde güçlüyken, PKK de güçlüdür; ABD zayıfladığında PKK de zayıflar!

2. Bölge güçlüyken ve bölge ülkeleri arasında işbirliği varken PKK zayıflar, bölge ülkeleri birbirine karşıt konumlandığında ise PKK güç kazanır!

Bu iki sonuca ek olarak, bir de bölge ülkelerinin birbiriyle rekabetinden kaynaklı üçüncü bir sonuç vardır:

3. Bölge ülkelerinin birbirilerine karşı “Kürt kartı” kullanması, PKK’ye alan açar!

Kürtlerin için dersler

Trump, göreve geldiği ilk günden beri Ortadoğu’dan çekilmek istiyor; Trump karşıtı güç odağı ise bölgede bulunmayı sürdürmekten yana…

Trump bu nedenle son iki yılda üç kez geri çekilme açıklaması yaptı ancak devamını somut olarak getiremedi.

Trump ikinci kez seçilerek bu çizgisini sürdürebilir mi, hatta ikinci kez seçilse bile bu çizgisini sürdürebilir mi, kesin bir şey söylemek şu aşamada pek mümkün değil.

Fakat kesin olan bir şey var: ABD hegemonyası inişte ve Beyaz Saray’ı kim yönetirse yönetsin, büyük askeri operasyonları finanse etmesi artık pek mümkün olmayacak!

Bu gerçeği en iyi okuması gerekenlerin başında Kürtler gelmektedir. İşte bir kez daha görülmüştür: ABD çıkarları için PKK’yi “kara ordusu” olarak da kullanır ve yine çıkarları gereği ortada da bırakır!

Sadece PKK mi? Barzani de elbette!

Son 25 yılda ABD’nin Kürtleri kaç kez sattığı, Kürtler açısından alınabilecek en önemli derstir!

ABD üst düzey Dışişleri yetkilisinin Amerika’nın Sesi’ne yaptığı şu açıklama tüm Kürtlere ders olmalıdır: “Kürtlere hiçbir zaman Türkiye’ye karşı onları askeri güç kullanarak savunacağımızı söylemedik.”

PYD’nin Şam’a taahhütnamesi

Barış Pınarı Harekâtı ile bölge için yeni bir fırsat oluştu: PYD’yi ABD kartı olmaktan çıkarmak!

Şam yönetimi ile PYD arasında yapılan görüşmeler, işte bu fırsatı kullanabilmenin yoludur.

Elbette PYD, ABD kendisini sattığı için Şam yönetimine yanaştı…

Elbette PYD, TSK baskısı altında olduğu için Şam yönetimiyle anlaşma arıyor…

Ancak bu iki gerçeğe rağmen AKP cephesinden “Şam-PYD görüşmelerine” tepki göstermek anlamsızdır. Sonuçları itibariyle PYD’nin ABD’nin “kara ordusu” olmasındansa, Suriye ordusuna “dahil olması” Şam’ın da, Ankara’nın da yararınadır; hatta Kürtlerin de!

Üstelik AKP cephesinden sunulduğu gibi ortada bir “anlaşma” da yoktur; tersine dün Mehmet Yuva’nın ayrıntılarını Aydınlık’ta yazdığı gibi, 4 maddeli bir “taahhütname” vardır: PYD’nin Şam’a taahhütleri…

Özetle PYD, “Suriye Arap Cumhuriyeti ordusu saflarında ve bayrağı altında yer almaya” söz vermiştir. Bu aslında “beyaz bayrak” çekilmesidir. Zira tek bayrak altında PYD ayrı bir yapılanma olarak kalamayacak ve eriyecektir.

Şimdi Ankara, Şam ile işbirliği yaparak, Suriye ordusunun ülkenin kuzeyinde egemenliğini tesis etmesini kolaylaştırmalıdır.

ABD’yi tamamen devreden çıkartacak ve Kürtleri de bölgede “ABD’nin kartı olmaktan” kurtaracak işbirliği fırsatı kapımızdadır.

AKP’nin “fetih” hevesiyle Türkiye’ye bu fırsatı teptirmesi kesinlikle kabul edilemez!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
17 Ekim 2019

 1. #1 by puma on 18/10/2019 - 23:04

  Soyadi Zelyut olan bir Youtuber (heralde Riza Zelyutun yakinidir), Pyd icin yapilmasi gereken kovalayip cevreleyip imha etmektir diyordu, ve Ecevit boyle yapardi diye ekliyordu. Bize saldirmayan
  bir gruba boylesine buyuk dusmanlik ilerici cevrelerde olmamaliydi. Ayni mantikla o zaman Idlibi de cevreleyip yoketmek lazimdir. Icinde masum insanlar, kacirilanlar, kandirilianlar, coluk cocuk kim var bakmadan imha etmek; yapmasi kolay, ama sonuclari agir olacak birseydir.
  …..
  Soner Polat’in olumu hicbir ilerici yayinda haber olmadi, Aydinlik grubu haric; demek ki bir yonunu begenmiyorlar, Suriyedeki Turkmenlerden milli unsur diye bahsetmesinden dolayi mi. Ilericiler, Ataturkculer ve solcular; etnik-turk irkciligina sempati duyanlar (belki turancilar denebilir), ve kurt ayrimciligina sempati duyanlar (ya da amerikancilar) diye ikiye ayrilmis gibi. Boyle bir ayirimi siddetle kiniyorum. Hem boyle notr olunmamasini kiniyorum, hem de bir taraftakilerin digerini yok saymasini kiniyorum. Notr olanlar sanki azinlikta kaldik.
  …..
  80bin kisilik bir teror orgutu olmaz. Bir bolgenin insani toptan terorist olmaz. Ama cihatcilar kendi ulkelerini birakip ozellikle teror yapmaya gelmisler, hem isgal hem teror , hem isbirlikcilik yapiyorlar,
  bunlar imha edilebilir. Ama biz ne yapiyoruz, salinan ISIDlileri yakaliyoruz, yargilamak uzere mi, beslemek uzere mi, ama konu Pyd olunca su kadar terorist olduruldu diye hava atiyoruz. Hatta oldurulenlerin bazilari oranin yerli halkindan rastgele kisiler olmaz mi. Sonucta top mermisinin dustugu yerde kimler var biliyor muyuz.
  …..
  Pydyi kovalarsiniz, cevrelersiniz, sonra, .. teslim alirsiniz. Ya Suriye devletine teslim edersiniz. Ya yargilarsiniz. Yargilayinca ne ceza alacak, hendek kazmis, silahlanmis, ama bir eylem yapmamis,
  belki teror yapma niyeti de yok.. Adam masumsa, onun hayattaki ailesi akrabalari ne dusunecek,
  cihatci turkler geldi bizi katletti diyecek belki.
  …..
  Trump Isid’i biz yarattik diye itiraf etti diyorlar ama bunu Trump karsitlari yaratti. Sanki Trump yaratmis gibi konusuluyor. Mesela ISID in yaraticilarindan McCain (Obamaya secimde rakip olumustu, ama sonucta yollari ayniydi) Trump cenazeme gelmesin demisti. Chpliler mesela sozde biraz antiamaerikanci gorunme niyetiyle ama biraz da derin devlete selam cakmak icin Abdnin yanlislarini Trump’un yanlisi diye kinamaktalar. Ben de onlari kiniyorum.
  Degerli ortadogu uzmani Husnu Mahalli de Trump karsitidir. Niye, belli degil, Amerika emperyalist ya. o da “sag” partiden ya. Merdan Yanardag da Trump ta Bush ile ayni yolda diye yorumlanabilecek bir cumle sarfetti galiba dun. Hic yakistiramadim, cunku gercek bunun yuzde yuz tersi. Birkac yil once Dogan Kuban, dunya Trump Putin gibilerin kontrolunde diye sikayet ediyordu. Kim olmaliydi yani savas-teror yapanlarin elinde mi, dunyayi somuren, cocuklari satanik ayinlerde kurban eden, dunyayi yakip yikip kirleten para babalarinin elinde mi olmaliydi.
  ….
  Trump olmasaydi, yerine derin devletteen biri olsaydi ne olurdu, sabotajlar olurdu, kimyasal saldirilar, siyasi cinayetler, finansal manipulasyonlar, dunya savasina kadar gidebilecek zorlamalar olurdu. Abd ordusu Rusyanin asker ustunlugunun farkindadir ve savasmak istemez, ama oyle olaylar olur ki buna mecbur kalinirdi. Obama donemi cok kaotik bir donemdi, Ukrayna, Libya, Suriye, Yemen savaslari onun zamaninda basladi. Obamanin derin devlet ve alliance arasinda kaldigini zannediyorum. Bence 8 yilda cok yaslandi, yuz ifadesi degisti, gulumseyen umut olan Obama kalmadi, dayak yemis biri kaldi. Trump’u destekleyen Rusya, Hillary icin Bush’tan daha kotu diyordu.
  ….
  Trump bizle alay ediyormus, ehh mustehak mi desek. Sonucta herkesi memnun edecek bir orta yol
  bulunmus gibi, derin devlet haric. Ne dedigi degil ne yaptigi onemli. Ben ayrica soylediklerini zekice buluyorum. Sonucta dunyanin butun dahileri toplanip ne soylesin diye ince ince hesap yapmis ta olabilirler.

  Ben bu harekati onayliyor muydum. Kismen onayliyorum, butun hedefleri onaylamiyorum, ama eminim bazi iyi isler yaptik. Abdnin iyi olan kanadi ve Rusya yesil isik yakti ve bu operasyon basladi (bunu daha ilk gun farkettim). Derin devlete bir gol atilmis oldu. Derin devlet panikledi. Pydyi yoketseydik derin devlet buna kizardi, ama biz de dogru bir is yapmis olmazdik. En iyisi islah etmektir. Kanserli dokuyu ameliyatla almak bazen mecburdur, ama genelde en iyi cozum degildir, orda bir yara izi kalir. Bazen hucreleri normal hale getirirsiniz, kanseri boyle yenersiniz. Sonra cok bozulmus olanlar apoptosis yaparlar.

  Kisacasi boyle olacagini bekliyordum. Bircok yazarimizin, entellektuelimizin hesaba katmadigi gercekler sunlardi: Rusya askeri anlamda acik ara ondedir, Cin ekonomide acik ara ondedir, Rusya-Cin ortakligina batidaki bir grup ta katilmistir, ve Trump bunun Abddeki gorunen lideridir.
  Karsilarinda ise her turlu pislikten sorumlu olan derin devlet vardir.
  ….
  Mesela o kadar ugrastiklari halde 15 temmuzda niye basarili olamadi bu derin devlet, sonuca cok yaklasmasina ragmen. Erol Mutercimler dedi ki, bu darbe degil ic savas provasiydi. Benim yorumum ise sudur, derin devlet cok ince hesap yapti ama karsi taraf, yani Rusya, ABDnin Trumpvari tarafi buna karsi cikti, ve mudahele etti, ve bu darbenin arkasindaki destegin cekilmesi seklinde oldu. Kibrista konuslanan ingiliz kuvvetlerine karsi Rusya elektronik onleme yapmis olabilir.
  15 temmuz basarili olsaydi, iddia ediyorum ki Hillary secimi kazanacakti, cunku derin devletin eli guclenecekti.
  ……
  Bir de Trump’un azledilmesi ihtimali uzerine spekulasyon yapayim. Bir defa bunun gerekcesi tamamen palavra. Ama sanki kesin azledilecek gibi davraniliyor, ama Trump’un keyfi yerinde.
  Bu buyuk bir oyun. 15 temmuz gibi bu da katrilyon dolarlik bir mesele olabilir. Bu hukuki bir mesele olmadigina gore, ABDnin zirvesinde bir ic savas olduguna gore burda hangi yontemler kullanilacak.
  Santajlar ve satin almalar olacaktir. Hatta belki , Trump taraftarlari karsi tarafa firsat vermeden yapmaciktan bir surec baslatmis bile olabilirler.
  …..
  Trump “kurtler” melek degil, Pyd bazi acilardan Isid’den daha kotu dedi. Trump melek mi peki, oyle demiyoruz, ama karsi taraf gercek bir seytan, hatta seytana tapanlarin hepsi orda. Pydnin Isdden kotu olan yani, ISIDin arac olmasi, Pydnin amac olmasi. Yani kuracaklari kukla/siyonist devletin ordusu olarak dizayn edilmesi. Isid;’i ise kullan at, kullan kenara koy sonra baska yerde kullan .
  Biz de bu sebeple once ISID’i hedef aldik. Hatta bunu beoyle yerlerde onermistim, beni mi dinledirer, hayir aklin yolu birdir. Isid’e saldirmanin mesruluk sorunu yoktu. Bu yuzden once Isid’e saldirildi. Ayrica Pydnin varlik gerekcesi ortadan kaldirilmaya calisildi. Derin devlet kendi silahiyla vuruldu.
  ….
  Akpnin yaptigi bir cok seyi kotuluyoruz, ama bunlarin bazilarini Alliance’nin kuklasi olarak yapiyor ve bircogu dogru isler. Mesela Reis ve Bahceli derin devletin adamiyken bence Alliance tarafindan satin alindi, ve bazi iyi isler yapmaya basladilar. Icerde bir suru kabul edilemez seyler de yapiyorlar, ama Alliance’yi ilgilendiren daha cok “amerikancilar”in zayiflatilmasi. Vatan Partisi Alliance’nin parcasi midir. Bence degil, ama o da orda gorevli. Antiamaerikancilik yaparlar, Trump’a da yakin zamana kadar karsiydilar.
  ….
  Yeni ipek yoluna dahil olmak icin neler yaptik. Galiba HBT (Herkese Bilim Teknoloji) dergisinde,
  Turkiyedeki bircok projenin Ipek yolunun parcasi olarak yapildigi yaziyordu. Galiba 3. kopru, Avrasya tuneli bunlardandi. Bende bunlara karsi degilim zaten. 3. havalimani dersek, bence bu tamamen rant amacli ve Ataturk’un ismini silme amacli yerli bir projeydi. Kanal istanbul ve Hes’er ise bence derin devletin dayatmalariydilar. Kanal Istanbul hem rant icin hem Montro’yu delmek icin. Hes’ler ise
  ic savas veya Ermenistan saldirisi durumda ulkeyi cografi olarak bolmek icin dayatildilar diye dusunmekteyim (hatta boyle bir sey okumustum).

 2. #2 by puma2 on 19/10/2019 - 11:14

  Ufak birkac ekleme.
  ..
  Umit Kocasakal da; Trump , Abdnin ve dunyanin basina gelmis en buyuk felakettir diyordu.
  Neye dayanarak. Elinde veri yoktur eminim. Ancak belki bazi taninmis ve iyi oldugu zannedilen kisilerin sozlerini referans aliyordur heralde.
  ..
  ABCgazetesi Chmosky’nin Baris Pinari harekatina karsi olmasini referans gostermisti.

  Chomsky iyi bir adam midir, daha dogrusu kimin adamidir.
  Bence derin devletin adamidir. Hatta nerdeyse ayni Cetin Altan gibi diyecegim, de o kadar bilgili degilim. Neye dayanarak soyluyorum. ABDnin buyuk yalanlari konusunda derin devlet tezlerinin yaninda olmasi.

  Apollo misyonlariyla ABD’nin Ay’a inip geri donmesi yalani
  11 Eylul’un araplar tarafindan yapildigi yalani.
  Hatta belki Kennedy’nin bir komunist tarafindan olduruldugu iddiasini bile destekliyordur.

  Hem de aciklamasi tuhaf, bu tezler yanlis olsaydi ortaya bir sekilde cikardi diyor. Halbuki ortaya cikarmak onun gibilerin gorevidir.

  ..
  Vatan Partisi Trump’un olumlu gordugu sozlerini haber yapmaya basladi. Hatta belki diyecekler ki,
  biz amerikanci olmadik, Trump bizim cizgimize geldi, biz oldugumuz yerde duruyoruz.
  Vatan partisi antiamerikancidir derken kastettigim antiamerikan-ci yani anti-amerikanci’dan daha fazlasi, yani amerikanin herseyi kotudur gibisinden. hatta avrupa ile kavgali oldugu konularda direk olarak avrupa tarafini destekleyecek kadar.
  ..
  VatanPartisine yakin olan Nihat Genc, bu is Eren Erdemlerle falan olmaz gibisinden seyler diyordu. Sonra Eren Erdem hapse atildi… Nasil oldu bu, bence soyle, Alliance dedi ki, amerikancilari etkisiz hale getirin, arkanizdayiz. Sonra amerikancilari en iyi kim tanir dediler, Vatan Partisi tanir dediler. O zaman yetki vatan partisinde, o belirlesin bu adamlari, biz de onlari Reis’e bildirelim iceri tikilsinlar.
  Sonrasi malum. Vatan Partisi, Alliance’nin hangi koluna bagliysa (Cin’deki bir grup olabilir), soylesin onlara Eren Erdem temizdir diye, onlar da Reis’e bildirsinler, ve EE serbest kalsin. Vatan Partisi soldaki tek guc olmak icin boyle seyler yaptiriyorsa, buyuk hata yapiyor demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: