Türkiye’nin altı kozu

ABD Kongresi’nin Ermeni soykırımı karar tasarısını kabul etmesine yanıt olarak Erdoğan’ın “Gerekirse İncirlik ve Kürecik’i kapatırız” demesi, gündeme oturdu. Kafalardaki ilk soru da şu: AKP hükümeti gerçekten İncirlik ve Kürecik’i kapatabilir mi?

Hatırlatalım: Her ne kadar AKP’li yazarlar Erdoğan’ın bu açıklamasını özetle “Batı’nın tehditlerine karşı sessiz kalan o eski Türkiye artık yok” diyerek cilalasa da, “eski Türkiye” İncirlik dahil tüm ABD üslerini kapatmıştı!

Erdoğan’ın Trump’a mesajı

ABD üssü İncirlik de, NATO üssü Kürecik de hemen kapatılmalıdır! Hatta İncirlik üssü çoktan kapatılmalıydı ve komşularımızı hedef alan Kürecik radarı da hiç kurulmamalıydı!

Gelelim bugüne: Erdoğan’ın “İncirlik ve Kürecik’i kapatma” mesajı, ABD Kongresi’nden geçen karar tasarısı hakkında işlemde bulunacak olan Trump’a yöneliktir. Ankara Beyaz Ev’e “Tasarıyı onaylama!” demiş oluyor. Erdoğan’ın açıklamasındaki “gerekirse” kelimesi, fiilen “Trump’ın onayı halinde” anlamına gelmektedir.

Aslında sıkıntıda buradadır: İncirlik’in kapatılması çoktan gerekmekteydi!

İncirlik zaten kapatılmalıydı

Ankara’nın İncirlik’i kapatmasını “gerektiren” nedenler zaten vardı:

1. İncirlik’in ABD’nin bir kanadınca desteklenen FETÖ darbe girişimindeki rolü ortaya çıktığında, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

2. ABD’den Fethullah Gülen’i iade isteğine olumsuz yanıt aldığında, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

3. ABD Türkiye’nin güneyinde “terör koridoru” inşa ederken, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

4. ABD PKK’nin Suriye kolu olan YPG’ye silah yardımı yapmaya başladığında, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

5. ABD Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de bir cephe kurmaya başladığında, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

6. ABD Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamaya başladığında, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

7. ABD Türkiye’nin parasını ödediği F-35’leri vermediğinde ve Türkiye’yi F-35 programından çıkardığında, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

8. ABD Başkanı Trump Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na tehdit dolu o mektubu gönderdiğinde, Ankara’nın İncirlik’i kapatması gerekirdi!

Şimdi “Gerekirse kapatırız” diyen Erdoğan için demek ki tüm bu ABD tehditleri gerçekleşirken, İncirlik’i kapatmak gerekmemiş!

Bari en azından İncirlik’teki uçuşları geçici sürelerle askıya alabilsekerdi! Bu hamle, 8 maddenin en azından bazılarını geçersiz kılabilirdi!

Kozu zamanında oynamak gerekir

Doğru, İncirlik Türkiye’nin elindeki çok önemli bir kozdur. Fakat koz güçlüyken oynanmalıdır. Zamanında oynanmayan ve değeri zayıflayan koz, gecikildiğinde etkisizleşir.

Bunu şundan söylüyoruz: Tamam, İncirlik çok önemli; ABD için sadece askeri bir üs değil, Türkiye-Amerikan ilişkilerinin de bir nevi siyasi karargâhıdır.

Ancak ABD Irak’ın kuzeyindeki Erbil üssünü askeri anlamda önemli bir üsse dönüştürüyor ve Yunanistan-Bulgaristan-Romanya aksına askeri yığınak yapıyor. Bu tablo haliyle İncirlik’in önemini azaltıyor.

O nedenle Türkiye elindeki kozu değeri azalmadan, zamanında ve gecikmeden oynamalıdır. Yani hiç beklemeden İncirlik’i kapatmalıdır.

Türkiye’nin ABD’ye karşı kozları

Kimileri “Eliminde başka koz yok, hemen oynayıp kozsuz kalmayalım” demektedir. Bu aslında “İncirlik’i kapatmaya karşı” üretilmiş bir argümanıdır.

Tersine Türkiye’nin elinde başka kozlar da var ve o nedenle İncirlik’i kapatma kozu bekletilmeden oynanmalıdır.

İşte kademeli olarak uygulanabilecek diğer kozlar:

1. Türkiye hiç beklemeden S-400’leri Doğu Akdeniz’i esas alarak aktif hale getirebilir.

2. Türkiye F-35’lerin muadili olan Rusya’nın Su-57 uçaklarından alabilir.

3. NATO’ya Karadeniz yolu anlamına gelen Kanal İstanbul projesinden vazgeçildiği ilan edilebilir.

4. Ankara, Şam’la normalleşme adımı atabilir.

5. Bölgede Türkiye-İran-Irak-Suriye ittifakı kurulabilir. Bu ABD için en olumsuz tablodur. 4 komşunun ittifakı, bölgeyi ABD emperyalizmine kapatır!

AKP hükümetin bunları yapar, yapamaz; o ayrı… Fakat hükümetlerden bağımsız olarak belirtmeliyiz ki, Ankara bu kozları adım adım her halükarda oynamalıdır. Zira altı koz da Türkiye’nin çıkarınadır.

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
19 Aralık 2019

 1. #1 by cumhuriyetciyorum on 20/12/2019 - 07:15

  Mükemmel yazı. Palavralara okkalı yanıt olmuş.

 2. #2 by Gürcan Aylanç on 20/12/2019 - 07:43

  Sayın Güller, yazılarınızı sürekli okumaktayım. Çok değerli görüşler öne sürüyorsunuz ve hemen hepsine de katılıyorum. Teşekkür ederiz.
  Yalnız yazdıklarınızı son bir kez gözden geçirip, imlâ hatalarını, düşük cümleleri, bu yazınızdaki gibi eksiklerinizi (altı koz diyorsunuz ama beş koz var, her halde birini elediniz) düzelterek son hamlenizi de yapmanız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü size yakıştıramıyorum.

  • #3 by Mehmet Ali Güller on 20/12/2019 - 08:10

   Altı koz var: Makale boyunca İncirlik kozunu anlattıktan sonra “diğer kozlar da şunlar” deyip, beş kozu daha sıralıyorum. Toplayınca altı yapıyor.

 3. #4 by özge on 20/12/2019 - 14:36

  Yazılarınız ders niteliğinde, çok kıymetli. Çok teşekkürler. Özge.

 4. #5 by puma on 20/12/2019 - 22:29

  Yalnizca incirlik degil, bir suru 2li anlasmalar var, bilmedigimiz radarlar, antenler falan var.
  incirligi kapattik gecmiste ama amerikanci vesayetten kurtulabildik mi, amerikanci darbeleri onleyebildik mi. dusmani yeterince taniyabildik mi. ABD deyince neyi kastediyoruz, derin devlet unsuru olan United States Corporation (A.S.) mu, yoksa Ingiltereye karsi bagimsizlik savasiyla kurulan CorcVasington-Lincoln devleti olan United States of America mi.
  …………..
  Dusmani tanimak neden onemlidir.
  TIPtan ornekler verebiliriz. Mesela otoimmun hastaliklar neden olur, vucut kendi organlarindan birine saldirir, cunku ordaki bir enfeksiyon veya toksinden dolayi ya da benzer bir sebepten birazcik hastalikli dokuyu dusman olarak gorur ve oraya saldirir. Burda vucut kendi dokusuna yanlis teshis koymustur. Doktora gidersiniz, doktor BigPharmanin dayattigi semptomatik etkisi olan bir ilac verir, hastalik duzelmez, hatta bakarsiniz duzletmeye calistiginiz organi kanser yapmissiniz.
  Sorunun kaynagi: bagisiklik sisteminin yanlis yonlendirilmesi
  Bunun devletteki versiyonu: istihbarat eksikligi (veya istihbaratin yanlis yorumlanmasi)
  …..
  Derin devlet boyle sahte bayrak operasyonlarinda uzmandir. Derin devlet= Kuresel profesyonel terorist. Mesela “Yahudi dusmani Naziler” “yahudileri yaka yaka bitiremediler”, ve “bu soykirim”dan
  sonra nasil olduysa “yahudiler” dunyaya hakim oldular 70 yildir. Halbuki kizilderilli katliamindan sonra dunyada bir avuc zavalli kizilderilli kaldi.
  …………
  Soyleye soyleye dilimde tuy bitti ama baska hickimse soylemedigi icin (ve bu sayede kim oldugum da iyice siritir heralde) yeniden bir gercegi (gercek derken , bir konuda tutarli gorunen tek teori)
  yeniden soylemem lazim.

  Turkiye Natoya girdi, daha dogrusu derin devlet sinsice TC icine yerlesti.

  1. Kurdistani kurmak icin Guney/dogudaki kurtleri TC devletinden nefret ettirmek gerekiyordu.

  2. Guvenlik gucleri icindeki derin devlet unsurlari (amerikancilar, natocular, konturgerilla) bir bahane ile, kurtlere keyfi olarak iskence yaptilar. Mesela kapiyi caliyorlar, komunistlikten araniyorsunuz diyorlar, alip goturuyorlar, dovup birakiyorlar, doverken de istiklal marsi caliyorlar, ne mutlu turkum diyene dedirtiyorlar, bayrak gosteriyorlar.

  3. MTTB’li APOya “TCden intikam alma ihalesi” veriyorlar. PKKyi ABD-Israil- ve TCdeki derin devlet unsurlari birlikte kuruyorlar.

  4. Dogal olarak kurtler kendilerine guya fedailik yapan PKKye sempati duyuyorlar.

  5. Bunu goren vatanseverlerden kurt olmayanlar da kurtlerden dogal olarak nefret ediyorlar.

  6. Gladyocu olmayan askerler dagdaki PKKya karsi kahramanca savasiyor.

  7. Gladyocu askerler ise kiskis gulerek guvenli gladyo hizmetini yerine getiriyorlar.
  Ayrica kendilerinden olmayan askerlerin azalmasi da islerine geliyor.

  Boylece kurtler TC devletinden, bayragindan, “turk kimligi”nden ordusundan ve polisinden nefret ettiiriliyor.
  Kurt olmayanlar da kurtlerden nefret ettiriliyor.

  Geriye bunun teorisini yazmak kaliyor. Taraf gibi fetocu derin devlet unsurlari, guya kurt dostlugu yaparak, butun olanlardan TC devletinin temellerini yani Ataturk’u sorumlu tutuyorlar. Taraf guya
  “sol”u yani kurtleri-alevileri-ezilenleri temsil ediyordu. Derin devletin sag kanadi ise sol kanadi
  terorist-komunist-ateist olmakla sucluyordu. Malesef bu durum hala devam etmekte. Halkin nerdeyse tamami derin devletin aslinda ayni olan ve birbirine dusman gorunen bu iki kanadindan birine sempati duyuyor, veya oyle olmaya zorlaniyor.

  Taraf ne kadar sol gorunmeye calisiyorduysa, Samanyolu da o kadar sag-“dindar”-“milliyetci”
  programlariyla karsi kutupta yer aliyordu. Zamani gelince derin devletin sol kanadi ile sag kanadi baris sureci diye “birbirimizi yenemiyoruz” diyerek Ataturk’un uzerine cullanmaya basladi… Iste ne olduysa oldu, bence burda Rusya-Cin-ve Batidaki derin devlet dusmanlari Turkiye’yi ipten aldi, Feto’yu ezmeye karar verdi. (bunu gorunurdeki aciklamasi, Vatan Partililerin silivrideki barikatlari yikmasi – Bu arada Tarik Akan’i analim. Perincek Levent Kircaya ondan daha fazla deger verir gibi, niye derseniz, bence Levent Kirca Chpli Nurettein Sozenle sorun yasamis, Vatan Partisine yakin olan Bedrettin Dalan ile sorun yasamamis).

  ……………………….
  Yani butun bu gevezelikle ne demek istiyorum.

  Gercek dusmani iyi tanimaliyiz.

  Kemik erimesinin sebebi kalsiyum eksikligidir diye zannedip kalsiyum+D3 veriyoruz, sonra kemiklere gitmeyen kalsiyum her tarafi kireclendiriyor. Malesef, herkes- herkes derken yuzde 99,999
  derin devlet kuklaligina devam ediyor, doktoruyla-hastasiyla-siyasetcisiyle-vatandasiyla.

  Sol ve Sag diye iki blok olusturuluyor.

  Sol bloktakilere gore sagdakiler fasist-dinci-“miliyetci” (dogruluk payi da yok degil)
  Sag bloktakilere gore soldakiler terorist-ateist-kurt-alevi

  Terorist ve fasist iki tarafta da var, ama azinliktalar. Sorun burda sempatizanlarinin cogunlukta olmasi, siyasetin bile buna gore sekillenmesi.

  …………….
  Niye bu konuyu cok vurguluyorum. Turkiyenin en iyi egitim almis universite sinavinda ilk 1000’e falan girmis kimseler kendilerini ya solcu ya da milliyetci diye tanimliyorlardi. Bence boyle bir sey ancak zihin kontrolu ile mumkun olabilirdi. Insanlar bu kadar aptal olamazlar (yani bunun icin ozel bir egitim gerekir). Ve iki tarafta da biraz Ataturk dusmanligi veya bu derin devletin dayattaigi sag veya soldan birine sempati vardi. Sol tarafta duranlardan hatta guya Ataturkcu biri Ataturku Hitlere benzetiyor, sagda duranlardan biri bariz fetocu (ama benimle buyuk oranda ayni fikirde oldugunu zannediyor)..

  Muharrem Inceye atifla, beka sorunundan once, baska bir sorun var bu ulkede.
  O zeka sorunu dedi. Ben de zihniyet sorunu diyorum.
  …………….
  Askeri usten daha onemlisi, akilli telefonlar, elektronikli aletler, bunlarin icindeki uygulamalar.

  Rusya yerli telefon uygulamasi (app) kanunun cikardi. Bosuna degil. Ayrica derin devlete SWIFT’ine alternatif CIPS diye bir elektronik para kurdu.

  Kozlarinizin cok olmasi yetmez, karsi tarafin kozlarini da etkisiz hale getirmek gerekir.

  ————–
  Merdan Yanardag, Soner Yalcin’in yaptigi (diger herkesin her zaman yaptigi) hatayi yapti.
  Turkler ve Turk milleti diyerek, orta asya kokenli vatandaslari kastetti.
  Ulkuculere hitaben dedigi belli, ama bence kabul edilemez.

 5. #6 by puma2 on 20/12/2019 - 22:48

  ..CIPS diye bir para transfer sistemi deme istedim..
  ……….
  En sona sunlar eklenebilir.
  Olenle olunmez.
  Hayvanla hayvan olunmaz (bu hatayi yapmistim, az daha basim belaya girecekti)
  Aptalla aptal olunmaz: aptallarin seviyesine inecegim diye aptallarin diliyle konusmak gerekmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: