Darbenin sözleşmesi

ABD’nin Venezüella’daki son darbe girişimi de başarısız oldu. Üstelik bu sefer yapılışı itibariyle Domuzlar Körfezi çıkarmasına benzediği için, fiyaskosu onunla karşılaştırılıyor.

Dahası bu son darbenin belgesi ile önceki darbenin sözleşmesi de ortaya çıktı! Yani Amerikan darbeciliğinin başarısızlığı, ifşasını doğurdu…

ABD’li özel güvenlik şirketi: Silvercorp

Geçen ay bu köşede ABD’nin başarısız darbe girişimlerinin ardından bir kez de “uyuşturucu komplosu” ile Nicolas Maduro’yu sıkıştırmaya çalıştığını anlatmıştık.

Amerikan hegemonyasının inişe geçmesinin, bu ülkeyi artık arka mahallesinde parmak şıklatarak hükümet değiştiremez duruma getirdiğine dikkat çektik hep. İşte bu süreçte, ilk Amerikan darbesi de ifşa olmaya başladı.

Neydi o ilk darbe? Özetlersek, ABD destekli Juan Guaido 2019 Ocak ayında kendisini devlet başkanı ilan etmişti. Ardından da 30 Nisan’da bir grup askerle birlikte poz vererek Maduro‘nun görevden alınması çağrısı yapmıştı.

Maduro halkın desteği ile darbe girişimini püskürtmüş, o askerler de yurtdışına kaçmak zorunda kalmıştı.

İşte 30 Nisan darbesinin birinci yılında, darbede görev alanlardan birinin ABD ordusunun eski yeşil bereli askeri Jordan Goudreau olduğu ortaya çıktı: Yeşil bereli Goudreau, 300 silahlı “paralı askerle” birlikte Güney Amerika’nın kuzey ucundan Venezüella’ya gizlice girmeye çalışmıştı (2.5.2020).

Ardından gazeteci Patricia Poleo, yeşil bereli Jordan Goudreau’nun “yeni bir darbe girişimi” için Guadio ile imzaladığı sekiz sayfalık sözleşmesinin belgesini yayımladı (4.5.2020).

ABD’li eski asker Goudreau, 16 Ekim 2019 tarihli belgeyi “Silvercorp USA, Inc” CEO’su olarak imzalamıştı. Silvercorp ise ABD’li bir güvenlik şirketiydi.

Trump yönetiminin desteklediği Guadio da sözleşmeye “Venezüella Devlet Başkanı” sıfatıyla imza atmıştı!

Operasyonun adı: Gideon

Tüm bunlar yaşanırken, 3 Mayıs’ta ABD bir kez daha Venezüella’da darbe yapmaya kalktı! Bir grup ağır silahlı paralı asker, başkent Caracas’ın kuzeyindeki La Guaira limanından Venezüella’ya sızmaya çalışırken yakalandı.

Maduro, kendisine suikast düzenleyecek bu paralı askerlerle ilgili görüntüleri servis etti. Üstelik darbenin görüntülerinin dışında, Maduro yönetiminin elinde tanık ifadeleri de vardı.

İki paralı askerin üzerinde ABD pasaportu, ehliyeti ve bir ABD güvenlik şirketine ait kimlik kartı vardı. Hangi güvenlik şirketi sizce? Evet, önceki darbeyle ilgili sözleşmede adı geçen Silvercorp!

Washington Post gazetesi ortaya çıkan kanıtları daha önce şirketin CEO’su sıfatıyla darbe sözleşmesi imzalayan yeşil bereli Jordan Goudreau’ya sordu. 2018 yılında Florida’da kurulan Silvercorp’un CEO’su, görüntüleri servis edilen iki ABD’linin isimlerinin açıklandığı üzere eski ABD özel kuvvetler askerleri Airan Berry ve Luke Denman olduğunu ve Venezüella’ya sızmaya çalışan 60 kişilik gücün ilk sekiz kişilik grubunda bulunduklarını kabul etmek zorunda kaldı. Operasyonun adı da “Gideon”du.

Yankee İmparatorluğu çökecektir

Kendisini devlet başkanı ilan eden Amerşkancı Guadio ise tüm bunlar olurken ne dedi peki? ABD destekli Guaido, Maduro’dan yakalanan darbecilerin “insan haklarına” saygı göstermesini istedi!

Değil mi, ABD de zaten önce Hugo Chavez’i, ardından da onun takipçisi Nicolas Maduro’yu özgürlükleri kısıtlamakla, insan haklarına saygı göstermemekle suçluyordu!

Ki ABD hangi ülkeye saldırmak, işgal etmek ve yönetimini değiştirmek istiyorsa, o ülkeyi insan haklarına saygı göstermemekle suçluyordu. Yani “insan hakları” bir nevi Amerikan darbeciliğinin parolasıydı!

ABD’nin bu oltasını yutanlar ise -Türkiye’de de olduğu gibi- köşelerinden sürekli “kahrolsun Maduro” sloganı atıyorlardı!

Oysa Venezüella meselesi ABD için bir özgürlük meselesi değildir; petrol ve Amerikan modeline aykırı kamucu model meselesidir.

Ne demişti o kamucu modeli Venezüella’da kuran Hogo Chavez 2009’da? Amerikan Hegemonyasının Sonu isimli kitabımın girişine aldığım o söz şuydu: “Bütün tarih boyunca ABD İmparatorluğu’ndan daha terörist bir devlet görülmemiştir. Yankee İmparatorluğu çökecektir ve bu çöküş bu yüzyıl içinde olacaktır.”

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
7 Mayıs 2020

 1. #1 by havasugidaenerji on 08/05/2020 - 10:32

  Yazınızda ABD karşıtlığını vurguluyorsunuz iyi güzel. Sizin gibi bir çok yazar da benzer söylem içinde ama etkili bir karşı öneri yok. Sadece eleştiri yerine çözüm önerisi yapmadan hiçbir sorun ortadan kaldırılamaz.
  Ben 1979-1986 yılları arası iki dev ABD firmasında çalıştım. İlk 1999 da ABD ye gittiğimde çalışma içi sunulan olanaklar ve yaratılan ortam ile gerçek dünyanın çok farklı olduğunu halkın refah içinde olmadığını gözledim. 2017 de tekrar gittiğimde durumun daha vahim hale geldiği ve insanların köle şekline dönüştüğünü izledim. İşi var, parası var ama köle.
  Ne yapılmalı? Tüm entelektüel kişiler ile ortak bir dayanışma içine girip “eğitim-eğitim-eğitim” konusunda pratik yollar bulunmalı ve asıl gerçekler anlatılmalıdır. Örneğin TV lerde neden kısa kısa yapılan yanlışlıklar hap gibi ortaya konulmaz ve vatandaşın düşünmesi istenmez. Çıkıp saatlerce TV ler meşgul ediliyor ama bu konuda tek çalışma yok. Düşmanı tanımak, telin etmeden onun gıdasını kesmek ile onu yok edebilirsiniz.

 2. #2 by puma on 09/05/2020 - 14:21

  Yaziyorum yaziyorum kayboluyor. Son bir deneme, kisaltarak.
  Kotu: Amerikaya giden Avrupa halklarinin ya da devletlerinin soykirim yapmasi, Afrikadan kole getirmesi
  Iyi: ABDnin Ingiltereye (derin devlete) karsi bagimsizlik savasi ile kurulmasi
  Kotu: 1871deki gizli anayasa ile ABDnin bir anonim sirkete donustrulumesi ve derin devletin kuklais olmasi
  Kotu: 1913 te derin devletin kendi zel merkez bankasini dayatmasi, hemen oncesinde itiraz edecekleri Titatinik’le yok etmesi.
  Kotuluk derin devletten kaynaklaniyor. Ulus devlet taraftari olan Lincoln, Jefferson, FDR, Kennedy oldurulduler. Trump hala ayakta . Dunyanin iyiligi icin Trump’u desteklemeliyiz.

 1. Darbenin sözleşmesi | (=Öykü-Şiir-Anı-Günce=)------------->>>Doğa+Yaşam+Sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: