WASHINGTON’UN HEDEFİ ÇKP

ABD’NİN AMACI ÇKP’YE KARŞI KÜRESEL KOALİSYON

Kimi “süper solcular” Çin’e özgü sosyalizme dudak bükse de, ABD yönetimi o sosyalist sistemi ve sistemin mimarı Çin Komünist Partisi’ni “baş düşman” ilan etmiş durumda…

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu yılın başında, 20 Ocak’ta, “asıl tehdit Çin Komünist Parti’dir” demişti ve ABD yönetimi o günden beri sürekli Çin Komünist Partisi’ni hedef alan açıklamalar yapıyor.

ÇKP NEDEN ABD’NİN HEDEFİ?

ABD’nin ÇKP’yi hedef alması, kuşkusuz kendi cephesinden oldukça mantıklı.

Zira ABD’nin üst düzey politika yapıcıları bilmektedir ki, bugün Çin Halk Cumhuriyeti ABD ekonomisine yetiştiyse, üretimde ve ticarette geçtiyse, altı kıtada büyük yatırımlar yapabiliyorsa, teknolojide büyük atılım sağladıysa, askeri alanda da makası hızla kapatıyorsa ve en önemlisi dünyanın dörtte biri büyüklüğündeki 1,4 milyar nüfusunun refah seviyesini her yıl artırıyorsa, bunun asıl sorumlusu Çin Komünist Partisi’dir.

Çin Komünist Partisi liderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti, sömürge ve iş savaş döneminin büyük yıkımını onarmış ve 70 yılda ülkeyi ABD’yle yarışır hale getirmiştir.

EKONOMİ VERİLERİ

Aslında Çin Komünist Partisi önderliğinde Çin’in nereden nereye geldiğini en iyi ekonomi verileri göstermektedir.

Örneğin Çin’in satınalma gücü paritesine göre dünya ekonomisi içindeki payı 1980’de sadece yüzde 2,3 iken, bu oran 2017’de yüzde 18,3’e, yani yaklaşık sekiz katına yükselmiştir. Aynı tarihlerde ABD’nin dünya ekonomisindeki payı da küçülmüştür: 1980’de yüzde 24,3 iken, 2017’de yüzde 15,3’e gerilemiştir.

2006 yılında Çin’in üretimi 894 milyar dolar iken, ABD’nin üretimi Çin’in iki katıydı; 1,8 trilyon dolardı. 2015 yılına gelindiğinde ABD’nin üretimi 2,17 triyon dolara çıkabilirken, Çin’in üretimi ABD’yi geçti ve 2,57 trilyon dolara yükseldi.

Ticarette de durum benzer. Çin 1979 yılında sadece 13,7 milyar dolarlık mal ihraç edebilirken, 2017’de ihracat 2,28 trilyon dolara çıktı. Çin ABD’ye yılda 431 milyar dolarlık mal satabilirken, ABD Çin’e ancak 149 milyar dolarlık mal satabilmektedir.

ÇKP’NİN 6 HEDEFİ

Görüldüğü gibi Çin 70 yılda, olağanüstü bir büyüme gerçekleştirmiştir. Üretime dayalı bu büyümenin mimarı Çin Komünist Partisi ve onun uyguladığı Çin’e özgü sosyalizmdir.

Ve Çin Komünist Partisi, 6 hedef belirlemiştir.

Bu hedeflerin birincisi Çin’i 2050 yılına kadar müreffeh, güçlü, demokratik, kültürel açıdan gelişmiş, uyumlu, güzel ve modern bir sosyalist ülke haline getirmektir.

ÇKP ayrıca “önce insan” merkezli kalkınmayı sürdürmeyi, reformlara devam etmeyi, sosyalist hukuk devleti inşasını, ÇKP’nin emrinde güçlü bir ordu inşa etmeyi ve Çin’e özgü ülke diplomasisi ile yeni bir uluslararası ilişki tarzı geliştirmeyi önüne hedef koymuştur.

POMPEO LONDRA’DA ÇKP’YE KARŞI KÜRESEL KOALİSYON ARIYOR

İşte ABD bu büyük gerçeği, yani büyük Çin atılımın mimarının ÇKP olduğu gerçeğini gördüğünden, artık doğrudan ÇKP’yi hedef almaktadır.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen hafta Londra’yı ziyaretinde konuyu yeninden gündeme getirdi ve baş tehdit ilan ettiği Çin Komünist Partisi’ne karşı “küresel bir koalisyon kurma” amacını ilan etti (21.7.2020).

Pompeo, Trump yönetiminin, “Çin tehdidini anlayan ve Pekin’i doğru düzgün davranmaya mecbur edene dek Çin Komünist Partisi’ni geri püskürtmeye hazır olan ülkelerle koalisyon kurmayı umduğunu” dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump da, kısa bir süre önce G7’yi G11’e genişletmeyi istediğini açıklamıştı. Trump, Batı kampındaki “en gelişmiş” 7 ülkeye Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’yı ekleyerek, aslında Çin’e karşı “daha geniş Batı” inşa etme stratejisi belirlemişti.

Ancak Moskova yönetimi Çin’i dışarıda bırakan bu yapıya itiraz etmiş, G20 mekanizmasının ihtiyacı gördüğünü savunmuştu.

ÇİN DÜŞMANLIĞI ABD’YE YARAMIYOR

Sonuç olarak ABD yönetimi seçim takvimi yaklaştıkça Çin’e karşı baskıyı artırma peşinde. Trump, Çin düşmanlığını yükselttiği oranda seçimi kazanacağını varsayıyor.

Ancak anketlere bakılırsa seçimi kazanma olasılığı gün geçtikçe azalıyor ve Çin’e karşı inşa etmek istediği bir büyük cepheyi de kurabilmekten uzak görünüyor.

Ticaret savaşında vites yükseltmesinin ise Çin’e verdiği zarar kadar ABD’ye de zarar verdiği gün geçtikçe ortaya çıkıyor.

Kısacası, Çin düşmanlığı Trump’a ve ABD’ye yaramıyor.

Mehmet Ali Güller
CRI Türk
28 Temmuz 2020

 1. #1 by puma on 29/07/2020 - 09:01

  Cin’in buyumesi yalnizca ideoloji ile ilgili degil.. ABD de Cin’in buyumesine buyuk katki yapmistir. ABDnin en buyuk market zinciri Walmart’taki urunlerin hemen hepsi Cin malidir. Bence derin devlet her ulkeye bir gorev verdigi gibi Cin’e de gorev verdi: dolar kazanmaya calisan bir uretim merkezi. Dolar devalue edilebildigi icin aslinda bu oyun surdugu surece Cin’in urettikleriyle ABD calismadan yasayacak demekti.
  Onemli olan burda dolari terk edip altin’a gecmemekti. Bunun da yollari vardi, mesela turev piyasasiyla bir suru finansal oyun oynamanin yaninda, mesela altin fiyatinin belli bir sinirin altinda tutulmasi. Yani dolarin degeri duserken altinin degeri de (alim gucu) de dusecekti, ve dolari terk etmek icin bir sebep olmayacakti. Bir de istenirse kolayca bir biyolojik silahla soykirim yapilabilirdi, zaten Cin hizadan ciktiktan sonra bircok deneme oldu.

  Cin’de iyi isleyen bir sistem olabilir, ama bu sistemin iyi oldugu anlamina gelmez. Demokratik oldugu anlamina gelmez. iyi bir diktator normalde yapilmasi zor olan bir cok iyi seyi basarabilir, ama diktator veya sistemin basindaki kisi degisirse her sey tersine donebilir. Cin’deki sistemi bilmiyorum dogrusu ama yalnizca ekonomik verilerle bir sistemi degerlendirmemek gerekir. Mesela boyle bir sisteme ozenmemek gerekir. Belki super guc olmanin geregi biraz otoriterlik gerekiyordur, aksi halde, belki “adil sekilde” yarisan partiler olsa, ust akil gelip bu partileri dizayn edebilir, kasetle, rusvetle, santajla, ayrica halkin etnik dini v.s. yapisini kasiyip partileri parti tabanlarini etkileyebilir, hainlerden olusan bir yonetim olusturtabilir. Mesela Japonya da Cin gibi dev bir uretim ussudur. Nufusuna oranla baksak daha buyuk bir ekonomi bile sayilabilir. Ama Japonya kukladir. Derin devlet Japonyadan 1 trilyon degerindeki emeklilik paralarini istemistir, vermeyince de Fukushima saldirisini yapmistir. Sonra Japonya boyun egdi. Zaten soylendigine gore bin yildir Japonya derin devletin kuklasiymis. Dunyanin en buyuk altin hirsizi Japon general Yamashita Hitler ve Ingiliz kraliyet ailesiyle akrabaymis falan. Zaten bu yuzden sandigimizin aksine Japonya 2. dunya savasinda Ingiltere ile zit kamplarda degildi. Derin devlet ve anti derin devlet penceresinden bakarsak, Nazi Almanyasi-Ingiltere-ABDnin yarisi -Japonya-Fransa saldirgan taraf olarak ayni cephedeydiler. Fransa burda zayif-kukla olarak oyle., ve Almanyaya teslim olmustu. Karsilarinda yine simdi oldugu gibi Rusya ve Cin vardi. Almanya 1. dunya savasinda bizimle ayni cephedeydi, ama finansal manipulasyonlarla bankerler Almanyada hiperenflasyon yaratti ve Almanyaya nazi fasiszmini getirdi. Niye Almanya Isvicre’ye saldirmadi ilginc degil mi, cunku Isvicre derin devletin merkezlerinden biridir. Niye “yahudiler soykirima ugradi”ktan sonra bu yahudi zannettiklerimiz dunya finansal sistemine hakim oldular (zaten hakimdiler, daha da hakim oldular).

  Trump akilli bir adam, ve derin devletle yurumenin hayir getirmeyecegi, ve en dogru cozumun Rusya ve Cin’le pazarlik yaparak ve ortaklik kurarak olabiileceginin farkinda. O bu gorev icin iyiler tarafindan basa getirildi. “Cin dusmanligi yapmasi” da ayni “Suriye dusmanligi yapmasi” ve Suriyeye normalde 3. dunya savasina sebep olacak sekilde once 59 sonra 107 fuze yollamasi gibi tamamen bir bloftur.
  ABD yonetimindeki diger kimselerinki blof olmayabilir, ama sonucu onlar belirlemeyecek. ABD ordusu da akillanmistir, ve haddini bilmektedir artik. Trump kendisine yalniz savasci demektedir. Bu demektir ki, cumhuriyetci parti de arkamda degil, onlar idare ettigimiz bi avuc aptaldir imasi vardir. Zaten belki satir aralarina girilirse dusmanlik olmadigi da anlasilir (sozlerini tek tek takip etmedim). Blofllerin yaninda gerceklesmeyecegini bildigi oneriler yapmaktadir. Ben bunlara anti-provokasyon diyorum. Yani provokasyon gorunumlu olmakla beraber ima edilenin tersine hizmet eden hareketler.

 1. WASHINGTON’UN HEDEFİ ÇKP | (Öykü-Şiir-Anı-Günce)-----Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: