AK-Düzen

AKP düzeninin nasıl işlediğini resmetmesi bakımından tipik örnektir: AKP, medya düzenleme operasyonu için, sözünden çıkmayacak Erdoğan Demirören’e TV ve gazeteler satın aldırdı.

Üstelik bu operasyonda kamu kaynakları kullanıldı: AKP Demirören Grubu’na Ziraat Bankası’ndan 2 yılı ödemesiz 10 yıl vadeli, düşük faizli kredi sağladı. Böylece 916 milyon dolara satın alınan TV ve gazetelerin 675 milyon doları kamu bankasından, yani milletin kasasından çıkmış oldu.

Yetmedi, medya zararlarını finanse etmesi için Demirören’e -gelir getirme makinesi- Milli Piyango satıldı! O da yetmedi, her ne kadar Varlık Fonu sonradan yalanladıysa da, birkaç gün önce Milli Piyango oyunlarındaki KDV’nin sessiz sedasız sıfırlandığı gündeme geldi!

‘Fakire boykot, zengine jet’ düzeni

Fransız Dassault şirketi, birkaç gün önce iş jeti projesi olan 6X’i dünyaya tanıttı. Bu oldukça lüks ve pahalı jet için Türkiye’den ilk sipariş veren kim çıktı? AKP’nin ünlü işadamı, hani şu “milletin a.’sına koyacağız” diyen Mehmet Cengiz!

Oysa Erdoğan daha bir ay önce Fransız mallarını boykot kampanyası başlatmıştı! Anlayacağınız AKP’nin fakiri Fransız mallarını protesto ederken, zengini Fransız jeti alıyordu…

Ve asıl önemlisi, AKP hükümeti, 370 milyon TL’ye uçak alan Cengiz’in 425 milyon TL borcunu silmişti!

Tüm bunlar olurken, mecliste AKP’liler asgari ücrete üç kuruş zam yapmamak için sendikacılarla pazarlık yapıyor, bir yurttaş eline “iş” ve “aş” yazarak intihar ediyordu…

EYT’liye yasak, AK-bürokrata ‘çift dikiş’ serbest

AK-Düzen’in hukuk dışılığını resmeden bir başka örneğe geçelim: Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı değil de AKP sözcüsüymüş gibi konuşuyor her gün. Oysa Alev Coşkun’un önemle belirttiği gibi, Altun, 657 sayılı Devlet Memurları Yasasına bağlı bir memurdur; parti sözcülüğü yapamaz!

Ancak Altun hem konuşuyor hem de AK-Düzen çarklarını kullanarak Cumhuriyet gazetesine ambargo uygulatıyor! Neden? Cumhuriyet’in kendisiyle ilgili ödüllük haberlerinden rahatsız olduğu için!

Ve tüm bu süreçte de gayet başarılı bir şekilde, mağdur rolü oynayabiliyorlar. Şöyle ki, Altunların birkaç maaş birden aldığının gündeme gelmesinin ardından Fahrettin Altun çıktı ve kendisinin Borsa İstanbul’dan aldığı ikinci maaşı “hayır işlerine” harcadığını, “Eşinin de sadece üniversiteden maaş aldığını, THY yönetim kurulu üyeliğinden herhangi bir ücret almadığını” söyledi. Oysa THY’nin yıllık raporundan anlaşılıyor ki, icra ve yönetim kurulu üyelerine toplam 25 milyon TL’nin üzerinde huzur hakkı ödenmiş!

Bu gerçek ortaya çıkınca da Fatmanur Altun sosyal medyadan bir mesaj yayımladı ve “ikinci maaşın olduğunu ama kendisinin bundan feragat ettiğini” söyledi! Dahası “ikinci maaşı bizlere layık görmüyorlar” diyerek de mağduru oynadı!

Ne diyordu Erdoğan Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT): “Erken emekli olacak, gidecek başka bir işte de çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz.”

Evet, AKP’nin fakiri çift dikiş yapamazdı ama zengini bırakın çifti, üç-beş dikiş bile yapabilirdi!

AK-Hesap

Kelimelerle oynadıkları bir AK-Süzlük’leri var: Örneğin zam demezler, fiyat güncellemesi derler. Torpil demezler, referans derler.

Bir de AK-Hesap var: Rakamlar üzerinde oynarlar. Örneğin %40’larda olan enflasyon, %12’lerde görünür. Artık iş aramaktan vazgeçen çaresizleri işsiz saymayarak, işsizlik oranını düşürürler.

Fakat en önemli rakam oyununu salgında yaptılar; gerçek vaka sayısını aylarca gizlediler. Ancak hekimler başta kamuoyunun baskısı nedeniyle, en sonunda gerçek vaka sayısını açıklamak zorunda kaldılar: 1 milyon 750 bin!

Peki, neden gizledir? Hükümeti, salgınla müthiş mücadele ediyor gibi gösterebilmek için. Bu amaçla,verilerin doğru olmadığını dile getiren hekimleri bile “bozguncu” ilan ettiler.

Ancak gerçek gizlendiği için halkın bir bölümü salgını ciddiye almadı. Üstelik AKP’nin 20 yıllık gericiliğinin sindiği iklim altında; “büyük resmi” gören dünya düzdürcülerin, yağmur duacılarının ve aşı karşıtlarının ortak etkisiyle, bir kısım vatandaş, koronanın gripten farkı olmadığını, amacın aşı üzerinden halka çip takmak olduğunu bile savunur hale geldi. Sonuçta sayılar düşük olduğu için halkın önlem alma ciddiyeti zayıfladı ve ortaya oldukça yüksek bir insan ve ekonomi maliyeti çıktı.

Ne pahasına? AK-Düzen’in çarkları dönsün diye…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
12 Aralık 2020

 1. #1 by Nusret Kebapci on 13/12/2020 - 17:06

  Mehmet Ali Bey kaleminize ve yureginize saglık çok güzel yazmışsınız.

 2. #2 by Dr. Murat Aygen on 13/12/2020 - 18:24

  SAYIN ERDOĞAN “yanlış” her ne yapmakta ise, bir benzerini ECEViT de yapmıştır. Holdingleri iflastan defaatle kurtarmıştır. Desteklediği muvazaa-grevler (bkz: Aziz Nesin’in «Büyük Grev» kitabı) ile kurtarmıştır, kağıt üzerinde “ihracatçı” göstererek döviz tahsisi çıkartmıştır, v.s., v.s.. BiNAENALEYH çalkala REiS, Atatürkçüler çatlasın. Gördüng müüü gördüng mü? Gördüng müüü gördüng mü? AKGÜNLERiNi gördüng mü?

 3. #3 by puma on 14/12/2020 - 00:43

  Akp’ye hakli olarak karsi olmaktan kaynaklanan enerjiyi , korona ASISI’ndan suphe duyanlara karsi kullanmak adil degil bence. Ayrica iktidarin korona yonetiminde ozel bir basarisizliginin oldugunu dusunmuyorum. Mesela derindevletin ilaci remdesivir uzun sure protokolde yoktu, ve bu iyi bir seydi. Bir suru igrenc olaydan sonra (FDAnin onaylamasi) su an belki protokolde olabilir. Onun yerine cinko, magnezyum falan eklerdim ben. Bunlarin haricinde mukemmel bir yazi olmus , elinize saglik.

 4. #4 by Nurtekin aran on 14/12/2020 - 15:39

  Hal böyleyken,neden hala Vatan partisi, Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal diğer yandaş medya gibi yayın yapıyor?Eski bir aydınlıkçı olarak anlayamıyorum.Üç Dünya Teorisi ne oldu?
  Bir hafta kadar önce Ulusal Kanal akşam haberlerinde ne ne yok diye baktım.Ankara BŞB Mansur Yavaş aleyhinde Ankara AKP yöneticilerinin açıklamalarını verdi.Halbuki başkan oturumu bir gün sonra saat 11.00’e erteledi.Ve tüm sorulara cevap verdi.Tek taraflı yayın yapti.Baska habere geçti.Trt den farkı yok.
  Ulusal kanal ilk yayına başladığında Siz sabahları gündemi değerlendiriyorsunuz.Ben sizin yayın bitmeden sokağa çıkmazdım.O yıllar Eğit-Sen ve Kamu çalışanları platformu KESK’ in ilk yıllarıydı.1976 yılından beri bu mücadelenin içindeyim.Simdi CHP’deyim.E.ogretmenim.Teorim de fena değildir.Ama bu işi çözemedim.Selamlar.

 1. AK-Düzen | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: