Türkiye Afganistan’da ABD’nin jandarması olamaz

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, kamuoyuna müjde verdi: “Amerika ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir meselemizin bulunmadığı, tam tersine işbirliği alanlarımızın çok daha geniş ve kârlı olduğu üzerinde Biden’la mutabık kaldık. Biden ile yakaladığımız güzel iklimi, ülkelerimiz bakımından maksimum faydaya dönüştürmekte kararlıyız. ABD ile olumlu ve yapıcı bir temelde yeni bir dönemin kapılarını araladığımıza inanıyoruz.” (tccb.gov.tr, 22.6.2021).

İşbirliği, kâr, maksimum fayda, yeni bir dönem…

Onca soruna rağmen bu işbirliği nasıl doğdu, yeni bir dönem nasıl başlayabildi peki? Afganistan’da taşeronlukla, havalimanı bekçiliği üstlenmeyle…

Afganistan taşeronluğunu kamuoyuna pazarlamak

İşte “psikolojik savaş” da burada devreye giriyor; daha düne kadar AKP dışında herkesi “Biden tayfası” diye karalayan Cumhur İttifakı cephesi, Erdoğan-Biden mutabakatıyla ortaya çıkan bu taşeronluğu kamuoyuna şöyle pazarlıyor:

İttifakın İslamcı kanadı için pazarlama gazete ve ekranlardan özetle şu biçimde yapılıyor: “ABD çekileceği alanları Türkiye’ye bırakmak zorunda kaldı! Afrika’dan Orta Asya’ya, Türkiye dünyanın yarısıdır!”

İttifakın milliyetçi kanadı için pazarlama ise özetle şu görüş altında yapılıyor: “Türkiye ABD’yle görüşmeye masaya Mehmetçik’in silahını koyarak oturdu.”

Türkiye’nin NATO’ya bağlılığı’ sözü

Sadece Cumhur ittifakının kanat sözcüleri, ak-medya ve sarayın propaganda aygıtı değil, doğrudan Erdoğan da bu “yeni işbirliği dönemini” pazarlamak üzere sahada…

Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan, Brüksel’deki NATO Zirvesini şöyle değerlendirdi: “Bu zirvede bir kez daha görülmüştür ki Türkiye’siz bir NATO’nun bırakınız mevcut gücünü korumayı, varlığını sürdürmesi dahi oldukça güçtür.” (tccb.gov.tr, 22.6.2021).

Kamuoyuna “Türkiye’nin büyüklüğü” propagandası pompalamak için sarfedilen bu sözler, aslında Washington-Londra-Brüksel üçgenine verilen “Türkiye’nin NATO’ya bağlılığı” teyididir ne yazık ki!

AKP’nin borç ihtiyacı

ABD’nin ve NATO’nun çekildiği Afganistan’da Türkiye’nin Karzai Havalimanı’nın güvenliğine ve işletilmesine talip olması, nasıl pazarlarsanız pazarlayın, Batı adına jandarmalık görevidir.

NATO’nun Brüksel Zirve bildirisinin 19. maddesi, zaten açık bir görev tanımı yapmaktadır: “Afganistan’ın dünya ile bağlantısının yanı sıra kalıcı bir diplomatik ve uluslararası varlığın önemini kabul eden NATO, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın sürekli işleyişini sağlamak için…”

Yani Mehemetçik, Batılı diplomatların Afganistan’a güvenle gelip gitmesinin sigortası olacak bir bakıma…

Ne karşılığında? Erdoğan’ın ABD ve Batı desteği almasının karşılığında. Çünkü rezervine kadar erittikleri ekonominin çarklarının dönebilmesinin yolu alınabilecek borçlara, sıcak para girişine bağlı.

Bu öyle bir açık ki, satmaya başladıkları barajlar ya da şirketleşme üzerinden özelleştirmeye çalıştıkları MKE bile yeterli değil. Batı’nın vereceği borca bağımlı durumdalar.

İşte “ABD mali ve lojistik desteği sağlarsa, Afganistan’da görev alırız” şeklindeki Erdoğan-Akar açıklamalarında yer alan “mali” sözcüğü, aslında alınmak istenen borca göndermedir; yoksa Havalimanı bekçiliğinin karşılığı olan 130 milyon dolar değildir sadece…

AKP iktidarı, Afganistan’da havalimanı bekçiliği ile açılacak 130 milyon dolarlık musluğun Londra tefecilerine ve New York bankerlerine genişlemesini istemektedir.

Özetle, Erdoğan, “Türkiye’nin en iyi ihraç malı, ordusudur” diyen Soros’un tavsiyesine uymaktadır.

Türk Solunun haklı itirazı

AK-medyanın, AKP’nin NATO’ya bağlılığını ve ABD’yle ilişkileri düzeltebilmek adına Afganistan’da taşeronluk üstlenmesini “Türkiye dünyanın yarısıdır” diye propaganda etse bile, gerçek, kamuoyu tarafından açıklıkla görünmektedir.

Ve kamuoyu, Erdoğan’ın ABD-Batı desteği alabilmek adına Mehmetçik’i Afganistan’da ABD jandarmalığına soyundurmasına karşı çıkmaktadır.

Zira bu, kökleri Türk askerinin Kore’de kullanılmasına kadar giden bir haklı itiraza dayanmaktadır. Türk Solunun bağımsızlıkçı ve antiemperyalist bir anlayışla başlattığı o itiraz, yıllar içinde geniş kesimlerle birleşmiş ve örneğin 1 Mart Tezkeresinde en kitlesel itiraza dönüşmüştü.

Bu bağımsızlıkçı anlayış sürüyor…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
24 Haziran 2021

  1. #1 by Mehmet Murat AYGEN on 25/06/2021 - 10:43

    Unutulmuş Kore serüvenimiz ile müstakbel Afganistan serüveni arasındaki benzerlik şurada: Münfesih Demokrat Parti, mavi boncuğun azını hacı-hoca, fazlasını adaşınız «Güler Yüzlü Sosyalist» ve yoldaşlarına dağıtmıştı; Kore’de asık-suratlı Sosyalistlerle savaşmağa bundan icbâr edildi. ERDOĞAN ise mavi boncuğun azını «devrimcilere» fazlasını güler yüzlü hacı-hocaya dağıtmıştır. Yerli ve Millî Kur’an kurslarında bilgisayar yanı-sıra tenis dersleri de verilmektedir. Oysa tenis öyle her coğrafyada oynanacak bir oyun değildir [bkz: (—1—) Rafet Ballı, “İmam Hatip Okulları ve Kur’an kursları” (tam sayfa üzerine) başlıklı yazısı, Pir Sultan Abdal Kültür Sanat Dergisi dergisi, Sahibi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına Murtaza Demir (Genel Başkan), Genel Yayın Yönetmeni ve Yazıişleri Müdürü Hasan Basri Özbey, Yıl 4 Sayı 23, Temmuz/Ağustos 1997, (Basıldığı yer ?), s.23, (—2—) «Mücâhitler, Afganistan Çim Hokeyi Millî Takımı’nın oyuncularını öldürdü» (2 sütun üzerine) başlıklı Komünist yönetime karşı hareketler haberi, Tercüman gzt., Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi adına Sahibi Kemal Ilıcak, Genel Yayın Müdürü Güneri Cıvaoğlu, Yazı İşleri Müdürü Ünal Sakman, Sorumlu Müdür Aydoğdu İlter, Yıl 19 Sayı 6563, Mayıs 1980 04 Pazar, Dizgi-Baskı Tercüman Veb Roto-Ofset Tesisleri, s.4 ve (—3—) “Kalamışlı tenisçiler kupalarını aldı” (2 sütun üzerine) başlıklı haberi, Milliyet gzt., Yayın Sahibi Milliyet Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş., Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Yazı İşleri Müdürleri Bertan Ağanoğlu Menderes Özel Kemal Bulut, Sorumlu Müdür Murtaza Gürler, ISSN 0540-0910, 72. Yıl 23542. Sayı, 24 Haziran 2021 Perşembe, Basıldığı Yer DPC Baskı Tesisleri Hoşdere Yolu Esenyurt/-İstanbul, s.6].

  2. #2 by cengiz kostem on 25/06/2021 - 14:56

    Sent from Yahoo Mail for iPhone

  1. Türkiye Afganistan’da ABD’nin jandarması olamaz | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: