Erdoğan-Biden mutabakatının sonu

Taliban’ın Kâbil’i almasıyla, Erdoğan’ın 14 Haziran 2021’de Biden’la yaptığı “havalimanı bekçiliği” mutabakatı, fiilen bitti.

Artık Türkiye açısından konu, ABD ve NATO’nun çekilmesinin bir parçası olarak, Türk askerinin de Kâbil’den çekilmesidir.

AKP hükümetinin, bu yeni duruma rağmen, mutabakatta ısrar etmesi, mutabakatı sürdürebilmek için Taliban’la bir anlaşma araması, çok daha ağır sonuçlar doğuracaktır.

Erdoğan’dan çok Erdoğancılık yapanlar!

Önce şu konuyu berraklaştıralım: Bazıları “Erdoğan-Biden mutabakatı yok, Türkiye’nin yararına müzakere var” diyor. Bu, olsa olsa “utangaç Amerikancılık” olur. Zira Biden’la yapılan bir mutabakat var; müzakere ise o mutabakatı detaylandırmak ve kesin anlaşmaya dönüştürmek üzere yapılmaktadır.

Erdoğan’dan çok Erdoğancılık yapmanın alemi yok! Zira “Biden’la mutabık kaldık” diyen, Erdoğan’ın kendisidir.

Biden’la görüşmesinden sonraki ilk kabine toplantısının ardından, 22 Haziran’da, “işbirliği, kâr, maksimum fayda, yeni bir dönem…” gibi kavramlar eşliğinde “Biden’la mutabık kaldık” diyen ve bunu kamuoyuna müjdeleyen Erdoğan’dı!

Mutabakat havalimanıyla sınırlı mı?

Asıl sorunumuz şu zaten: “Biden’la mutabık kalınan” konu acaba “havalimanı bekçiliği” ile sınırlı mı? Acaba göç konusunu da içeriyor mu?

Zira ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, Afganistan’da işbirliği yaptıkları insanlara Türkiye’yi kayıt işlemi için adres göstermesi hâlâ soru işaretleriyle dolu. Sırf 48 saat sonra Kılıçdaroğlu ABD’nin o işaretine tepki gösterdi diye AKP ve Dışişleri’nin “yok öyle bir şey” demesi, yeterince ikna etmiyor.

Çünkü hem Washington’un Türkiye’yi “bekleme ve kayıt salonu” olarak işaret eden açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmî sitesinde hâlâ duruyor hem de o işaretin gereği olarak Türkiye’ye Afgan göçü akmaya devam ediyor.

Not 1: Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ABD yönetiminin, kendilerinden belirli sayıda Afgan göçmen için transit ülke olmalarını talep ettiğini, “yük paylaşımı” karşılığında evet diyebileceklerini açıkladı.

ABD-Taliban anlaşması

AKP hükümeti, ABD’yle, ABD adına Afganistan’da kalma mutabakatı yaparken, ABD yönetimi de Taliban’la “sorunsuz tahliye” için anlaşma yapıyor!

Washington Post’un haberine göre ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban yetkilileriyle görüştü ve “Taliban’dan Kabil Büyükelçiliği’ndeki personelin tahliyesine kadar bir şey yapmamasını” istedi!

Dahası, Halilzad Taliban’a, “Tahliye için Afganistan’a gönderdiğimiz askerlerimizle çatışmadan kaçınırsanız, Kâbil’e girişiniz uluslararası toplum tarafından daha rahat kabul görür” dedi.

Bu pazarlıkta uzlaşıya varılmış olmalı ki, Taliban hiçbir sorunla karşılaşmadan rahatça Kâbil’e girdi dün.

Ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani istifa ederken, ülkede “barışçıl bir güç değişimi” olacağı açıklandı. İktidarın Taliban’a devredilmesiyle kurulacak geçiş hükümetine daha önce İçişleri Bakanlığı yapan Ali Ahmed Celali’nin başkanlık edeceği duyuruldu.

Yok hükmündeydi, fiilen de bitti

Peki ABD Taliban’la anlaşırken ve Taliban “barışçıl güç değişimi” ile hükümet olurken, Türk askeri neden hâlâ Kabil’de?

Ya da şöyle soralım: Türk askeri Kâbil Havalimanı’nı kime karşı koruyacak?

ABD kaçarken, AKP hükümetinin Türk askerini Kâbil’de tutmayı sürdürmesi kabul edilemez!

Erdoğan ile Biden’ın “havalimanı bekçiliği” mutabakatı zaten yok hükmündeydi, şimdi Taliban’ın Kâbil’i almasıyla fiilen de geçerliliğini yitirmiş oldu: O nedenle Türk askeri hızla dönmelidir.

Not 2: Makaleyi gazeteye teslim ettiğimde henüz bu konuda Ankara’dan bir açıklama yapılmamıştı…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
16 Ağustos 2021

  1. #1 by Mehmet Murat AYGEN on 17/08/2021 - 19:48

    Necmettin ERBAKAN «Meclis’te dış politika üzerinde konuşurken hükûmeti “Afganistan’a asker sevketmemekle” suçladı» [bkz: Mukbil Özyörük, «Afganistan’a asker sevketmek» (tek sütun üzerine) başlıklı Karar Sizin köşe yazısı, Tercüman gzt., Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi adına Sahibi Kemal Ilıcak, Genel Yayın Müdürü Güneri Cıvaoğlu, Yazı İşleri Müdürü Ünal Sakman, Sorumlu Müdür Aydoğdu İlter, Yıl 19 Sayı 6562, Mayıs 1980 03 Cumartesi, Dizgi-Baskı Tercüman Veb Roto-Ofset Tesisleri, s.9]. RECEP’im işâret aldığın gün HOCA’ndan/ Yürüyeceksin, Millet yürüyecek arkandan/ Sana selâm getirdim HELiKONCU BÜLENT’ten.

  2. #2 by Mehmet Murat AYGEN on 17/08/2021 - 21:30

    TALiBAN, Emperyalizm’ i «mahv-u nâbut», ECEViT’in ettiği gibi etmiştir NETEKiM DGM OHAL YÖK BOP (Yeşil Kuşak) gulu gulu YÖK [bkz: Gören, Z., «Amerika Kıbrıs çıkmazının kurbânıdır» (tek sütun üzerine) başlıklı «Washington Post (gazetesi) Kıbrıs’taki son gelişmeleri yorumladı» haberi, Milliyet gzt., Sahibi Milliyet Gazetecilik A.Ş. adına Ercüment Karacan, Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi, Haber ve Makalelerden Sorumlu Müdür Hasan Pulur, Yıl 27 Sayı 10271, Salı 08 Haziran 1976, Basıldığı Yer Milliyet Matbaası – İstanbul, s.6].

  1. Erdoğan-Biden mutabakatının sonu | Öykü-Şiir-Anı-Günce-Doğa+Yaşam+Sağlık+Politika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: