Putin’in seferberlik hamlesinin hedefi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, “kısmı seferberlik” ilan etti (Sputnik, 21.9.2022). Seferberliğin kapsamını ise Rusya Savunma Başkanı Sergey Şoygu açıkladı: 25 milyon yedek asker havuzundan sadece 300 bini çağrılacak, onun da ancak yüzde biri, yani üç bini cepheye gönderilecek (Sputnik, 21.9.2022).

Üç bin yedek askerin sahada bir değiştirici fonksiyonu olmayacağı ortada. Demek ki Putin’in seferberlik hamlesi bir askeri hamleden ziyade, bir siyasi hamledir.

Putin “bitirmeye” çalışıyor

Putin’in bu hamlesini anlamak için, Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerinden geri çekilme kararı alması üzerine, Batı’nın bunu zafer nidalarıyla kutlayarak Ukrayna’ya “taarruz gazı” verdiği sürece bakmak gerekiyor.

Putin o geri çekilmeyi şöyle yorumlamıştı: “Bütün adımlarımız egemenliğin güçlendirilmesine yönelik. Bu birincisi. İkincisi ve en önemlisi ise askeri eylemler anlamında başladığımız bir şey yok, sadece bitirmeye çalışıyoruz” (Hazal Yalın, YDH, 9.9.2022).

Evet, Putin Rusya’nın egemenliğini güçlendirerek askeri eylemleri bitirmeye çalışıyor. Ancak ABD ise tersine bu savaşı uzatabilmenin peşinde. Çünkü savaşı uzattıkça, Almanya-Fransa ikilisinin “stratejik özerklik” arayışını gemleyip, Avrupa üzerindeki tahakkümünü sürdürebileceğini hesaplıyor.

Başında beri Ukrayna’da savaşın asıl taraflarının Rusya ile ABD olduğunu söylememiz bundandı. Nitekim Rusya Savunma Bakanı Şoygu da “kısmı seferberlik ilanı”nın kapsamını açıklarken bu gerçeğe işaret etti: “Sadece Ukrayna’yla değil, kolektif Batı’yla savaşıyoruz.”

Donetsk ve Lugansk’ta halkoylaması

Putin’in açıklamasından anladığımız şu: Rusya’nın egemenliğinin güçlenmesinin yolu, özel askeri operasyonla Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden ve Neo-Nazi taburlarından temizledikleri Donetsk ve Lugansk’ın bir halkoylamasıyla Rusya’ya katılmasıdır.

Nitekim her iki Halk Cumhuriyeti de 23-27 Eylül’de Rusya’ya katılım konusunda halkoylamasına gidecek.

ABD ve AB ise bu halkoylamasını bugünden “sahte” ilan ederek, sonucunu tanımayacaklarını duyurdu.

Putin ise “Referandumların (halkoylaması) yapılması için güvenlik koşullarının sağlanması ve insanların iradelerini ortaya koyabilmesi adına her şeyi yapacağız” diyor.

Üç kararlılık

İşte Putin’in “kısmi seferberlik” ilanı, esas olarak Donetsk ve Lugansk’ın Rusya’ya katılım referandumunu sağlama alma hamlesi gibi görünüyor…

Putin bu hamlesiyle üç konuda kararlılık ilan ediyor:

1) Donestk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’nde halk oylaması yapılacak.

2) Donetsk ve Lugansk Rusya’ya katılacak.

3) Ukrayna’dan Rusya toprakları olacak Donetsk ve Lugansk’a saldırı olması halinde, Rusya savaşı büyütecek.

İki uyarı bir mesaj

Putin “kısmi seferberlik” ilanıyla “kolektif Batı”ya da iki uyarı, bir mesaj veriyor. “Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil” diyen Putin:

1) Ukrayna’yı ateşe süren ve savaşı uzatabilmek için bu ülkeye silah yığmayı artıran ABD’yi uyarıyor.

2) Ukrayna krizinin en aktif kışkırtıcısı konumundaki İngiltere’yi uyarıyor.

3) Almanya ve Fransa’ya da şu mesajı veriyor: İki ülke, kara kıştan önce Ukrayna’yı barış masasına oturtmaya zorlamalı.

Kısacası Putin, egemenliği güçlendirmenin yolu gördüğü askeri hedeflerin kazanılmasının ardından savaşı bitirmeye çalışıyor ve uzatmak isteyenleri de “o zaman daha büyük savaş” diyerek uyarıyor.

Sonuç olarak top ABD’nin kucağında görünüyor…

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
22 Eylül 2022

 1. #1 by Yasemin Çin on 24/09/2022 - 17:45

  Saygıdeğer Mehmet Ali Güller,
  Yazılarınızı ilgi ve takdirle takip ediyorum. İran kadınları hakkında, önemli olanın özgürlük mücadelesine destek olduğu vurgunuz; dini, saltanatı için baskı amaçlı kullanan rejim, tarikatlar, ülkemizde de baş satıcı diyanet gibi yobazlara karşı benim de savunduğum en hayatî mücadele. Din konusunda 30 yıldır Kur’an’ı; 20’den fazla çeviriyi karşılaştırmalı, kendi anlama özgürlüğümle inceliyorum. Çeviriler; maalesef ki mitoloji, Tevrat, İncil, Muhammed Peygamber ile ilgili hikaye-rivayet ya da adına uydurulmuş hadis-sünnet(Kur’an’a göre şirk) gibi dış kaynaklara göre yapılıyor. Bilimsel yöntemlerle(etimoloji-epistemoloji-çeviri bilim gibi) yapılacak Türkçe Meallere çoook ihtiyaç var; Kur’an’ın gerçek anlam boyutlarına ulaşabilmesi için.
  Dinin Sahibi ALLAH, Sözün-Ayetlerin Sahibi ALLAH ve sadece bu Sözlerin anlaşılması gerekir ki, din satıp saltanat kuramasınlar!!!
  KUR’AN araştırmalarımla ilgili bilgileri “Kur’an’ın Öğütleri” başlığı ile facebook hesabında kamuya açık paylaştım(bilim sitesi). Kur’an dini ile toplum dinini karşılaştırdığım, Ayetler merkezde yazdığım 34 makale ile 245(ahlâk-şirk-dua) Ayet’lik çalışmalarımın internet adresini sizinle paylaşmak istedim; ilginizi çeker okursunuz umuduyla!
  Tüm çok değerli, bilgilendiren yazılarınız için teşekkürler. En derin saygılarımla,

 2. #2 by Diler Dalkoçoğlu on 30/09/2022 - 18:12

  Çok açık bir şekılde yazmışsınız.Teşekkürler.

 1. Putin’in seferberlik hamlesinin hedefi | Doğa+Yaşam+Politik Yazılar=Paylaşım= Sitesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: