USTA’NIN ‘O’ HALİ

Gazetelerde hemen her gün yer alan yağlanmış “usta belgeseli” anekdotları, bizi de “belgeselciliğe” mecbur etti. Zira bu kadar yağa bir parça yağ çözücü dökmezsek, gazeteciliğe, yani gerçeğe ulaşma aşkına ihanet etmiş oluruz.

Belgeselciliğe soyunurken de Usta’nın hallerini yağlama demeçlerinden değil, belgelerden çıkaralım dedik. Ama biliyorsunuz, isimlerin Türkçe’de yalın hali, -i hali, -e hali, -de hali ve -den hali olmak üzere beş hali vardır. Biz Usta’nın “o” halini gösterelim istedik.

İşte Usta’nın “o” hali:

DEĞİŞTİM, GELİŞTİM, DEĞİŞMEDİM

Usta Mayıs 2000’de “ben de değiştim” der. AKP kurulduğunda, 2001’de, daha da ileri giderek, “biz gömleğimizi değiştirdik” der. Örneğin 21 Ağustos 2001’de, “Artık yeni Tayyip’im, o Tayyip değilim.” der.

Ancak 3 Kasım 2002’de seçimi kazandıktan ve Mart’ta CHP’nin yardımıyla başbakan olduktan sonra “ben hiçbir zaman değiştim demedim, geliştim” diyerek slalom yapar. İktidarı pekiştikçe ve “değiştim” demeye ihtiyacı kalmadıkça, gerçeği ifade etmekten artık sakınmaz. Örneğin 2006’daki bir röportajında “Asla değişmem” der, 11 Haziran 2013’teki grup toplantısında ise “Kusura bakmayın, bu Başbakan Tayyip Erdoğan değişmez” der!

NATO 3 HAFTADA DEĞİŞTİRİR!

Erdoğan 10 yılda ne kadar değişti, ne kadar değişmedi bilemiyoruz. Ama ortada NATO varsa, üç haftada değiştiğini biliyoruz. Örneğin Libya’ya emperyalist müdahale gündeme geldiğinde, 28 Şubat 2011’de, şöyle der Erdoğan: “Böyle saçmalık olabilir mi ya! NATO’nun ne işi var Libya’da. Libya’ya nasıl müdahale eder? Bakın Türkiye olarak biz dedik ki biz bunun karşısındayız. Böyle bir şey konuşulamaz, böyle bir şey düşünülemez.”

Ama NATO kızınca, Erdoğan düşünmeye başlar ve hatta “ne işi var Libya’da” dediği NATO’ya, 28 Mart 2011’de iş bulur: “NATO, Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir.” Böylece Erdoğan, NATO’yu noter yaparak tabanına şirinleştirir.

Ama NATO bu! Şirinleşmediği gibi, Erdoğan’a “diplomasi” yapacak alan bile bırakmaz. Örneğin füze savunma sistemi gündeme geldiğinde, 15 Kasım 2010’da, Erdoğan “Komuta bizde olmalı, aksi takdirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değildir” der. Der ama mesele NATO olunca, sonrasında slalom yapmak bile mümkün olmaz. Bir hafta sonra, 22 Kasım 2010’da Erdoğan artık şöyle der: “Komuta sisteminin tamamıyla NATO’da olması gerektiğini söyledik ve bunu savunduk.”

ERDOĞAN DEĞİŞMEZ, DÖNÜŞÜR!

Aslıda Erdoğan değişti mi, değişmedi mi tartışması anlamsızdır. Zira Erdoğan değişmez, dönüşür! Bu “dönüşüme” yatkın durumunu da şu sözleri özetler: “Hedefe ulaşmak için gerekirse papaz kıyafeti bile giyerim.”

Nitekim Erdoğan o “papaz kıyafetini” giymiştir. Hatta papaz kıyafetiyle yetinmemiş, Yahudilerin verdiği “cesaret madalyasını” da takmıştır. Madalya “Davut boynuzu”dur ve Yahudi lobisi hem Çevik Bir’e, hem de Tayyip Erdoğan’a takmıştır.

Papaz kıyafeti ve Yahudi madalyasıyla dönüşen, hatta “başkalaşan” Erdoğan, sonunda Amerikan askerlerinin sağlığına bile duacı olur. 31 Mart 2003’te şöyle yazmıştır Amerikan Wall Street Journal’e: “Amerika’yla olan yakın işbirliğimizi sürdürmeye kararlıyız. Dahası, bu cesur kadın ve erkeklerin en az kayıpla evlerine dönmelerini ve Irak’taki acının en kısa zamanda sona ermesini umuyor ve bunun için dua ediyoruz.”

Erdoğan’ın sağlığına dua ettiği o Amerikan askerleri, Irak’ta 1,5 milyon Müslümanı katletmiştir. Coniler sadece katletmemiş, aynı zamanda belleklerden silinmeyen görüntülerle camileri de işgal etmiştir. Erdoğan ise camilerin Amerikan postalıyla işgal edilmesine sessiz kalmış fakat polis zulmünden kaçan gençlerin Dolmabahçe’de camiye sığınmasına dayanamamıştır. İki de bir “ayakkabılarıyla girdiler” diyerek, kendisine oy veren halkı o gençlere karşı kışkırtmıştır.

Bizim de yerimiz bitmiştir. Şimdilik belgesele ara veriyoruz. Ama zaman zaman “Usta’nın ‘o’ halini” sizlere sunmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
6 Eylül 2013

  1. #1 by Leyla Ozdes on 07/09/2013 - 09:31

    her gun yazilarinizi okuyor ve yasanan olaylari anlamaya calisiyorum.cok bilgileniyorum .Bu gunku yazinizi da cok begendim .emeginize saglik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: