KÜRTÇE EĞİTİM BÖLER, ÖĞRETİM GÜÇLENDİRİR

Antidemokrat Erdoğan’ın “demokratikleşme paketini” neden bölücü diye niteledik? Ve neden dün “paket böler, devrim birleştirir” dedik? Bugün de devam edelim.

Ama gelin önce paketin sahibini dinleyelim:

ERDOĞAN: ANADİL EĞİTİMİ BÖLER

Tarih: 17 Ağustos 2013. Yani bundan çok değil 1,5 ay öncesi.

Başbakan Erdoğan günü birlik gittiği Türkmenistan’dan dönmüş ve gazetecilerin Ankara temsilcileriyle sohbet ediyor. Konu anadilde eğitimden açılınca bakın Başbakan ne diyor:

“Ana dilde eğitim şu anda ele alınacak bir konu değil. Özel okullarda da yok. Ne, neyi getirir, götürür kimse düşünmüyor. Biz düşünmeye mecburuz. Biz, ülkemizi bölecek konular üzerinde adım atamayız. Zamanlama çok önemli. Zamanlamayı iyi yapmazsanız güzelim ülkemize yazık edersiniz. Biz zaten okullarda anadili öğrenme imkânı sağladık. Ama anadil ile eğitimin önünü açarsanız resmi dili zedelersiniz. “

Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olan Erdoğan bundan 1,5 ay önce anadilde eğitimi ülkeyi bölecek bir konu olarak saptıyor!

BÖLME SÜRECİNİ HAZMETTİRMEK

Kuşkusuz bu sözlere bakarak Erdoğan’ın 1,5 ayda görüş değiştirdiğini söyleyecek değiliz. Zira Erdoğan görüş değiştirmiyor.

Ya ne yapıyor? Erdoğan 1,5 ay önce saptadığı gibi bugün de Kürtçe anadilin “ülkeyi bölecek bir konu” olduğunu saptıyor!

O yüzden de 1,5 ay önce “zamanlama çok önemli” diyor, “zamanlamayı iyi yapmazsak, yazık ederiz” diyor.

Bu “zamanı kollama” Erdoğan’ın en başarılı yaptığı işlerden biridir. 2009’da Kürt Açılımı’nı başlattıklarında, ABD Princeton Üniversitesi’nde verdiği bir konferansta “Hazmettire hazmettire bu süreci devam ettirmemiz lazım” diyordu (Milliyet, 25 Eylül 2009).

Dolayısıyla anadilde eğitimin, daha doğrusu Kürtçe eğitimin ülkeyi bölecek bir konu olduğu Erdoğan’dan başlayarak tüm hükümet üyelerinin saptadığı bir gerçektir. İşte asıl acı olan da budur.

Türk hükümeti, bile bile ve isteye isteye ülkesini bölecek politikaları uygulamaktadır!

Neden? Mecbur… Çünkü beysbol sopası orada duruyor!

İKİ DİLDE EĞİTİM, İKİ YAPI

Peki, anadilde eğitim neden böler?

Büyük analizlere gerek yok: İki ayrı dille eğitim, iki ayrı yapılanma ve kurumsallaşmayı dayatır. Önce aynı okulda ikiye bölünmektir, sonra okulların ayrılması ve iki ayrı eğitimdir. Ardından da iki ayrı müfredat ve iki ayrı sistemdir.

Böyle böyle ilerler ve iki ayrı dil, iki ayrı dünya yaratır aramızda…

Üstelik dil, bizimki gibi ABD’ye bağımlı bir ülkede, çok daha hızlı böler! Zira dil, dil diye değil, ayrı bir statü (devlet) elde etmenin aracı olarak artık gündemdedir!

İKİ DİLDE SEVMEK

Peki, ya anadil öğretimi?

Bir kere en temel insan hakkıdır; dilini öğrenmek, dilini konuşmak…

Büyük zenginliktir, kültürel renkliliktir… Bu coğrafyada Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Farsça’nın dördüne birden hâkim olmanın, örneğin benim mesleğime getireceği avantajlar saymakla bitmez.

Kültürümüze büyük katkıdır; örneğin o çok sevdiğiniz Arguvan Türküleri… Siz henüz o güzel türkülerin sadece Türkçe olanlarını biliyorsunuz. Ah bir de Kürtçe olanlar günışığına çıksa, dinlense, söylense…

Bakın şu somutlukta söyleyeyim: Kürtçe öğretilmesine, kültür sanat sayfalarımızda Kürtçe şiirlere ve türkü sözlerine yer verilmesini isteyecek kadar çok önem veriyorum.

Zira biliyorum ki, Kürtçe eğitim böler ama Kürtçe öğrenilmesi bizi kaynaştırır, ülkemizi güçlendirir. Birbirimizi iki ayrı dille, iki kere severek, biz oluruz.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Ekim 2013

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: