EN DEĞERLİ MEVZİ: İŞÇİ PARTİSİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki istifalara anlam verememiş, soruyor: “Samimi, dürüst, vatanını milletini seven bir generalin ve bir amiralin böyle süreçte istifa etmesi gerekmezdi. Nasıl böyle bir şey yaparlar anlamak da mümkün değil.” (hürriyet.com.tr, 15 Ekim 2013)

Bakmayın siz istifalara anlam veremeyen Erdoğan’a… Aslında bu istifaları en iyi anlayan kişi odur.

Fakat anlamayanlar gerçekten var. Hatta bize yazdıkları e-postalarda, istifa eden komutanları mevzileri terk etmekle suçlayanlar bile var!

ASKERİNİN SELAMINI ALAMAMAK

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Atilla Kezek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanı Tuğamiral Sami Örgüç’ün istifa etmesi kesinlikle bir mevzi terki değil fakat AKP hükümetine verilmiş şu anlamlı yanıttır: “Biat edeceğine istifa et ve yıldızsız fakat onurlu yaşa!

Bu “yıldızsız ve onurlu yaşamanın” ne kadar değerli olduğunu sanırım son zamanlarda en çok Hilmi Özkök anlamaktadır. Doğru, yıldızları hâlâ vardır ama ne selamını alabildiği bir askeri, ne de rahatça gidebildiği bir orduevi vardır!

ONURLU İSTİFALAR TARİHİ

Türk Ordusu’nun devrimci tarihi, aynı zamanda onurlu istifalar tarihidir. Yakın geçmişten iki örnek verelim:

Genel Kurmay Başkanı Org. Necip Torumtay istifa ederek sadece Turgut Özal’ın emrine itaatsizlik yapmış olmadı, aynı zamanda o emri dinlemeyerek ordusunu komşusuna saldırtan bir komutan olmaktan kurtuldu! Türk Ordusu’nu ve Türk milletini 100 yıl temizleyemeyeceği bir lekeden korudu.

Genel Kurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay topluca istifa ederek, Türk subaylarını esir alanların emrinde olmayacaklarını ilan etmiş oldular!

Dört komutan istifa edip Türk subaylarının gönlünde yükselirken, istifa etmeyerek bir günde hem Kara Kuvvetleri Komutanı hem de Genel Kurmay Başkanı olan Necdet Özel, topuk selamı ve çene selamı rekorlarıyla altındaki komutanları utandırmıştır!

MUSTAFA KEMAL’İN İSTİFASI

İstifa etmek mevzi terk etmek değil fakat tersine devrimci mevziler kazanmaktır.

Örneğin, “Bu milletle neler yapılmaz” diyerek 8-9 Temmuz 1919 gecesi askerlikten istifa eden Mustafa Kemal bir mevzi kaybetmemiş, tersine Türk milletinin emperyalizmi yenebilmesi için Anadolu’da mevzilenmiştir!

Türk Ordusu’nun general ve amirallerinin dörtte birinin esir alındığı bir süreçte, hiçbir şey olmamış gibi koltuklarda oturmak, mevzi korumak değil, erdemli yaşamaktan vazgeçmek demektir!

MÜCADELE MEVZİSİ: İŞÇİ PARTİSİ

İşte denizci komutanlar Atilla Kezek ve Sami Örgüç, tıpkı Donanma Komutanı Ora. Nusret Güner gibi erdemli yaşamak üzere istifa etmiş ve bizce yeni bir mevzi kazanmıştır!

O mevzi bize göre, Türk milletine ve onun ordusuna karşı açılmış bu emperyalist savaşa karşı en kararlı mücadeleyi sürdüren, halkın en ileri devrimci örgütüdür artık!

İstifa eden değerli komutaların, Mustafa Kemal’in askerleri olarak asıl mücadele edebileceği o değerli mevzi, bugün İşçi Partisi’dir!

İşçi Partililerin, istifa eden değerli komutanların ve bağımsızlık mücadelesi veren Türk milletinin bayramı kutlu olsun!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Ekim 2013

Reklamlar

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: