1 KASET + 1 BELGE = 2 YIL GERİ ADIM

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamaya göre dershaneler şimdi değil, iki yıl sonra kapatılacak. Biz bu yazıyı Aydınlık Yazı İşleri’ne teslim edene kadar, henüz Başbakan Erdoğan’dan yardımcısı Bülent Arınç’ı yalanlayan bir açıklama gelmemişti.

Anımsayacağınız gibi, bir önceki Bakanlar Kurulu toplantısından sonra da hükümet sözcüsü Bülent Arınç kameraların karşısına çıkmış ve Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar gereği, dershaneler meselesinin paydaşlarıyla tekrar müzakere edileceğini ilan etmişti.

Etmişti etmesine ama Başbakan Erdoğan birkaç saat sonra çıkmış ve “müzakere yok, dershaneler kapatılacak” demişti. Anlaşılan ya Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısında uyumuş ve bakanların aldığı kararı duymamıştı, ya da Arınç, alınan kararı sözcü olarak bilerek yanlış duyurmuştu!

Erdoğan, üzerinden yarım gün geçmesine rağmen bu kez Arınç’ı yalanlamadığına göre, dershanelerin şimdi değil, 2015’te kapatılması kararı alındığı açıklaması doğru olmalı…

Peki, bu açıklama ne anlama geliyor?

CEMAAT: 1 – AKP: 0

Açık ki bu karar öncelikle AKP’nin geri adımına işaret ediyor. Erdoğan’ın ısrarla “hemen kapatacağız” vurgusuna rağmen, iki haftadır süren kıran kırana çarpışmadan sonra hükümetin 2015’i işaret etmesi, önemli bir geri adımdır.

Peki, hükümet neden geri adım attı?

Kalemşorlarının iddia ettiği gibi dershaneler konusunda Cemaat aslında haklı mı? Cemaat’in bu konuda ileri sürdüğü tezler, AKP’yi ikna mı etti? Hayır!

Türkiye adına acı ama önemle belirtmeliyiz. Önce gazetelere servis edilen Erdoğan’ın bir yakınıyla ilgili kaset, ardından da Taraf’ın sürmanşetinden duyurulan bir bavul belgesi, bu geri adımın gerçek nedenidir.

Özeti şudur: 1 Kaset + 1 Belge = 2 yıllık geri adım.

İKİ YIL DAHA DA KANLI OLACAK

Ancak belirtelim, AKP ile Cemaat arasındaki savaş bitmedi. Hatta gittikçe daha da kanlı olacak. Her ne kadar iki yıllık geri adım bir uzlaşma zemini yaratacak gibi görünse de gerçekte tersi olacak.

Erdoğan ve kurmayları, iki yıllık geri adım atarken, aynı zamanda “seçimli kritik 18 ayı” kurtarmayı planlıyor. Cemaat’i tamamen karşısına almadan, kısmen uzlaşarak seçimleri atlatmayı hesaplıyor.

Cemaat ise iki yıllık geri adıma, şimdilik seviniyor. Çünkü bu iki yılda, Erdoğan’ı daha da zayıflatabilecek olanakları bulacak ve dershaneleri ebediyen kurtaracaklarını düşünüyorlar. Cemaat’e göre iki yıl içerisinde önemli siyasal kırılmalar yaşanacak ve Cemaat bundan kârlı çıkacak!

İki yıl içerisinde kuşkusuz çok önemli siyasal kırılmalar yaşanacak fakat ortaya çıkacak yeni siyasal tabloda ne AKP ne de Cemaat bugünkü gibi olacak!

KASETİN VE BAVULUN SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR

Peki, tüm bu yaşananları nasıl açıklamalıyız?

Kasetli siyaset bir kez daha belirleyici olmuştur. Dün CHP’yi ve MHP’yi vuran, her iki partiyi geriye doğru dönüştüren, seçimler öncesinde kanadını kıran kasetler, bu kez AKP’yi vurmuştur.

Bavullu belgeler bir kez daha siyaseti belirlemiştir. Dün İşçi Partisi’ni, TSK’yi vuran “sahte belgelerle” dolu bavuldan, bu kez AKP’yi vuracak “gerçek belgeler” çıkarılmıştır.

Fakat Erdoğan ve kurmaylarının ağlamaya hakkı yoktur. 11 yıldır iktidardadır ve bu kasetlerden en çok yararlanan kendisidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Aralık 2013

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: