İNTİHAR EYLEMLERİYLE VERİLEN MESAJLAR

AKP-Cemaat çarpışmasında kasetler, belgeler kılıç gibi çekiliyor, izliyoruz. Sözcüler en ağır suçlamaları yaparken kimi zaman önemli itiraflara imza atıyorlar, not ediyoruz. Kulislerde “gelecek senaryoları” konuşuluyor; AKP’den istifalar, Gül ile Cemaat’in parti girişimi, Erdoğan’sız AKP senaryoları, dinliyoruz.

Tüm bunların dışında bir de dikkatimizi üst üste gelen intihar eylemi girişimleri çekiyor. Başbakanlık, Çankaya Köşkü, TBMM ve AKP Genel Merkezi dörtgeninde 40 günde gerçekleşen bu 6 olayı sizin de dikkatinize sunuyoruz:

İLK MESAJ ÇANKAYA’YA

1. OLAY: 16 Ekim 2013’te, üzerinde bomba olduğunu öne süren bir kişi ticari taksiyle Çankaya Köşkü’nün 2 numaralı kapısından içeriye girmek istedi. Araç, bir ihbar üzerine trafik polisleri tarafından durduruldu. Cumhurbaşkanlığı’nda hazır bulunan bomba uzmanları ticari takside arama yaptı. Araç temiz çıktı. Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından sorgulanan şahsın garip tavırları dikkat çekerken, neden böyle bir eylem yaptığı öğrenilemedi.

2. OLAY: 25 Ekim 2013’te AKP Genel Merkezi’nin karşısında tuhaf bir intihar girişimi yaşandı. Erdoğan’ın Genel Merkez’de bulunduğu sırada, inşaatı devam eden 22 katlı binaya çıkan iki kişi aşağıya taş atmaya başladı. Bunun üzerine AKP Genel Merkezi’nde bulunan görevli polisler, Emniyet’e ve itfaiyeye haber verdi. Polisler ve itfaiye ekipleri intihar girişiminde bulunduğu iddia edilen 2 kişiyi aşağıya indirmek için çalışma başlattı. Yaklaşık bir saat süren ikna çalışmaların sonunda 2 kişi ikna edilerek binadan aşağı indirildi.

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE BİR MECZUP

3. OLAY: 13 Kasım 2013 günü TBMM önünde başına silahı dayayan biri intihar girişiminde bulundu. Sabah 09.00 sıralarında Meclis Dikmen giriş kapısı önüne gelen bir kişi, dolandırıldığı iddiasıyla başına silah dayayıp canına kıymak istediğini söyledi. Olay üzerine Meclis’te görevli polisler alarma geçti. Takviye emniyet güçlerinin de gelmesiyle çevrede geniş önlem alındı. Meclise giriş çıkışlarda yapılan kontroller sıklaştırıldı. İntihar eylemcisi bir saat süren çabaların ardından ikna edildi ve gözaltına alındı.

4. OLAY: 21 Kasım’da Başbakanlık yakınında hareketlerinden şüphelenilen bir kişi, Başbakanlık koruma görevlilerince durduruldu. Bu sırada kişinin, gömleğini açmaya çalıştığını gören güvenlik güçleri şüphelinin üzerine kapanarak, kollarını kullanmasını önledi. Yere yüzüstü yatırılarak etkisiz hale getirilen şüpheli, daha sonra Çankaya Emniyet’ine götürülerek sorgulandı.

HASAN SABBAH’LI MESAJ

5. OLAY: 25 Kasım sabahı Çankaya Köşkü nizamiyesine gelen kişi, çantasındaki eşyaların şifreli olduğunu, şifrenin de ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından çözülebileceğini belirterek görüşme talebinde bulundu. Çantasından ruhsatsız tabanca, mermi ve uyuşturucu madde çıkan kişi, çağrılan karakol ekibine teslim edildi.

Şüphelinin ifadesi ilginçti: “Yanımda getirdiğim silah, Cumhurbaşkanının emrinde olduğum, mermiler ise yola çıktığım kişilerdir. Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi kendim istedim. Cumhurbaşkanı ile şifrelendirdiğim materyallerle görüşme sebebim, Hasan Sabbah’ın olayında olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın önüne bir terazi koyarak, terazinin bir kefesine silahımı koyup bunun ağırlığınca diğer kefesine para, güç ve kuvvet koymasını isteyecektim.”

6. OLAY: 28 Kasım günü, 155 polis imdat hattını arayan bir kişi, “AK Parti genel merkezi önünde kendimi patlatacağım” dedikten sonra telefonu kapattı. Başkent polisi alarma geçirildi. AKP Genel merkez önünde sivil polisler ve acil müdahale ekibi güvenlik önlemi aldı. Bir süre sonra AKP Genel Merkez önünde bir şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan şüpheli, 155’i aradığını itiraf etti.

Tüm bu tuhaf olaylar, tesadüf eseri olabilir mi? 40 günde 6 meczup eyleminin gerçekleşmesi olası mı? Yoksa meczuplar üzerinden birileri birilerine mesaj mı veriyor?

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Aralık 2013

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: