CHP-PKK İTTİFAKI MÜMKÜN MÜ?

CHP’nin Cemaat dışında, ayrıca PKK ile de yerel seçim ittifakına gidebileceği konuşuluyor. Üstelik bu konuda CHP ve BDP taraflarından ciddi bir yalanlama da gelmedi. Tersine, hem CHP sözcüsü Haluk Koç, hem de HDP adına Ertuğrul Kürkçü, ittifaka açık olduklarını ilan ettiler.

Peki, böyle bir ittifak gerçekte mümkün mü? 22 yıl önce yapılan ittifak, bugün de yapılabilir mi?

İttifaka işaret eden tüm verilere rağmen, biz bunu olanaklı görmüyoruz. İşte gerekçelerimiz:

CHP İLE PKK DÜŞMAN KAMPLARDA

1) PKK ile CHP, birbiriyle savaşan iki farklı cephede yer almaktadır. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine rağmen, Cumhuriyet cephesindedir. PKK ise AKP’yle birlikte Türkiye’ye Cumhuriyet karşıtı cepheden saldırmaktadır.

2) CHP, yönetimine rağmen, üniter devletten yanadır. PKK ise AKP ile birlikte adım adım Türkiye’yi federasyona götürmektedir.

3) CHP ile PKK sadece Türkiye’de değil, bölgede de karşı karşıyadır. CHP Suriye’nin siyasal birliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaktadır. PKK ise AKP ile birlikte Suriye’de rejimi yıkma ve özerklik elde etme peşindedir. PKK’nin Suriye kolu olan PYD’nin lideri Salih Müslim, stratejik hedeflerinin “federal Suriye” olduğunu özellikle belirtmektedir.

CHP ile PKK, Irak’ta da karşı karşıyadır. CHP Irak’ın bağımsızlığını savunurken, PKK, AKP’nin Bağdat’a karşı Erbil’i himaye etme planlarında rol almaktadır.

PKK İÇİN EN İYİ İKTİDAR AKP’DİR

4) Kaldı ki PKK’nin stratejik çıkarı, CHP ile değil, AKP ile birlikte yürümesinden geçmektedir. Çünkü AKP iktidar olduğu müddetçe, PKK’nin oturabileceği bir müzakere masası olacaktır.

CHP’liler için Haziran Ayaklanması derslerle doludur. BDP’nin neden Gezi’de olmadığı, neden o eylemleri AKP’ye karşı bir darbe tezgâhı olarak yorumladığı, CHP’lilerin düşünmesi gereken olgulardır.

PKK, son tahlilde AKP’nin iktidardan düşmesini istemez, fakat masada daha avantajlı olabilmek için, ortağının baskı altında olmasını tercih eder!

5) Kuşkusuz CHP ile PKK’nin22 yıl önce bir seçim ittifakı yaptığı hatırlatılarak, yeniden bir ittifakın mümkün olduğunda ısrar edilebilir.

Ancak 22 yılda çok şey değişti. İzleri o sırada olmakla beraber, esas olarak o ittifaktan sonra PKK önemli bir stratejik yol ayrımına girdi. PKK, Irak’ı işgal etmeye hazırlanan ABD’nin tam denetimini kabullendi. O tarihten bu yana PKK, ABD’nin stratejik planları içinde yer almakta ve o planlardaki konumuna göre araçsal bakımdan değerlenmektedir!

6) Diğer yandan PKK’nin, gerçekleşmeyecek dahi olsa HDP üzerinden CHP’yle ittifak araması, taktikseldir ve Öcalan’ın “Gezi’yi ulusalcılara bırakmayın” talimatının aslında devamıdır.

Yani PKK, HDP üzerinden CHP’ye seçim ittifakı yapmayı değil, aslında Kılıçdaroğlu ekibine, partinin “ulusalcı çizgiye” kaymaması için yardım etmeyi teklif etmektedir!

PKK, CHP’Yİ BÖLER!

Peki, Kılıçdaroğlu ekibi CHP’yi tamamen dönüştürebilmek adına bu “yardım eline” olumlu yanıt verirse, ne olur?

Şu somutlukta belirtelim: CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP adına mayın temizleyen politikalarına rağmen, hâlâ esas olarak Cumhuriyet mevzisindedir. Hatta diyebiliriz ki, Kılıçdaroğlu ve ekibi, aslında CHP’de azınlıktır. Bağımsızlık, Cumhuriyet, laiklik mevzilerindeki bir CHP’nin PKK ile ittifak yapması, bünyede hazımsızlık yapacaktır.

Partisine rağmen böyle bir ittifaka soyunması, teknik olarak Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktan vazgeçtiği anlamına gelecektir! Dahası CHP bölünecektir!

Dolayısıyla bir kez daha vurgulamak istiyoruz: İşçi Partisi’nin seçimlerde yaptığı güç birliği teklifi, bu nedenle CHP için can simididir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Aralık 2013

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: