2014: ÇÖZÜM YILI

Yeni yılın ilk gününde hem sizi hem de inşa edeceğiniz Yeni Türkiye’yi “merhaba” diyerek selamlıyorum.

Dün, geçen yılın son gününde, 2013’ün çarpışma yılı olduğunu belirtmiş ve bize göre yılın en önemli olan beş olayını incelemiştik. Hepsi birbirine bağlı olan bu olaylar şunlardı: Öcalan Açılımı, Haziran Ayaklanması, bölünme anayasası, Gladyo içi çarpışma ve AİHM’in ‘soykırım yalanı’ kararı…

Bu beş olayın da birbiriyle ilintili olduğuna ve Haziran Ayaklanması’nın her gelişmeyi etkilediğine dikkat çekmiştik.

O nedenle artık yeni yılın, çözüm yılı olacağını belirtiyoruz.

CHP ERDOĞAN’I YIKMAYI REDDETTİ

2013, Erdoğan’ın iktidarını kaybetmesine ve hatta hükümetinin de şiddetle sarsılmasına sahne oldu. Ancak Erdoğan’ın en büyük avantajı, TBMM içerisinde kendisine son vuruşu yapacak kudrette bir muhalefet partisinin bulunmamasıdır.

BDP, AKP’nin nesnel ortağı olduğu için zaten hem Haziran Ayaklanması sırasında, hem de yolsuzluk operasyonu sırasında AKP’nin düşürülmesine karşı çıktı. Çözüm sürecini birlikte bu kıvamda götürebileceği ikinci bir özne olmadığı için Erdoğan’a sıkı sıkı sarıldı.

MHP ise kritik zamanların hep gizli ortağı oldu AKP için. Devlet Bahçeli, daha 3 Kasım 2002 seçimlerini “gelen bir telefon üzerine” ilan etmesinden başlayarak her zor durumda Erdoğan’a arka çıktı. Hatta “yıkılır endişesiyle” MHP’ye Haziran Ayaklanması’na katılmayı bile yasakladı. Bahçeli’yi normal zamanlarda ise kükrerken gördük!

CHP’nin durumu da aslında pek farklı olmadı. Günter Verheugen’in talebiyle siyasi yasaklı Erdoğan’a başbakan olma yolunu açan Deniz Baykal da, Haziran Ayaklanması’nda “taraf tutmayan” Kemal Kılıçdaroğlu da AKP’nin 11 yıllık iktidarından sorumludur! Baykal 2007’de, Kılıçdaroğlu da 2013’te Erdoğan’ı yıkmayı reddetmiştir!

SİSTEM DIŞI ÇÖZÜM ARAYIŞI

Aslında TBMM içinden bir çözümün çıkmaması normaldir. TBMM içindeki partiler de sorumlusu ve parçası oldukları bu sistemin ayakta kalmasını istemektedirler.

Ancak Türkiye’nin önündeki sorunlar artık sistem içerisinde çözülebilecek sorunlar değildir. Son iki yıldır yapılan tüm anket soruşturmalarında kararsızların çok çıkması ve sistem dışı bir parti olan İşçi Partisi’nin, TBMM’deki dört partinin arkasından beşinci parti çıkması iyi okunmalıdır!

Bu sadece İşçi Partisi’nin başarılı ve sonuç alan siyasi mücadelesine gösterilen bir teveccüh değil, aynı zamanda halkın sistem dışı çözüme yöneldiğinin işaretidir.

Kaldı ki Haziran Ayaklanması da bu sistem dışı çözüme yönelmenin bir göstergesidir. Çünkü Türkiye artık ameliyat masasındadır ve ilaçlarla ayakta durması mümkün değildir.

DEVRİMCİ VE BİRLEŞTİRİCİ ÇÖZÜM

O nedenle “Erdoğan’sız AKP”, “Gül’ün başına geçtiği AKP”, “Gül+Gülen+Sarıgül”, “Gül+Gülen+CHP Restorasyon hükümeti” şeklinde basında telaffuz edilen tüm seçenekler, gerçekte seçenek değildir. Çünkü sistem içidirler…

Çözüm sistemin dışındadır ve orada başta İşçi Partisi olmak üzere Türkiye’nin tüm milli güçleri vardır: CHP tabanı, MHP tabanı, ADD, TGB, üniversiteli ve liseli gençlik, TMMOB, aydınlar, orta sınıf, taraftar gruplarının çoğu, sosyalistler, kemalistler, ulusalcılar, milliciler…

Ve en önemlisi emek cephesi de bu mevzidedir: disipliniyle, üretimden gelen gücüyle milli güçbirliği cephesinin en önündedir!

Haziran Ayaklanması sırasında tarih sahnesine çıkan bu büyük cephe, artık Aslanlı Yol’da bir programa kavuşmuştur: Bir devrimle Cumhuriyet’i inşa etmek ve Kemalist Devrim’e yeniden yönelmek ve onu arasız devrimlerle tamamlamak.

Türkiye’nin önündeki tek çözüm budur: Çünkü devrimcidir, birleştiricidir, yapıcıdır, kurucudur ve inşa edicidir!

Diğer tüm seçenekler ise gerici, bölücü ve yıkıcı olduğu için artık seçenek değildir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: