AKP’NİN KOMPLO TEORİLERİ

Ergenekon’u 25 bin yıllık Agarta efsanesine dayandıran komplocu kafa, yolsuzluk operasyonu sonrasında da çalışmaya başladı. Gün geçmiyor ki, bir öncesini aratan ve iki öncesini çürüten yeni bir komploya imza atmasınlar…

ERDOĞAN KARŞITI KONSORSİYUM!

Bunlardan sonuncusu, Tayyip Erdoğan’ın medyadaki sesi görevini gören Abdülkadir Selvi’den geldi. Selvi’nin operasyonu bağladığı yer çarpıcı: “ABD, Rusya, İsrail ve İran’dan oluşan konsorsiyum PKK’ya, ‘Çözüm sürecini bitir, Türkiye ile savaş’ diyor.” (Yeni Şafak, 1 Ocak 2014)

Bu komploya göre aslında karşı karşıya olan ABD-İsrail cephesi ile Rusya-İran cephesi Tayyip Erdoğan’a karşı birleşmiş ve PKK’ye, “çözüm sürecini bitir” baskısı yapıyor!

Ne tarafından tutulabilir ki?

Birincisi bu dört kuvvet aynı konsorsiyumun parçası olamaz. Her türlü gerekçeyi atlasanız bile İsrail ile İran’ın düşmanlığını yok sayamazsınız.

İkincisi “çözüm süreci” zaten AKP ile PKK’nin değil, esas olarak ABD’nin projesiydi. Projenin sahibi, enstrümanı aracılığıyla projesine taş koydurtur mu?

Üçüncüsü, madem ortada böyle tuhaf bir konsorsiyum var, bu durumda sormalıyız: “Hani stratejik müttefiktiniz, model ortaktınız?”

OBAMA ASLINDA HALKBANK’A GÖZ YUMDU

Diğer yandan bu komplo teorisi, “ABD yolsuzluk operasyonu maskesiyle aslında İran’ı hedef alıyor” şeklindeki önceki teorilerini de çürütüyor. ABD ile İran Erdoğan’a karşı ortaksa, bu teori artık çöpe gitmiştir, değil mi?

Bu arada yeri gelmişken belirtelim, Reza Zarrab’ın ortağı da, İran halkına ait olan paraları yürüttüğü gerekçesiyle Tahran yönetimi tarafından operasyona uğradı!

Kuşkusuz AK Medya’nın bu bakış açısıyla AKP lehine yararlı bir sonuç elde edemeyeceği ortada. Ama biz bu faslı bitirirken, yine AK Medya’nın komplo teorisi ürettiği bir habere göz atalım, Akşam’ın “Derin operasyonun şifreleri ABD’de” başlıklı haberine…

AKP yönetiminin daha düne kadar amir-memur kıvamında alt-üst çalıştığı kimi isimlerin açıklamalarını, “bizi dış güçler yıkmak istiyor” teorisine dayanak yapmaya çalışan AK Medya, hem teorinin çürüklüğünden hem de muhafazakâr yetersizlikten olsa gerek, kendi kendilerini çürütecek satırlara da yer veriyorlar.

Örneğin Akşam, sayfalarına taşıdığı komplo teorisinde Mark Dubowitz’in şu sözlerine de yer vermiş: “Obama Halk Bankası üzerinden yapılan altın ticareti için Türkiye’yi hedefe oturtmak yerine göz yumdu. Erdoğan, Beyaz Saray’a saldıracağına teşekkür etmeli.

Aslında tek başına bu satır bile “yolsuzluk operasyonunu” hem ABD’nin hem de Türkiye’deki Gladyo’nun bölünmesiyle açıklamamızı doğrulamaktadır.

ERDOĞAN DUACI OLDU, PETRAEUS DÜĞMEYE BASTI!

Bu arada AK Medya’nın komplo teorileri sıralamasında Takvim’in “17 Aralık operasyonunun arkasından çuvalcı General David Petraeus çıktı” şeklindeki haberini de ilk üçe koymalıyız.

Habere göre Erdoğan’ı devirmek için Nisan 2013’te karar alınmış, 15 Mayıs’ta da Petraeus bir fonun başına geçirilerek düğmeye basmış! Üstelik tüm bunlar MİT tarafından saptanmış!

Madem MİT saptamış, haliyle Hakan Fidan Erdoğan’ı anında bilgilendirmiştir. Peki, o zaman Erdoğan neden iki gün sonra Beyaz Saray’da görüştüğü Obama’ya, “one minute” demedi? Dahası Fidan’ın beslediği Ak Medya neden “beraber ıslandık biz bu yollarda” manşetleriyle çıktı, neden “Türk-Amerikan ilişkileri hiç bu kadar iyi olmamıştı” yorumlarıyla doldu?

Hadi hepsini geçtik, kendi frekanslarında soralım: Petraeus 11 Türk subayının başına çuval geçirdiğinde, Erdoğan “ABD’ye nota ver” taleplerine karşı “ne notası, müzik notası mı” diye dalga geçmişti. Hatta Erdoğan Irak’ı işgal eden Petraeus’un askerlerinin sağlığına duacı olduğunu bile ilan etmişti. Petraeus CIA Başkanı olduğunda AKP ona saygılarını sunmuştu. Bu Petraeus’ta hiç mi vicdan yok ki, Erdoğan’ı devirmek için düğmeye basmış?

Not: Petraeus ABD içi çarpışmada “gönül ilişkisi” bahane edilerek tasfiye edildi. Değil Erdoğan’ın, herhangi birinin düğmesine basabilecek kudreti yok!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: