ÜÇ İKTİDAR SENARYOSU

Oldukça çalkantılı günler yaşıyoruz. Kıran kırana bir iktidar mücadelesi var. Mücadelenin çok parametreli olması, aynı zamanda iktidar boşluğu da yaratıyor.

Peki, çarpışma nasıl sonuçlanır? Kim kazanır, kim kaybeder?

Bugün bu köşede alışık olmadığınız bir sistem uygulayacağız ve düşünce kuruluşlarının yaptığı gibi senaryolar üreteceğiz.

Ama adı üstünde, senaryo!

SENARYO 1: AKP KAZANIR

AKP Cemaatin saldırılarına karşı “ABD parmağı” gibi argümanlar geliştirir ve böylelikle geniş kamuoyunun doğrudan desteğini ve anti-emperyalist kesimlerin dolaylı desteğini alır.

ABD-Cemaat ilişkisini kullanarak Emniyet ve Yargı’da kamuoyu destekli büyük tasfiyelere gider ve F Tipi yapının belini büker.

Bu süreçte ortağı olduğu davaları rakibinin üzerine atar ve “yeniden yargılamaya” yeşil ışık yakarak, cephesini genişletir. Ergenekon, Balyoz, Şike ve KCK davalarına ilişkin çıkarılacak yasal düzenlemeler, geniş bir medya kampanyasıyla birlikte Erdoğan’ın kirlenmiş imajına yeni bir makyaj olur.

Cephesini büyüten Erdoğan, kaybettiği iktidarı yeniden kazanmaya başlar!

Şubat ayında “kumpas kurulan” TSK’nin subayları tahliye olur. Ergenekon davası İşçi Partisi ve Veli Küçük gibi adı son derece profesyonel operasyonlarla karalanmış kimi isimlerin üzerine kalır!

Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerinden zaferle çıkar ve sonraki iki seçim için avantaj sağlar!

SENARYO 2: AKP KAYBEDER

Anti-emperyalist çevreler Cemaat korkusuyla Erdoğan’ı tahkim etmez ve hükümete yüklenmeyi sürdürür. Zira bilirler ki Erdoğan kaybettiğinde, aslında Cemaat de en fazla Pirus Zaferi kazanabilecektir. Kolu kanadı kırılmış bir Cemaatin de Erdoğan’dan sonra Türkiye’de söz sahibi olması mümkün olmayacaktır.

Pek çok kesim birden Erdoğan’a yüklenirken, Cemaat, yeni dosyalar ile yeni hamleler yapar!

Erdoğan sertleşir, faşizan uygulamalara sapar ama hem Haziran deneyimli halk direnişiyle hem de AKP’de yaşanan yeni istifalarla, eli zayıflar.

Erdoğan cephesini genişletebilmek için mecburen “yeniden yargılama” düzenlemesini daha geniş tutar!

Ancak tüm hamlelerine rağmen 30 Mart yerel seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok belediyeyi kaybeder. Çöküş başlar!

AKP ikiye bölünür: Gül’ün AKP’si, CHP ve MHP ile “ara rejim” hükümeti kurar. Gül, Cumhurbaşkanı olarak koalisyonun gayri resmi başbakanı olur.

ABD, Erdoğan’dan daha “makul” ve “kontrol edilebilir” bulduğu Gül’ün iktidarını selamlar!

SENARYO 3: MİLLİ GÜÇLER KAZANIR

Ancak ara rejim iktidarı dört nedenle uzun sürmez ve üçüncü senaryo başlar:

1) CHP ve MHP’de, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli yönetimlerine ve Gül’ün AKP’siyle hükümet kurmaya itirazlar büyür.

2) Sistem çöktüğü için sistemin içinden üretilen “çözüm”, çözüm olamamaktadır. Erdoğan hükümetinin sıcak para bularak ve ülkenin değerlerini satarak ayakta tuttuğu ama aslında derin kriz yaşayan ekonomi, ara rejim hükümetini iş yapamaz hale getirir.

3) Yeni hükümet, pratikte Erdoğan hükümetinden pek farklı değildir. ABD’nin Ortadoğu’daki “model ortağı” olmayı sürdürmek zorundadır. Oysa devir değişmiştir. İran, Irak, Suriye ve Mısır kazanmış, ABD kaybetmiştir. Bölgede Amerikancı iktidarların ayakta kalabilme şansı artık yoktur.

4) Ergenekon davasının hedef aldığı milli güçler, çekim merkezi haline gelir. Zaten Haziran Ayaklanması, yeni bir iklim yaratmıştır. CHP ve MHP’nin ulusalcı, millici, halkçı, Atatürkçü tabanı, bu merkezle güç birliği yapılmasını zorlar.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu yönetimi, MHP’de de Devlet Bahçeli yönetimi çekilmek zorunda kalır.

Milli Güçbirliği kurulur ve 2014 sonbaharında yapılacak genel seçimler bu Güçbirliği’nin zaferiyle sonuçlanır.

Ve “arasız devrimler” dönemi başlar!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
6 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: