YOLSUZLUK BAŞKA, KUMPAS BAŞKA

Arkasında Cemaat var diye yolsuzluk operasyonuna dudak bükülebilir mi? AKP’yi aklar diye “TSK’ye kumpas kurulduğu” gerçeğine göz yumulabilir mi?

Kuşkusuz gelişmelerin hepsi birbiriyle bağlantılı: AKP-Cemaat çatışması, yolsuzluk operasyonu, TSK’ye kumpas itirafı, yeniden yargılama girişimi vs.

Tamam, AKP-Cemaat çatışması olduğu için 17 Aralık’ta bir yolsuzluk operasyonu yapıldı ama Cemaatin varlığı, yolsuzluk operasyonuna arkamızı dönmemizi gerektirmiyor.

Tamam, Erdoğan ağır saldırı altında olduğu ve karşı cepheyi daraltmak istediği için “yeniden yargılamaya” sıcak bakıyor ama bu durum onun “TSK’ye kumpas” içinde yer aldığı gerçeğine sırtımızı dönmemizi gerektirmiyor.

Birbiriyle bağlantılı meseleleri, birbirinden ayırarak çözeceğiz!

KUMPAS, AKP’Yİ AKLATMAZ!

Sol ve Cumhuriyet’in dünkü manşetleri nedeniyle bu ayrıma dikkat çekme gereğini duyduk. Her iki gazete de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun girişimiyle başlayan “yeniden yargılama” konusunu, AKP’nin yolsuzluğu unutturma ve aklanmaya çalışma girişimi olarak niteliyor. İki gazetenin yer verdiği görüşler şöyle:

Örneğin İstanbul Baro başkanı Ümit Kocasakal “Hükümete destek verilmemeli, meşrulaştırılmamalı” diyor. Örneğin Yargıç Nuh Hüseyin Köse “Hükümet kendi pisliğini bizim elimizle temizlemeye çalışıyor” diyor. CHP’li Rıza Türmen ise ortada bir tuzak olduğunu iddia etmiş: “‘Sahte delil üretenler aynısını yolsuzluk soruşturmasında yapıyor’ algısı yaratacaklar, ‘haklılığımız ortaya çıktı’ diyecekler. Bu tuzağa karşı dikkatli olunmalı.”

KUMPAS DA VAR, YOLSUZLUK DA

Cemaatin TSK’ye kumpas kurduğunu AKP itiraf etmiştir ama bu, AKP’nin de kumpasın parçası olduğu gerçeğini değiştirmez. Çünkü her şey bir yana, Erdoğan “ben bu davanın savcısıyım” demiştir, Özel Yetkili Mahkeme kurmuştur. Ergenekon tertibinde Erdoğan’ın Gülen’e, Gülen’in de Erdoğan’a topu atmaya çalışması, ikisini de aklamaz; tersine ABD’nin enstrümanları olarak birlikte rol aldıklarını ortaya koyar.

F tipi örgütün Ergenekon tertibinde sahte belge üretmesi, yolsuzluk operasyonunu gölgelemez. Çünkü Ergenekon sanıkları sahte CD’leri reddetmiş, ama yolsuzluk operasyonu sanıkları ayakkabı kutularına, para sayma makinelerine, kasalara ve paralara sahip çıkmıştır! Cemaatin varlığı yolsuzluğu şaibeli yapmaz, çünkü kamuoyu yolsuzluk olduğunu 17 Aralık’tan önce üstü örtülen Deniz Feneri davasından ve İsviçre’deki 8 hesaptan bilmektedir!

Ergenekon davasında AKP topu Cemaate, Cemaat de topu AKP’ye atıyorsa, bu ikisinin yapılanın “kumpas” olduğunu bildiklerini gösterir. Tayyip Erdoğan’ın bugün kumpastan bahsetmesi, kendisini aklamaz.

ÇATIŞMADAN YARARLANMAK

Açık söyleyelim: Arkasında Cemaat var diye yolsuzluk operasyonuna dudak bükmek ne kadar mantıklıysa, AKP’yi aklar diye “TSK’ye kumpas kurulduğunu” görmemek de o kadar mantıklıdır!

Mesele sistemin çöktüğünü, rejimin kokuştuğunu ve Küçük Amerika sürecinin yıkıldığını görebilmektir. Mesele ABD zayıfladığı için bağlı uydularının da merkezkaç eğilimi gösterdiğini ve birbiriyle çatıştığını saptayabilmektir. Mesele Gladyo’nun iç çarpışma yaşadığını anlayabilmektir. Bölgede ABD, Türkiye’de de AKP ile Cemaat yenilmektedir!

Bu gerçekler saptandıktan sonra, aralarındaki çelişmelerden yararlanmamak öncelikle siyasi intihardır ama daha vahimi, aptallıktır!

Bu çatışmadan yararlanıp kumpası da ortaya çıkaracağız, Silivri’yi de boşaltacağız, yolsuzluklarını da halka gösterip, iktidarlarını alaşağı edeceğiz!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Ocak 2013

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: