ERDOĞAN’IN MEKTUP MERAKININ NEDENİ

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün “Erdoğan bana iki kişi gönderdi, tehdit etti” özetli uzun açıklamasında dikkat çeken bir bölüm vardı: “İki kişi bizzat Sayın Başbakan tarafından bana gönderilmiştir. Bursa’da bir otelde görüştüğüm bu kişiler Sayın Başbakan’ın bana çok kızgın olduğunu, hakkımda ağır laflar ettiğini, bir mektup yazarak kendisinden özür dilemem gerektiğini, hükümete yönelik soruşturmaların derhal durdurulmasını, aksi takdirde zarar göreceğimi ve bunun sonuçlarının benim için ağır olacağını söylediler.” (Hurriyet.com.tr, 8 Ocak 2014)

GÜLEN’İN GÜL’E VE ERDOĞAN’A MEKTUBU

Hadi “Başbakan ile Savcı arasında nasıl bir özür ilişkisi olabilir” sorusunu geçtik ama şu soruları mutlaka sormalıyız: Bir Başbakan bir Savcıdan özrü neden mektupla ister? Gönderdiği iki kişiyle sözlü gönderilecek özür yeterli değil midir? Başbakan neden sözlü değil de yazılı özür istemektedir?

Bakın Erdoğan’ın Savcı Öz’den istediği özür mektubundan önce bir başka mektup konusu daha ülkenin gündemindeydi. Erdoğan Dolmabahçe’de topladığı gazetecilere Fethullah Gülen’den gelen ıslak imzalı bir mektuptan bahsetmişti. Hani aslında Abdullah Gül’e yazılan ama kendisine de okuması için verilen o mektup…

AK Medya’nın mektup konusunu nasıl haberleştirdiğini anımsamak, bizi “Başbakan neden sözlü değil de yazılı özür istemektedir?” sorumuzun yanıtına götürecektir: “Mektup Cemaatin Erdoğan’dan ‘aman dileme’ mektubuydu, pazarlık mektubuydu, barış mektubuydu…”

Mektubun bu şekilde yorumlanması haliyle Cemaati ayağa kaldırdı ve çeşitli sözcüler ortada bir pazarlık olmadığını açıklamak zorunda kaldılar. Neyse, konumuz bu olmadığı için geçiyoruz ama bizi yanıta daha da yaklaştıracak bir başka mektuba geçiyoruz.

ÖCALAN’IN ERDOĞAN’A BİAT MEKTUBU

Geçen yılın başında, AK Medya’nın adını “Öcalan Açılımı” koyduğu sürecin tüm hızıyla başladığı günlerde İsmet Berkan’ın iki yazısında Öcalan’ın Erdoğan’a bir mektup yazdığını öğrenmiştik. (Hürriyet, 18 ve 22 Ocak 2013)

Ancak mektubun içeriğini bir türlü öğrenemedik. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek defalarca bu mektubun içeriğinin açıklanmasını taraflardan istedi ancak ne Erdoğan ne de Öcalan cephesinden o mektubun içeriğine dair bir açıklama gelmedi.

Fakat öncesindeki kimi olgular, mektubun içeriğini anlamamızı sağlıyor. İmralı tutanaklarına göre Öcalan kendisini ziyarete gelen BDP heyetine, Cemaatin 7 Şubat 2012’de MİT’e yönelttiği darbeyi sezdiğini belirtiyor ve ekliyor: “Cezaevi Müdürüne ‘MİT Müsteşarı Hakan Bey’i yalnız bırakmamak gerekir’ dedim. Sözlü, yazılı iletişime geçtim. 5 ay önce tekrar kanal açıldı, diyalog başladı.” (Milliyet, 28 Şubat 2013)

Mektubun içeriğinin “Öcalan’ın Erdoğan’a biatı” olduğu ve PKK’nin Cemaatin saldırısına karşı Erdoğan’a destek vereceğinin sözü olduğu anlaşılıyor. “Beş ay önce” kanal bu mektupla açılmıştır.

ERDOĞAN ÖZ’DEN BİAT MEKTUBU İSTİYOR

Artık yukarıdaki sorumuzun yanıtı ortadadır: Erdoğan tıpkı Öcalan gibi Zekeriya Öz’den de “biat mektubu” istemektedir! Üstelik Erdoğan söze güvenmemekte, elinde daha sonra kullanabileceği yazılı bir evrak talep etmektedir.

Erdoğan’ın Türk Genelkurmay Başkanı ile görüşebilmek için ABD Savunma Bakan Yardımcısı’na yazdığı o ünlü özel mektubundan, bugün Savcı Öz’den istediği özür mektubuna kadar tüm mektuplar, kesinlikle devlete dair bir ilişkisi biçimine işaret etmemektedir. Bu mektuplaşmalar, Gladyo-Mafya-Tarikat sistemi diye adlandırdığımız AKP rejimine özgü bir ilişki biçimidir.

Erdoğan’ın muhataplarından istediği “biat mektupları”, bu sistemin ne denli koktuğunu ve çürüdüğünü de belgelemektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
10 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: