“YENİDEN YARGILAMADA” BİRLEŞMEK

CHP’nin “yeniden yargılamaya” dair yasa teklifi şu: Özel Yetkili Mahkemeler kapatılsın, yargılamalar suç yerindeki ağır ceza mahkemelerinde yapılsın!

Güzel…

Peki, o zaman günlerdir Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun “yeniden yargılama” önerisine neden itiraz ediliyor? Neden bu önerinin tuzak olduğu, yolsuzluk operasyonunu örtmek amaçlı olduğu iddia ediliyor? Neden Feyzioğlu’nun gözünün cumhurbaşkanlığında olduğu söylenerek, onun girişimi sakatlanmaya çalışılıyor?

CHP’nin yasa teklifinin, Feyzioğlu’nun girişiminden ne farkı var? Her ikisi de “özel yetkili mahkemeler kapatılsın ve yargılamalar ağır ceza mahkemelerinde yapılsın” demiyor mu?

KOMPLO KAFASINDAN ÇIKANLAR

Mesele sulandırmakta üstümüze yok…

Her taşın altında komplo, her girişimin arkasında tuzak arayan görüşlerin yanında, bir de tersten çakanlar var: Örneğin bazı çevreler, “ne demek yeniden yargılama, hepsi suçsuz, hepsi serbest bırakılsın” diyerek girişime itiraz ediyor ve hatta girişimi kötü niyetli olarak niteliyor.

Komplodan kafalar öyle sulanabiliyor ki, bizleri içeridekilere kötülük yapmakla suçlayanlar bile çıkabiliyor!

ÇELİŞMELERDEN YARARLANMAMAK AHMAKLIKTIR!

Bakın bu tür sorunların kaynağında aslında AKP ile Cemaatin çatışmasından yararlanma becerisi gösterememek var!

“Erdoğan’a vurursak Cemaate yarar” ya da “Cemaate vurursak Erdoğan’a yarar” diye diye seyirci pozisyonuna düşenlerin çaresizliğidir bu.

Oysa ortada bir çatılma vardır ve bu çatışmadan yararlanamamak beceriksizliktir ama yararlanmayı doğru bulmamak ahmaklıktır!

İki taraf karşılıklı çatışırken, birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortalığa saçarken, hatta savunma adına karşıt konumdaki çevrelere el uzatırken, bundan neden yararlanmayalım?

SİLİVRİ FEYZİOĞLU’NUN ARKASINDA

Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun girişimini yolsuzluk operasyonunu örtme amaçlı tuzak ilan etmekle, AKP’nin “yolsuzluk operasyonu Türkiye ekonomisine kaybettiriyor” şeklinde savunma yapması arasında hiçbir fark yoktur!

Mantık aynıdır ve böyle diyerek, hem yolsuzluğa hem de tertibe omuz vermektedirler!

Oysa biz, hem AKP’nin yaptığı yolsuzluklara hem de yargı ve emniyet içerisindeki F tipi çeteye vurmalıyız!

Çatışmalardan ve çelişmelerden yararlanmak, siyasetin ta kendisidir. Bundan yararlanmamanın, girişimin arkasında hinlik aramanın ve kafayı komplo teorileriyle bozmanın Silivri zindanlarında esir olanlara hiçbir faydası yoktur!

Olmadığını da en iyi kendileri bildiği için Metin Feyzioğlu’nun girişimine destek vermektedirler!

BOŞLUĞU DOLDURA DOLDURA BÜYÜMEK

Umarız CHP’nin TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’yla aynı ana fikirdeki yasa teklifi, bir yanlıştan dönüşün işaretidir. Bundan memnun oluruz.

Zira tek bir yöntem üzerinde birleşerek mücadele etmenin sonuç alacağını biliyoruz.

AKP ile Cemaatin çatışması bir boşluk yaratmıştır ve o boşluğu bir güçle doldurmak, o doluyla Silivri’yi boşaltmak ve daha fazla boşluğa talip olmak, tüm milli güçlerin hedefi olmalıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: