1 GLADYO, 3 PARALEL DEVLET

Fethullah Gülen’in kasetinin yayımlanması, kasetlerin tek sorumlusunun cemaat olmadığını ortaya koydu. Açık ki her iki taraf da birbirini dinliyor, gözetliyor, kaydediyor.

Gülen’in kasetinin ortaya koyduğu bir başka gerçek ise ona çizilen “Ağlayan, hoşgörülü din adamı” profilinin ne kadar sahte olduğudur. Konuşulanlardan anlaşılmaktadır ki, Gülen hem bir holding CEO’sudur hem de istihbarat servisi gibi çalışan örgütünün baş istihbaratçısıdır!

Konuşulan Uganda rafineleri, ortaklıklar, bankalar gibi konular ise Mafya-Galdyo-Tarikat sisteminin nasıl çalıştığını ortaya koyması bakımından öğreticidir.

AK-DEVLET DE PARALELDİR

Evet, PKK ve AKP’nin isimlendirdiği şekliyle cemaat, Gülen’in ses kaydına yansıyan yönetme şeklinde de görüldüğü gibi bir paralel devlettir!

Peki, cemaat paralelse AKP nedir? AKP için paralel olmayan, normal devlet, gerçek devlet gibi nitelemelerde bulunabilir miyiz?

Yargının peşindeki kişileri saklayan, koruyan, hatta onlar adına yasa çıkaran bir iktidarın devleti nasıl bir devlettir? İstemediği adreslere operasyon yapan kolluk kuvvetlerini tasfiye eden bir iktidarın devleti nasıl bir devlettir?

Bugünü bırakıp düne dönerek soralım: Ordusuna kumpas kurulan bir davanın savcısı olan, o davaya özel mahkeme kuran bir başbakanın yönettiği devlet, nasıl bir devlettir?

AKP’nin devleti de paraleldir!

PKK DE AK VE F’YE PARALEL

Ya PKK?

Öcalan’ın siyasete etkisi ve PKK’nin Türkiye’nin bir bölgesinde otorite olmasıyla birlikte düşünüldüğünde, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın şu sözleri çok şeyi açıklamaktadır.

“Başbakan daha fazla otoriterleşerek paralel devletle mücadele etmek istiyor. Bu yeni bir paralel devlettir, AKP paralel devletidir. Yani cemaatin paralel devleti yerine AKP’nin paralel devletinin inşası demektir. Bu tehlikeli bir durumdur. Süreci de ortadan kaldırabilir. Her iki ‘paralel devlete’ alternatif ise, HDP-BDP güç birliğidir.” (ANF, 13 Ocak 2014)

Bu söz AKP’nin de, PKK’nin de, cemaatin de “paralel” olduğunu ortaya koyuyor. Üçü de Gladyo’nun bileşenidir ve birbirine paraleldir!

Örneğin Paris cinayeti bu paralellik durumunu yansıtmaktadır:

PARİS’TE GLADYO İÇ ÇARPIŞMASI

PKK’li üç kadını kim öldürdü?

Bakın bu sorunun “gerçek” yanıtı, belki de son 10 yılın en önemli olaylarını açıklayacaktır. Normalde şehrin göbeğindeki bu cinayetlerin üstelik bu teknolojik imkânlarla bir haftada çözülmesi gerekirdi. Ancak bir yıl geride kaldı ve Fransa çözmüyor, Türkiye’deki taraflar da birbirini suçluyor.

Öcalan’a ve BDP’ye göre Paris cinayetleri paralel devletin, yani cemaatin işi. AKP çevreleri de aynı adrese işaret ediyor ve Oslo mutabakatının sızdırılmasıyla benzerliğine dikkat çekiyor.

Ancak cinayetin zanlısı Ömer Güney’in servis edilen bir kaseti ile Paris cinayetinin arkasında MİT’in, dolayısıyla AKP’nin olduğu mesajı verilmeye çalışılıyor.

Öte yandan PKK’nin yayın organı Roj TV’nin Yayın Yönetmeni Amed Dicle tarafından önceki gün sosyal medyada servis edilen bir belgeyle de bu algı güçlendirilmeye çalışılıyor. 18 Kasım 2012 tarihli bu MİT belgesi, Öcalan ile PKK’nin en azından bir kanadını da faile işaret bakımından karşı karşıya getiriyor.

Uzatmayalım ve bu karışık tablonun kaynağına işaret edelim: Paris cinayeti, tıpkı AKP-cemaat çatışması ve AKP-PKK ortaklığı ile PKK’de kırılma yaşanması gibi Gladyo içi bir mücadelenin yansımasıdır.

Tam olarak aydınlanabilmesi, üç paralel devletin yıkılıp, yerine devrimci cumhuriyet devletinin inşa edilmesiyle mümkün olabilecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Ocak 2013

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: