KİM KİMİNLE İTTİFAK?

Öküz ölüp, ortaklık bozulunca saflaşma karıştı. Hangi kuvvetin hangi kuvvete destek verdiği ve kimin kiminle ittifak kurduğu ilk bakışta anlaşılamaz hale geldi. Buna bir de çarpışan tarafların “psikolojik savaşı” eklenince, su iyice bulandı…

Gelin bugün bu tabloyu aydınlatmaya çalışalım:

AYDINLIK KİMİN YANINDA?

İşe kendimizle başlayalım isterseniz. Zira Aydınlık’ın nerede durduğunu anlatırken, aslında diğer kuvvetlerin yerini de göstermiş olacağız.

17 Aralık’tan sonra Aydınlık’ın yayınlarına bakarak, biz Aydınlıkçıları AKP’nin yanında konumlandıran da var, cemaatin yanında konumlandıran da…

Örneğin PKK çevreleri Aydınlık’ı cemaatle kol kola girmekle suçluyor. Onlara göre cemaatin yanında saf tutup hem AKP’ye hem de PKK’ye ateş ediyormuşuz.

CHP ve “sol” çevreler ise Aydınlık’ı Erdoğan’a destek vermekle ve AKP ile cephe kurmakla suçluyor. Bizim, Silivri’nin boşaltılması karşılığında “yolsuzluğu” gündemden düşürmeye çalıştığımızı dillendiriyorlar.

PKK’ye göre cemaatçi, CHP ve “sol” çevrelere göre ise Erdoğancı diye nitelenmemiz aslında hem durduğumuz yerin doğru olduğunu gösteriyor hem de bizi zıt kutuplarda konumlandıranların gerçek yerini ve mevzisini gösteriyor.

Evet, PKK, aslında Erdoğan’ın yanında olduğu için bizi cemaatçi diye suçlamakta ve CHP ile “sol” çevreler de, nesnel olarak cemaatle aynı mevziye girdikleri için bizim Erdoğan’ın yanında durduğumuzu iddia etmektedir.

AKP VE CEMAAT BÜYÜK KUVVETİN FARKINDA

Nasıl dün cemaatin Gezi eylemlerine göz kırpması Haziran Halk Hareketi’ni kirletmediyse, bugün de AKP’nin “orduya kumpas kuruldu” diyerek TSK’ye ittifak mesajı vermesi, Ergenekon sanıklarını, sol ve ulusalcı kesimleri kirletemeyecektir!

Tersine, akıl, bu gerçeklikten dersler çıkaracak ve kuvvetinin artık siyaset düzlemine nasıl etkidiğini görerek hareket edecektir.

Haziran Halk Hareketi zayıf bir hareket olsa, kendiliğinden ve örgütsüz olsa, bir daha ortaya çıkamayacak olsa, hiç cemaat AKP’ye karşı oranın desteğine ihtiyaç duyar mıydı?

Kuşkusuz Haziran Halk Hareketi cemaatin göz kırpmasına olumlu yanıt vermedi, zaten veremezdi ama cemaat yine de o büyük harekete göz kırparak AKP’ye karşı konumlandı. Öyle ki AKP’nin komplo teorisyenleri, Gezi eylemlerinin cemaatin organizasyonu bile olduğunu iddia edebildi.

Şimdi de Haziran’da iktidarı sallandıktan sonra bugün yolsuzluk dosyalarıyla hükümeti sallanmaya başlayan Erdoğan destek arıyor ve TSK’ye, ulusalcı kesimlere “zorunlu” göz kırpıyor. Dün cemaatin yaptığını bugün de AKP yaparak rakibine karşı bir büyük kuvvete yaslanmaya çalışıyor.

Bizim de içinde yer aldığımız o geniş milli cephe, “bu davanın savcısıyım” diyen Erdoğan’la hiç aynı cephede yer alabilir mi? Bu Erdoğan açısından da bizim açımızdan da eşyanın tabiatına aykırıdır!

TÜRKİYE’YE KARŞI SORUMLUYUZ

Kuşkusuz AKP’nin “kumpas” diyerek cemaatin üzerine atmaya çalıştığı tertiplerdeki rolünü biliyoruz ve bunu ısrarla yazıyoruz, haykırıyoruz. Ancak bu gerçeklik, büyük kuvvete yaslanarak ayakta kalmaya çalışan tertipçilerin çelişmelerinden yararlanmamayı gerektirmez.

Biz, bir fikir kulübünün değil, geniş bir milli cephenin sözcüsüyüz ve sırtımızda yumurta küfesi taşıyoruz! Bir kulübe değil, Türkiye’ye karşı sorumluyuz!

O nedenle her çelişmeden yararlanmaya ve her krizi fırsata çevirmeye çalışırız. Tertipçilerin çelişmelerinden yararlanmaya çalışmak bizi ne Erdoğancı ne de cemaatçi yapar. Tersine bu çelişmeye sırt dönmek, bizi tarih önünde beceriksiz yapar!

Önemle belirtelim; Erdoğan’ın Aydınlık’a açtığı dava sayısı, bizi Erdoğan’a destek vermekle suçlayan kimi kesimlerin üye sayısından bile fazladır! Kişi “çamur” olsun diye yazmadan önce, en azından bu büyük gerçeğe saygı duymalıdır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
17 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: