ESAD DEĞİL ERDOĞAN YARGILANIYOR

2. Cenevre Konferansı’nın ilk gün toplantıları önemli bir gerçeği resmetti: Suriye’deki acı tablonun en önemli sorumlusu Erdoğan’dır!

Evet, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim tüm dünyanın önünde, onlarca ülkenin dışişleri bakanının karşısında aynen böyle söyledi ve üç yıllık tabloyu şu sözlerle özetledi: “Erdoğan olmasaydı bunların hiçbirisi olmazdı.”

SİHİR SİHİRBAZ OLDU

Emperyalizme karşı vatanını savunma haklılığı ve kararlılığıyla konuşan Velid Muallim, önce salonda bulunan muhalif temsilcileri vatana ihanetle suçladı. Ardından da başta Erdoğan olmak üzere bazı ülke yöneticilerini suçladı.

Erdoğan’ı isim vererek açıkça teröristlere destek vermekle suçlayan Muallim, şu önemli benzetmeyi yaptı: “Sihrin bir gün sihirbaza döneceğini bilmiyorlardı.”

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in tarihe kayıt düşen şu sözlerini biz de Ufuk Ötesi’ne kayıt ediyoruz ve dikkatinize sunuyoruz:

“Eğer komşumuz, ihtiyacımız olduğunda yanımızda olsaydı, size anlattıklarım, Suriye’de olanlar aslında hiç yaşanmazdı. Ama Suriye’nin komşuları ya bizi sırtımızdan bıçakladı, ya da zayıf ve sessiz kaldılar. Suriye’yi yok etmek için uzun yıllardır yapılan planları uygulama emri aldılar. Erdoğan hükümeti olmasa bunların hiçbiri yaşanmazdı. Bu hükümet, kendi topraklarında teröristleri barındırıyor. Onlara, Suriye’ye karşı kullanacakları silah, eğitim veriyor. Ama besledikleri bu teröristlerin bugün kendilerini hedef aldıklarını görüyorlar.”

DAVUTOĞLU BARIŞ DEĞİL SAVAŞ İSTİYOR

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in sözleri, üzerine bir şey söylenemeyecek ağırlıktaydı…

Bu sözler karşısında Ahmet Davutoğlu’nun nasıl bir savunma yaptığına değinmeyeceğiz. Zira savunulacak bir durum yok. Aynı zamanda terörist grupların koordinatörü de olan Davutoğlu bu nedenle sözde “işkence fotoğraflarına” sarıldı konuşmasında…

Sırf bu konuşma bile, o fotoğrafların amacını göstermeye yetiyor!

Davutoğlu “biz kimin terörist olduğunu biliyoruz” gibi en ufak bir ciddiyeti olmayan argümanlarla masada barışı değil savaşı, çözümü değil iç savaşın sürmesini savundu!

TIR’LAR TERÖRE DESTEK KANITI

Erdoğan artık sadece Türk halkı ve Şam yönetimi nezdinde değil, bölge nezdinde de Suriye’deki tablonun sorumlusudur!

Özellikle yakalanan ve içinden askeri mühimmat çıkan TIR’ların durumu, artık bu gerçeği dünyanın gözleri önüne getirmiştir.

AKP’nin “TIR’larda yardım malzemesi var” açıklaması kendi tabanını bile ikna edememektedir. Çünkü soru açıktır: Madem yardım malzemesi var, TIR’lar neden MİT’in? Neden Kızılay’ın değil!

Kaldı ki AKP’li milletvekili Ali Şahin’in şu sözleri, dolaylı suç itirafı olmuş ve not edilmiştir: “Ha TIR durdurmuşsunuz ha cepheye cephane taşıyan Nene Hatun’u durdurmuşsunuz.”

Ve Erdoğan’ın “Savcı benim iznim olmadan TIR’a müdahale edemez” sözleri de suçun bir başka kanıtı olmuştur!

ERDOĞAN’DAN KURTULMAK

Uzatmayalım…

TIR’lar, montaja hazır roket parçaları, tank mermileri, terörist gruplara verilen her türlü lojistik destek, muhaliflere sağlanan imkanlar, sınırları terörist grupların geçişine açmak…

Tüm bu deliller dün Cenevre’de Erdoğan’ı Suriye’deki tablonun sorumlusu yaptı. Ama daha önemlisi, yarın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin konusu olacağıdır.

Zira Erdoğan uygulamalarıyla uzunca bir süredir bölgenin güvenlik sorunu haline gelmiştir ve sadece Suriye’de değil, Irak’ta, İran’da ve Mısır’da da “istenmeyen komşu” pozisyonundadır.

Türkiye kritik seçimli sürece bu gerçeği göz önünde bulundurarak girmelidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: