ERDOĞAN VE GÜL’ÜN NATO’YA UYUMU

Türkiye’nin Çin füzesi almaya karar vermesiyle başlayan “füzelerin NATO’ya uyumu” tartışması, artık yeni bir boyut kazandı: Füzeden önce AKP NATO’ya uyum sağladı!

Kuşkusuz şaşırmadık. Zira yakın tarihte hiç unutulamayacak şu iki örneği yaşadık:

1) Erdoğan Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri olmasını istemiyordu. Çünkü Rasmusssen kriz yaratan Hz. Muhammed karikatürlerine sahip çıkmıştı. Erdoğan bu itirazını seçimden önce de dile getirmiş ve “özür yoksa Rasmussen’e sekreterlik yok” demişti özetle. Sonra “NATO’ya uyum süreci” başladı ve sözler unutuldu, çok değil iki gün sonra Rasmussen Türkiye’nin de oyuyla NATO Genel Sekreteri oldu.

2) NATO Libya’yı işgal etmeyi planlıyordu. Erdoğan yine kendisinden Nasır çıkarmaya soyunanların gazıyla olsa gerek, ekrana çıkıp “ne işi var NATO’nun Libya’da” demişti. Sonra yine “NATO’ya uyum süreci” başlamış ve Erdoğan kendi sorusunu şu veciz ifadeyle yanıtlamıştı: “NATO, Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tescil etmek için Libya’ya girmeli!”

Zira NATO, Erdoğan’ın başbakan olduğunun da aslında tescil makamıydı!

AKP İYİ LOBİLER HAİN

Bu iki somut duruma rağmen, Erdoğan’dan Nasır olmasa da zor günlerinde en azından bir Maliki çıkarmaya gayret edenler, ihaleyi Çin füzesinin kazanmasından sonra yazdılar çizdiler; NATO ne karışırdı, Türkiye kendi kararını kendi verirdi, Erdoğan varken kimse ülkemize posta koyamazdı…

Bu yazılanlar Erdoğan’ı, Erdoğan’da bu yazıcıları gaza getirip durdu. Hatta bir keresinde Erdoğan şöyle bile dedi: “NATO bu konularda bu kadar hassas ise önce şu anda NATO üyesi birçok ülkede hâlâ Rusya’nın silahları var, onların envanterlerinde mevcuttur.”

Üstelik iklim de uygundu… Madem anti-emperyalist özellikler taşıyan Haziran Halk Hareketi de var, o zaman gelsin biraz Batı’ya dokundurmacalar!

Ekranlardan bir gün faiz lobisi, bir gün Yahudi lobisi suçlanıyordu… Pahalılığın nedeni kuru fasulye lobisi, trafiğin nedeni gezi eylemcileriydi; sırf AKP’ye düşmanlıktan benzine kıyıp yollara düşüp trafiği kilitliyorlardı… Yolsuzluk yok, AKP’ye darbe vardı; darbeyi Neoconlar ile cemaat tezgâhlıyordu. Darbede Francis Ricciardone’nin parmağı vardı ama Obama’nın haberi yoktu. Zaten Obama iyi ama çevresi kötüydü.

GÜL’ÜN NATO’YA UYUM PLANI

Haliyle iklim böyle olunca, ABD ve NATO’dan gelen Çin füzesine itirazlara karşı Erdoğan ve kurmayları “dik” durabiliyordu! Ta ki, “oyun bitti” denilip, beyzbol sopası hatırlatılıp, NATO’ya zorla uyum süreci yolu gösterilinceye kadar…

Peki, bu kadar laftan sonra nasıl u dönüşü yapılacaktı. Tamam, kendisini Erdoğan’ın kılı ilan edenler açısından bir problem yoktu ama ya çağdaş Türkiye?

Hemen Erdoğan’dan çok Gül’ün sahibi olduğu anlaşılan şu plan yapıldı:

1) “Tamam Çin füzesi ucuzdu, o nedenle ihaleyi almıştı ama NATO’ya uyumu demek, ek maliyetti, yeni masraflardı” denilerek kıvırmaya zemin yaratılacaktı.

2) Bu kadar laftan sonra rotayı ABD füzesine kırmak hepten “dik durma” masalını boşa çıkaracaktı ama en azından başka alternatifler ile NATO’ya uyum gösterilebilirdi. Kime? Fransız-İtalyan ortaklığındaki Eurosam teklifine…

HOLLANDE’IN ZİYARETİNİN PERDE ARKASI

Tüm bu planlara paralel olarak Fransa Cumhurbaşkanı 22 yıl sonra ilk defa Türkiye’yi ziyaret etti.

Fransa ve Türkiye cumhurbaşkanları Fançois Holande ile Abdullah Gül baş başa görüşürken, Fransa Savunma Bakanı da Türkiye’nin Savunma Sanayi Müsteşarını ziyaret etti.

Aynı saatlerde İtalyan heyeti de Ankara’daydı. Hatta Abdullah Gül’e bir de İtalya ziyareti programı yapılmıştı!

Sonrasında ek maliyet kaygısı dendi, fuzuli masraf çıktı dendi ve Eurosam’a açıktan göz kırpıldı!

Kısacası, Gül ve Erdoğan yine NATO’ya uyum sağladı!

Bakalım ihtiyacın asıl sahipleri, ordu, bu u dönüşüne ne diyecek?

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
29 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: