ERDOĞAN’IN TARİHSEL İRAN GÖREVİ

AK medya 17 Aralık yolsuzluk operasyonunu daha ilk günden “ABD’nin İran operasyonu” diye yorumladı. Kanıtları da Rıza Sarraf ve Halkbank’tı. Güya ABD Türkiye’nin İran’a yaptırımları Halkbank üzerinden delmesinden rahatsız olmuş ve cemaati kullanarak düğmeye basmıştı.

İlk günden bunun gerçek olmadığına dikkat çektik. Çünkü ABD hem İran’la nükleer anlaşma imzalayarak zaten yaptırımları gevşetmeye başlamıştı hem de İran’ın Türkiye (Halkbank) üzerinden yaptığı ticarete yıllardır, kontrollü olduğu için, göz yumuyordu.

Nitekim Halkbank Genel Müdürlüğü’nün o günlerde yaptığı açıklama da aslında bu gerçeği doğrulamıştı.

Gerçekte mesele çok parametreliydi; Haziran Halk Hareketi’nden tutun da, ABD’deki bölünmeye ve bunun bir yansıması olarak AKP-Cemaat çatışmasına kadar pek çok etkene bağlıydı. Hatta ısrarla belirttiğimiz gibi, koalisyon hem halk hareketi nedeniyle çözülüyordu, hem de ABD zayıfladığı için koalisyonun bileşenleri olan uydular yörüngeden çıkıyor ve çarpışıyordu.

OBAMA: İRAN’A YAPTIRIMLARI VETO EDERİM

Kuşkusuz böylesi bir teze sarılmak AKP çevrelerinin işine geliyordu. Zira komployu ne kadar büyük resmederseniz, yolsuzluğu o kadar küçültürsünüz!

Her neyse, aradan 1,5 ay geçti ve Başbakan Erdoğan’ın İran’ı ziyaret ettiği gün AK medyanın amiral gemisi Yeni Şafak “İran havası” manşetiyle çıktı. Manşetin altındaki spot şöyleydi: “İran’la nükleer anlaşmanın ardından ABD, 14 petrokimya şirketini yaptırım listesinden çıkardı. Boeing, Airbus, Mercedes, BMW, Peugeot, Renault, Shell, BP gibi dünya devleri Tahran’ın kapısında sıraya girdi.” (Yeni Şafak, 29 Ocak 2014)

Böylece kendi komplolarını kendileri yalanlamış oldular!

İlginçtir, bu manşetin atıldığı gün, ABD Başkanı Barrack Obama da Kongre’de “birliğin durumu” konuşması yapıyor ve İran konusunda çok önemli şeyler söylüyordu: “Açık söyleyeyim: Eğer Kongre bana bu görüşmeleri (ABD-İran) rayından çıkarabilecek yeni bir yaptırım yasası yollarsa, veto edeceğim.” (Hurriyet.com.tr, 29 Ocak 2014)

Obama’nın sözlerinin devamı daha da önemliydi: “Ülkemizin ulusal güvenliği için diplomasiye bir şans vermek zorundayız. Eğer İran’ın liderleri bu fırsatı değerlendirmezse, daha fazla yaptırım çağrısında ilk bulunan ben olacağım. Ama İran’ın liderleri bu fırsatı kullanırsa, ki bunu yakında öğreneceğiz, o zaman İran devletler topluluğuna tekrar katılmak için önemli bir adım atmış olacak ve biz de zamanımızın en önemli güvenlik tehditlerinden birini savaş riski olmadan çözeceğiz.”

KOLAYLAŞTIRICI VE YUMUŞATICI: ERDOĞAN

İşte Obama’nın sihirli cümlesi buydu: ABD, İran tehdidini savaş riski almadan çözmeye gayret ediyordu! Hem de Obama Beyaz Saray’daki koltuğuna oturduğu ilk günden beri…

Türkiye ve Brezilya’nın İran’la imzaladığı Tahran Anlaşması’nı ve o anlaşmayı ABD’nin istediğini ortaya koyan Obama’nın Erdoğan’a mektubunu anımsayın…

Washington, tüm o süreçte ve sonrasında aynı zamanda BOP eş başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a İran’ı “masada tutma” görevi vermişti. O görev, Amerikan diplomasisinde “kolaylaştırıcı” ve “yumuşatıcı” gibi kavramlarla tanımlanmıştı.

Obama’yla güncellenen bu görevin ilk şeklinin sahibi ise Bush’tu. Bush Erdoğan’a İran’ı dengeleme görevi vermişti; BOP ancak İran’ın artan etkisine duvar örüldükçe gerçekleştirilebilirdi… İran’ı dengelemek için ise Sünni bloğun lideri olmak gerekti; bunun yolu da Filistin davasına sahip çıkmaktan ve İsrail’e posta koymaktan geçiyordu!

Geride kalan yıllarda AKP bu göreve uygun çalıştı: Komşularla işbirliği yapmak yerine ABD’nin talebi doğrultusunda komşulara düşmanlık yaptı.

Sonuç? Adına “değerli yalnızlık” dedikleri kocaman bir başarısızlık yaşadılar. Öyle ki, Erdoğan artık İran, Irak, Suriye ve Mısır tarafından istenmeyen adam ilan edilmiş durumda!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: