AKP – EL KAİDE İŞBİRLİĞİNİN KANITLARI

Silah taşıdığı ihbarıyla savcılığın durdurduğu TIR’ların hukuk dışı yöntemlerle Erdoğan tarafından aratılmaması, AKP hükümeti – El Kaide ilişkisi iddiasına uluslararası kamuoyu nezdinde geçerlilik kazandırıyor.

Üstelik yardım malzemesi taşıdığı söylenen TIR’ların sahibinin Kızılay yerine MİT çıkması, AKP sözcüsü Hüseyin Çelik’in kendi tabanını bile kuşkuya düşürürcesine “içinde ne olduğu kimseyi ilgilendirmez” demesi ve dahası yardımın gönderildiği iddia edilen Türkmenlerin konuyu yalanlaması, AKP – El Kaide işbirliği tezini daha da güçlendiriyor.

Oysa ihbar üzerine savcılığın durdurduğu TIR’lar aratılsa, Erdoğan valileri savcıların üzerine seferber etmese, savcılar görevden alınmasa, dosya kapatılmaya çalışılmasa iddialar anında çöpe gidecek.

Tabi TIR’larda silah yoksa!

IŞİD’E YARDIMIN BELGESİ

Bakın son bir haftada, bu iddiaları güçlendiren başka neler oldu?

1) Trablus Elçiliği’nden Katar’a gönderilen bir belgede, Irak Şam İslam Devleti IŞİD saflarında savaşması için ayarlanan 1800 militanın Irak’a sevk edilebilmesi için Türkiye’yle koordinasyon kurulması istendi. Belge yalanlanmadı!

Bağdat hükümetinin bir süredir Felluce merkezli olarak El Kaide türevi olan IŞİD’le çarpıştığını not edelim. Buna bir de Erdoğan hükümetinin Maliki karşıtlığını, hatta Allavi-Haşimi’ye dayanarak onu yıkmaya çalıştığını, dahası Erbil’le Bağdat’a rağmen anlaşmalar yaparak kriz yarattığını ekleyelim.

2) Yukarıda içeriğini özetlediğimiz belge yalanlamadı ama iki gün sonra belgeyi geçersiz kılma amaçlı bir operasyon kamuoyuna duyuruldu. AK medyanın geçtiği haberlere göre TSK Suriye sınırına yakın bir noktada IŞİD konvoyunu vurmuştu.

Ancak haber, TSK’nin internet sitesinde nedense duyurulmadı!

3) İsrail ordusunda askeri istihbarattan sorumlu olan Tümgeneral Aviv Koçavi, Tel Aviv’de düzenlenen güvenlik konferansında bir harita göstererek Türkiye’de üç El Kaide üssü olduğunu savundu. Reuters, haritadan yaptığı çıkarımla bu üslerin Karaman, Osmaniye ve Şanlıurfa’da bulunduğunu iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı iddiayı yalanladı.

7 EL KAİDE KANITI

Ancak yalanlamalar şu gerçeklerin üzerini örtmüyor:

1) Batı Suriye’ye savaş açmadan önce Çeçen, Boşnak, Afgan, Suudi ve Yemenli militanların bulunduğu El Kaide örgütleri Suriye’de yoktu!

2) El Kaide militanları, son iki yıl içinde kendileriyle yapılmış pek çok söyleşide, Suriye’ye Türkiye üzerinden geçtiklerini söylemişlerdir. Gündüz Türkiye’deki kamplarda dinlenen, gece sınırı aşıp savaşmaya giden militan öyküleri Türk basınında da çıkmıştır.

3) Yine Türk basınında oğlu El Kaide saflarında savaşmaya giden acılı ailelerin feryat dolu söyleşileri vardır. Batı illerimizin Emniyet Müdürlüklerinde, El Kaide saflarında savaşmaya giden çocukları için “bulunsun” başvurusu yapan ailelerin dilekçeleri vardır.

4) Çeşitli ülke istihbarat örgütlerinin yönettiği internet sitelerinde, son iki yıldır El Kaide üyelerinin Türkiye güzergâhını kullandığı not edilmiştir.

5) 2003’te İstanbul’u kana bulayan El Kaide örgütü üyelerinin nasıl tek tek serbest kaldığı ve nasıl Suriye’ye savaşmaya gittiği izaha muhtaçtır. Son iki yılda bu örgütün hangi üyelerinin Suriye’de ölü ele geçirildiği kayıtlıdır.

6) Yine Libya’dan getirilen ve günlerce İskenderun körfezinde bekletildikten sonra gerekli “izinler” yaratılarak yükü boşaltılan El İntizar gemisinin hikâyesi de önemli bir kanıttır. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili soru önergesine yanıtı, resmi bir kanıttır!

7) Yine AKP Hükümeti döneminde müsamaha gösterilen CIA’nın Yalova’daki Çeçen Kampı da önemli bir kanıttır.

AYNI HEDEF İÇİN SAVAŞIYORLAR

Uzatmayalım ve şu önemli gerçeğe dikkat çekerek bitirelim:

AKP ile El Kaide’nin somut ilişkisini aramaya aslında hiç gerek yok. İkisinin de ABD’nin hedefi doğrultusunda Şam yönetimini devirmek ve Suriye’de yeni bir rejim kurmak amacında birleşmiş olması tek başına yeterlidir.

AKP ile El Kaide, aynı hedefte müttefiktirler ve nesnel olarak aynı cephede birlikte savaşmaktadırlar!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
1 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: