ERDOĞAN’IN MENDERES’TEN FARKI

Geçen haftanın en ilginç açıklamalarından birini AKP’li Burhan Kuzu yaptı : “Solcular iktidara az geldiği için az hırsızlık yapıyor.” Anayasa profesörü bu özleriyle sağcıların hırsızlığını teyit etmiş oldu!

Kuzu’nun bu sözleri bana Erdoğan’ın şu sözlerini anımsattı: “Bugüne kadar evladından hırsızlık öğrenen baba görmedim, duymadım. Hırsızlık babadan oğula geçer.”

Erdoğan’ın sözlerine tamamen yanlış diyemem. Tıpkı babasını yitiren Soner Yalçın’ın geçen haftaki “babalar ve çocukları” yazısında anımsattığı “herkes layık olduğu evladı bulur” sözüne tamamen yanlış diyemeyeceğim gibi… Tabi şartlar nedeniyle evladının gelişimine katkı sunamayan anneleri, babaları bu genellemenin dışında tutuyoruz.

TORPİL DEDİKODUSUNDAN KORKAN BAKAN

Kuşkusuz siyasetlerin hırsızlık gibi eylemler üzerinde olumlu ya da olumsuz katkıları vardır. Ama hırsızı hırsız yapan tek ölçüt sağcılık değildir, tıpkı hırsız bir evlat yetiştirmenin tek ölçütünün de sağcılık olmayacağı gibi…

Türkiye siyasal hayatında soldan da sağdan da bu konuda çok olumlu örnekler vardır. İlki soldan, CHP’den…

Liseyi birlikte okuyan Can Yücel ve Gazi Yaşargil birlikte yurtdışında okuma isterler. Bu nedenle lise boyunca para biriktirirler. Mezun olduktan sonra yurtdışında okumaya gönderilmelerini istemek için Milli Eğitim Bakanı’na giderler. Bakan Can Yücel’in babası Hasan Ali Yücel’dir.

Bakan çok iyi notlarla okulunu bitiren gençleri dinler ve Can Yücel’i odadan çıkarttıktan sonra Gazi Yaşargil’e şunları söyler: “Seni gönderebilirim ama arkadaşını gönderirsem dedikodu olur. ‘Oğluna torpil yaptı’ derler. Bu yüzden onu gönderemem.”

Can Yücel itiraz edemez ve biriktirdiği parayı Gazi Yaşargil’e vererek can arkadaşını yurtdışına uğurlar. Yıllar geçer, Can Yücel ünlü bir şair Prof. Dr. Gazi Yaşargil de dünyanın en ünlü beyin cerrahlarından biri olur!

MENDERES OĞLUNA TİCARETİ YASAKLADI

Hadi gelin bir örnek de sağdan, Demokrat Parti’den verelim.

Bir akşam Başbakan Adnan Menderes, yemekten sonra oğlu Yüksel Menderes’le sohbet etmek ister ve eğitimini tamamlayan oğluna ne yapmak istediğini sorar. Yüksel Menderes’in yanıtı şöyledir: “Babacığım, ben her ne kadar siyasal bilimler ve hukuk fakültelerini bitirerek tahsili bu noktaya getirdim ama benim tahsile başladığım dönemden daha farklı imkânlar ortaya çıktı. Tabii bu konuda size yük olmak gibi bir düşünceyle değil ama izin verirseniz serbest hayata atılayım.”

Adnan Menderes’in yanıtı derslerle doludur: “Oğlum ben siyasette ve devlet hizmetinde bulunduğum sürece senin serbest hayat diye bir düşüncen olmasın, ticaret yapamazsın. Orada ne alıp, ne satacaksın? Benim senden beklediğim devlet memuriyetine girmendir. Eğer bir ihtiyacın, bir eksiğin olduğu takdirde bir baba olarak bu imkânı sana vermeyi elbette ki düşünürüm ve bunu da yapacağım. Ama ben devlet hizmetinde ve siyasette bulunduğum takdirde, sen serbest mesleği, ticareti yahut benzeri şeyleri kesinlikle düşünme.”

SAĞCILARIN CUMHURİYETE BAĞLILIK FARKI

İnsan haliyle merak ediyor. Acaba Menderes, oğlu ifade vermeye çağrılsa ne yapardı? Oğlunu kendi dokunulmazlık zırhı altına saklar, savcıları ve üç bin polisi görevden alır mıydı? Ya da Menderes, kırmızı ışıkta durmayarak bir sanatçıya çarpan oğlunu “dil eğitimi” adı altında yurt dışına gönderir ve mahkemeye gelmesini engeller miydi?

Ya da Menderes, servetindeki artışı evladına yaptığı devlet düğününde takılan altınları oğlundan borç almaya bağlar mıydı?

Hatta Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 15 yaşındaki oğlunu veya kızını işadamları heyetine dâhil ederek beraberinde Suudi Arabistan’a götürür müydü?

Bayar ve Menderes’i Özallardan, Çillerlerden ve Erdoğanlardan ayıran neydi peki? Hepsi sağcı değil miydi?

Ama ABD’ye taşeronluğu başlatan, Türkiye’nin çıkarlarına aykırı politikalar uygulayan ve tüm bunları yapabilmek için içerde baskıcı bir rejim kuran Bayar ve Menderes, son tahlilde bu topraklara ve Cumhuriyet’e bağlıydılar.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: