AKP’NİN ETKİ ANALİZİ

Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği uzun tutukluluk süresinin belirlenmesi konusu, sıkışan AKP’nin arızalı İngiliz anahtarına döndü: Açarmış gibi yapan ama açmayan anahtar!

O anahtarı şu anda elinde tutan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, süreyi 7,5 yıl yapacaklarını ilan etti. Açıklarken de “aslında 5’e düşürmek gerekir ama biz 7,5 yapacağız” dedi. Yani anahtarı aynı zamanda sopa gibi tuttuklarını da gösterdi.

Peki, neden 5 değil de 7,5? Onu da şu sözlerle açıkladı: “10’un 5 olması lazım ama yaptığımız etki analizleri çerçevesinde 7,5 yıl kararı aldık.”

Acaba süreyi 5 yerine 7,5 yıl diye tayin etmeyi gerektiren o etki analizleri nedir? Geleceğiz ama önce birkaç haftadır ısrarla altını çizdiğimiz bazı gerçeklere yeniden işaret edelim:

SÜREÇLE İLGİLİ 5 SAPTAMA

1) Ergenekon tertibi ya da şimdiki adlandırmayla “kumpas” AKP’ye rağmen yapılmış bir cemaat operasyonu değildir. Hatta AKP o davaların siyasi sorumlusu olarak asıl faildir!

2) Cemaat bu davaların teknik sorumlusu ve uygulayıcısıdır. AKP ile cemaatin çarpışmasının doğurduğu konjonktürde F tipi yapının sızdığı devlet kurumlarından tasfiye edilme çabası desteklenmelidir.

3) AKP çevrelerinden gelen “kumpas” açıklamaları ve “davalarda yanlışlıklar yapılmış” itirafları bir arınma hamlesi değil, birincisi yükselen halk hareketinin tepkisini cemaate yönlendirme, ikincisi de kendisine yönelen saldırıya karşı cephe genişletme ve karşı cepheyi bölme hamlesidir.

4) Türkiye’nin milli kuvvetleri elbette bu tablodan yararlanmalı, AKP ile cemaatin çarpışmasını değerlendirmeli ve sorunların düğümü noktasındaki Ergenekon meselesini çözerek Silivri’yi boşaltmalıdır. Ancak bunun yolu AKP’nin taktik hamlesine bel bağlayıp okları sadece cemaate yönlendirmek değildir. Tersine asıl fail olduğu için daha çok AKP’ye yüklenmek gerekmektedir.

5) ABD’nin Erdoğan’ı çizdiği yorumları doğru değildir. Bu yorumlara dayanarak Erdoğan’a “milli” payeler vermek önemli bir hatadır. Yine bu yorumlara dayanarak “Cemaat Erdoğan’ı kandırdı” gibi sonuçlara varmak hatadır.

Yönetimde olmayan EdelmanAbramowitz’lerin sözleri, Beyaz Saray’ın görüşleri değildir. Tersine bu kadro Beyaz Saray’ı Erdoğan’a baskı yapmadığı için sıkıştırmaktadır. Washington’un görüşü nettir: 30 Mart seçimlerinde AKP’nin alacağı oy belirleyicidir; o oy oranına göre seçenek aranır ya da aranmaz!

Zaten ABD’nin istemediği kişiyi indirip, istediği kişiyi başa geçirecek bir kudreti yoktur. Olsa önce Esad’ı, sonra Maliki ve Sisi’yi devirir!

7,5 YIL NASIL 3 YIL OLUR!

Gelelim neden 5 değil de 7,5 yıl olduğu gerçeğine…

Erdoğan ve kurmaylarının Dolmabahçe’de yaptığı etki analizi aslında şudur: Süre 5 yıl olursa başta Doğu Perinçek olmak üzere önemli isimler tahliye olacaktır. Demirel’in “halı kadar yerden çok etkili muhalefet yapıyor” dediği Perinçek’in Türkiye sathında muhalefete başlaması Erdoğan açısından en istenilmeyen durumdur. Erdoğan’a göre, süre 7,5 yıl olunca, yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri kendisi açısından daha rahat olacaktır!

Birkaç gün önce belirtmiştik: Erdoğan cephesinden gelen “ittifak” görüntülü mesajlar aslında 30 Mart ve sonrası için zaman kazanma, o süreçte safları sıklaştırma, mevziyi tahkim etme hamlesidir. Erdoğan demokratikleşme paketinden bahsederken o nedenle tutukluluk süresinin yeniden düzenlenmesinden kaçınmış, yeniden yargılama konusunu “o ayrı bir konu” diyerek geçiştirmiş ve kimlerin yeniden yargılanacağına “biz karar veririz” demişti.

Bu gerçeği bilerek ve Erdoğan’ın manevralarını görerek hareket etmeli, zayıflamış AKP’ye daha da yüklenmeliyiz! Erdoğan sıkıştırıldıkça emin olun 7,5 yıl önce 5’e sonra da 2+1’e iner!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
4 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: