ÖZERLİK FEDERASYONDUR

PKK’nin 30 Mart sonrasında özerkliği “inşa” edeceğini açıklaması önemli…

Kuşkusuz gerçekleşemeyecek bir tehdit ama ilandan inşa aşamasına geçmiş olmalarını ciddiye almalıyız. Bu sürece nasıl gelindiğini anlamak da bugünden sonra yapılacaklar için çok yararlı olacak.

Gelin bugün o önemli dönemeçleri ve hamleleri anımsayalım önce:

AKP’NİN ÖZERKLİK HAMLELERİ

AKP, “BM İkiz Sözleşmeleri” diye bilinen “Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi” ile “Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesini” 4 Haziran 2003’te TBMM’de onayladı.

AKP, özerkliğin bir aşaması olarak değerlendirilen Kamu Yönetimi Temel Kanunu’nu 15 Temmuz 2004’te TBMM’den geçirdi. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Türkiye’ye suikast” gibi gördüğü yasayı veto etti.  Erdoğan, Gül’ün cumhurbaşkanlığı sırasında bu yasayı onaylattı.

AKP hükümeti, Türkiye’yi 12 eyalete bölen Kalkınma Ajansları Yasası’nı 25 Ocak 2006’da TBMM’den geçirdi ama yine Sezer’e takıldı.

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş “biz 20-25 bölgeden oluşmuş özerk yönetim bölgeleri istiyoruz” dedikten sonra AKP Kalkınma Ajanslarını yeniden gündemine aldı ve 25 eyalete bölünmüş haliyle Gül’e onaylattı.

PKK’NİN ÖZERKLİK HAMLELERİ

Demokratik Toplum Kongresi, 24 Ekim 2007 tarihinde “demokratik özerklik projesini” kabul etti.

Demokratik Toplum Partisi DTP de, Kasım 2007’deki 2. Olağan Kongresi’nde, projeyi, “siyasi tutum belgesi” olarak tüzüğüne soktu. O süreçte DTP milletvekilleri, projeyi Türkçe, Kürtçe ve İngilizce kitapçık şeklinden bastırıp, TBMM’de dağıttı.

Sonra DTP kapatıldı, yerine BDP ve DTK kuruldu…

DTK, yani Demokratik Toplum Kongresi 14 Temmuz 2011’de “demokratik özerklik” ilan etti. Bir hafta sonra AKP’li Tarım Bakanı Mehdi Eker “Demokratik özerkliği Meclis’te tartışabiliriz” diyerek projeye meşruiyet sağlamaya çalıştı.

Geride kalan 2,5 yıl içinde konu hem Meclis’te tartışıldı, hem de iktidar ile ana muhalefet partisinin belgelerine girdi.

Nasıl mı? Geleceğiz…

Ama önce Öcalan’ın hem AKP’ye hem de BDP’ye yaptığı şu uyarıyı anımsamalıyız.

23 Şubat 2013 tarihli İmralı Tutanağından öğreniyoruz ki Öcalan kendisini ziyaret eden BDP heyetine şöyle diyor: “Kürtler kendi kendilerini yönetecektir. Şu anda yasa dayatırsak büyük alerji yaratır. İleride olabilir.”

Ancak daha önemlisi Öcalan “AB Yerel Yönetim Özerklik Şartı’na şerh kaldırılırsa meselenin önemli ölçüde çözüleceğini” vurguluyor!

CHP’NİN ÖZERKLİK HAMLELERİ

Burada duralım ve bu kez de Şubat 2011’e gidelim…

7 ay önce CHP’nin Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu Van’da bir arama konferansı yapıyor… Kılıçdaroğlu partisinin Kürt sorunundaki çizgisini “üçüncü yol” diye açıklıyor.

Bir hafta sonra Meclis Grup Toplantısı konuşmasında Van’da Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nı gündeme getirdiğini belirterek, gerekli idari reformların yapılması gerektiğini söylüyor!

Sonrasında Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’na Türkiye’nin koyduğu şerhin kaldırılması defalarca CHP’nin gündemine giriyor.

YURTSEVERLERİN BİRLİK HAMLESİ

İşte Türkiye 30 Mart seçimlerine bu tablo içinde giriyor.

AKP artık “yerel yönetimlerin” ülke sınırları dışında da işbirliği yapabilmesine olanak tanıyacağını seçim beyannamesine yazıyor!

Türkiye, dışarıdan BM İkiz Sözleşmeleri ve Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı ile içeriden yerel yönetimler, kalkınma ajansları, eyalet yasaları ve özerklik ilanları ile federasyona zorlanıyor!

AKP, PKK ve CHP’nin özerkliğe yaptıkları maskeli tanımlar aldatmasın. Özerklik federasyondur!

Bu gerçek nedeniyle de hamle sırası bizdedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
27 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: