28 ŞUBAT’A TURUNCU DARBENİN SONUÇLARI

Bin yıldır süremeyen 28 Şubat’ın yıldönümü bugün…

28 Şubat, Mart 1995’te Türk Ordusu’nun ABD’nin hâkimiyet alanı olan Kuzey Irak’a girmesiyle başladı ve 2001’de ABD’nin turuncu darbesiyle sona erdi.

O turuncu darbe kabaca 5 adımda yapıldı:

 

1) Ecevit hükümetini düşürmek için ekonomik kriz çıkartıldı.

2) Ergenekon şemaları ile Türk Ordusu’na tertip başlatıldı.

3) AKP kuruldu ve Amerikancı basın üzerinden parlatıldı.

4) Türkiye, Devlet Bahçeli üzerinden erken seçime götürüldü.

5) 3 Kasım 2002’de sandıktan BOP Eşbaşkanlığı çıkartıldı.

Peki, ABD’nin Gürcistan, Ukrayna ve Kırgızistan’dan önceki bu ilk turuncu darbesinin sonuçları ne oldu?

Gelin bugün 28 Şubat’a darbenin bilançosunu çıkarmaya çalışalım:

28 ŞUBAT’A DARBE, PKK’Yİ BÜYÜTTÜ

1) Türkiye 28 Şubat sürecinde Öcalan üzerinden PKK’yi önemli oranda bastırmıştı. PKK güçlerini Türkiye dışına çekmiş ve 1999-2004 yılları arasında terör neredeyse sıfırlanmıştı.

Ancak turuncu darbeyle durum değişti. ABD’nin Irak’a saldırısıyla PKK bölgede güçlendi, yeni silahlara kavuştu. Diğer yandan ABD’nin AKP üzerinden 2005’te Diyarbakır Açılımı, 2009 yılında Kürt Açılımı ve 2013’te Öcalan Açılımı yapmasıyla PKK adım adım bölgede otorite olmaya başladı.

28 Şubat’ta Öcalan üzerinden PKK sıfırlanırken, bugün Öcalan İmralı’dan PKK’ye sadece Türkiye için değil, Suriye için de talimatlar verebilmektedir. Dahası özerklik ve Öcalan’ın özgürlüğü artık konuşulmaktadır.

28 ŞUBAT’A DARBEYLE KOMŞULARA DÜŞMANLIK

2) Türkiye 28 Şubat süreciyle Atatürk’ün “bölge merkezli dış politikasına” dönüş yaptı. Bu durum Ankara’nın komşu başkentlerle ilişkisini hızla geliştirdi.

Turuncu darbeyle AKP’ye verilen BOP Eşbaşkanlığı ve “küresel düzene alt bölgesel düzenler kurma” görevi Türkiye’yi tüm komşularıyla karşı karşıya getirdi.

Ankara bugün Suriye’de rejimi devirmeye çalışıyor, Irak’ta Maliki’ye darbe yapmaya teşebbüs ediyor, Erbil’i Bağdat’tan koparmaya çalışıyor, İran’ı ABD’nin talebi doğrultusunda dengelemeye çalışıyor, Mısır’la diplomatik bağını koparıyor, Ermeni Açılımı nedeniyle Azerbaycan’ı küstürüyor, KKTC’yi ABD ve AB’nin projelerine kurban etmeye çalışıyor.

28 ŞUBAT’A DARBE CEMAATLERİ DEVLET YAPTI

3) Turuncu darbe, içeride ise adım adım Cumhuriyetin yıkılmasına yol açtı. Türkiye 28 Şubat’ta irtica ile mücadele ederken, turuncu darbe sonrasında irtica devlet oldu. Laiklik karşıtı odak olduğu Anayasa Mahkemesi kararı ile de saptanan AKP, tarikatları ve cemaatleri devlet yaptı.

Özellikle Fethullah Gülen cemaati Emniyet’in ve Yargı’nın sinir merkezlerini ele geçirdi, hatta TSK’ye bile bir ölçüde sızabildi.

Cemaatlerin devletleşmesiyle süslümanlık hortladı, mücahitler müteahhit oldu, rüşvetler zekat oldu, komisyonlar yasallaştı… Hırsızlık arttı, rantçılık ve devlet arazisini yasa çıkararak peşkeş çekmek sıradan bir iktidar faaliyeti haline geldi!

28 ŞUBAT’A DARBEYLE, EKONOMİ YABANCILAŞTIRILDI

4) 28 Şubat’a turuncu darbe ile Türk ekonomisinin son kaleleri de ele geçirildi. 12 Eylül ile serbest piyasaya eklemlenen ve KİT’leri özelleştirilen Türk ekonomisinin, direniş nedeniyle satılamayan stratejik kurumları turuncu darbeyle yabancılara satıldı. 2001 ekonomik krizi ile bankacılık sistemi çökertildi, batırılan bankalar yabancılara devredildi. Sonrasında Telekom gibi, Tüpraş gibi en stratejik kurumlar elden çıkarıldı.

Turuncu darbe ile milyarder sayısı arttı. TÜSİAD zenginleri daha da zengin olurken, AKP’nin yarattığı imkânlar ile yeni zenginler türedi. Ancak fakirlik arttı.

En üstteki yüzde 20’lik dilim ile en alttaki yüzde 20’lik dilim arasındaki makas açıldı. Ama daha vahimi, en üstteki yüzde 20’lik dilimin tepesinin, yani yüzde 1’in yüzde 19’dan hızla kopması oldu!

5) Tüm bu sürece direnecek milli kuvvetler ise daha turuncu darbe sırasında hazırlığı yapıldığı ortaya çıkan tertiplerle, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla tasfiye edildi, etkisizleştirdi.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
28 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: