DIŞİŞLERİNE EL KADI, İÇİŞLERİ’NE ZARRAB

Yayınlanan ses kayıtlarının ortaya çıkardığı gerçeklerden biri şudur: Türkiye kurumlarla değil, Erdoğan ve etrafıyla yönetiliyor.

Dolayısıyla yönetilemiyor!

BİLAL, EFTAL, SERDAR

Örneğin Yasin El Kadı Bilal Erdoğan’ı arıyor, Mısır ve Müslüman Kardeşler nedeniyle Suudi Arabistan’a karşı yapılan açıklamaların dozajının düşürülmesini istiyor.

Bilal babasıyla Yasin El Kadı’yı buluşturuyor. İkilinin görüşmesine Erdoğan’ın kızı Sümeyye de katılıyor.

Bu kadar ciddiyetsizlik yetmiyor ve asıl rezalet bundan sonra başlıyor. Sümeyye, Yasin El Kadı’nın Erdoğan’a kabul ettirdiği yeni Suudi Arabistan politikası konusunu abisi Bilal’e anlatıyor. Bilal, Eftal isimli arkadaşına aktarıyor. Eftal de Serdar isimli arkadaşına…

Bu kulaktan kulağa dış politika aktarma işleri, Serdar’ın konuyu sosyal medyada paylaşmasıyla iyice çığırından çıkıyor. Konunun bu yolla deşifre olması üzerine Tayyip Erdoğan çıldırıyor ve oğlu Bilal’i fırçalıyor!

Dışişleri Bakanlığı’nın devre dışı bırakıldığı bu dış politika belirleme işi kuşkusuz en geri devletlerde bile görülmeyecek cinstendir!

THY İLE SİLAH SEVKİYATI

Dış politikada daha neler var neler…

Uluslararası uçuş kuralları hiçe sayılarak THY uçağıyla Nijerya’ya silah sevk ediliyor. THY yetkilisi Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank’dan, konunun muhatabı olan MİT’in olaya el atmasını istiyor. Zira sefer sayısı artıkça, THY görevlisi tedirgin oluyor.

Geride kalan iki yılda benzer başka olaylar da yaşandı. Yemen’e silah sevk edildi, iki kez yakalandı. Suriye’ye pek çok kez silah sevk edildi. Libya’dan Al Antisar gemisiyle İskenderun’a militan ve silah getirtilip, Suriye’ye gönderildi.

Her biri uluslararası arenada Ankara’nın başını büyük belalara sokacak türden olaylar…

KALKAN BAKANI GÜLER

Dışarıda durum bu… Ya içeride?

Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Muammer Güler, kendisine bağlı kolluk kuvvetlerinin Reza Zarrab’ın üzerine gelmesi halinde ona siper olacağını, önüne yatacağını telefonda söylüyor…

Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı, 7 ay önce MİT tarafından AKP yönetimine yolsuzluk ve rüşvet ilişkileri nedeniyle raporlanan bir kişiye kendini kalkan ediyor!

Erdoğan ise Fenerbahçe başkanı seçiminden TOKİ’nin işlerine kadar her konuya karışıyor. TOKİ Başkanı’nı arayıp, bir arazinin kendisinden habersiz nasıl başkasına satıldığını soruyor, kızıyor, anlaşmanın feshedilmesini istiyor. Telefonu kapatırken talimat veriyor: Ondan habersiz kuş uçmayacak!

SINIRSIZ YETKİLİ RTÜK BAŞKANI

Ya medya? Alo Fatih’e Alo Mustafa ekleniyor.

Erdoğan neyin canlı verileceğinden, altyazıda ne yazılacağına kadar kendi karar vermek istiyor. Açık açık “sahibi olmadığı” gazetelerin yöneticilerine telefon açıp, “şunu at, bunu al” diyor!

Üç yılda pek çok gazetede pek çok yazar işinden oluyor…

Erdoğan beğenmediği soruyu soran gazeteciyi azarlıyor, hoşuna gitmeyen yazıyı kaleme alanı uçağından atıyor…

SULTAN, PADİŞAH, PEYGAMBER

Tüm bunların sahnelendiği ülkemizde Erdoğan sultan ilan ediliyor, padişah kabul ediliyor, hatta peygamber mertebesine çıkartılıyor…

Kimi çığırından çıkanlar, Allah’ın vasıflarının Erdoğan’da toplandığını bile söyleyebiliyorlar…

Erdoğan’ın gideceği ilde bir gece önceden operasyonlar yapılıyor, eylem yapması muhtemel kişiler gözaltına alınıyor… Korumalar balkonundan Erdoğan’a tepki gösterenlerin evini basıyor, yetkisi olmadığı halde gözaltına alıyor…

Hatta ve hatta güzergâhtaki partilerin kapısı kırılıp, içeriye gaz atılıp Erdoğan’a dikensiz bahçe yaratılıyor!

TÜRKİYE İÇİN YIKMA VAKTİ

Tüm bunların yaşandığı ülkemiz, çeşitli istatistiklerde ve gelişmişlik indekslerinde de görüldüğü gibi hızla en alt sıralara yuvarlanıyor…

Erdoğan ülkemizi kurumlarla değil, evlatlarıyla; yetkililerle değil İran ve Suudi uyruklu para babalarıyla yönetiyor! Daha doğrusu yönetemiyor!

AKP’nin 9 aydır iktidar olmamasının bir nedeni de bu mafyokratik anlayıştır!

Ve rezilliğin bu seviyede olması, yıkılma vaktinin geldiğini gösteriyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
22 Mart 2014

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: