BATI ASYA – GÜNEY AMERİKA HATTI

Türkiye Gençlik Birliği ile Arap Öğrenci Birliği’nin Hatay Samandağ’da düzenlediği “Gericilik ve Teröre Karşı Dünya Gençliği Buluşuyor” sempozyumu çok yararlı tartışmalara sahne oldu. İlgilendiğim konular bakımından özellikle Iraklı ve Lübnanlı kardeşlerimizden çok şey öğrendim.

Bu arada sempozyumda yaptığım “Kürt Koridoru” konuşması Venezuelalı kardeşlerimiz tarafından ilginç ve şaşırtıcı bulundu. Zira yıllarca Kürt sorunu konusunda tek yanlı ve yanlış bilgilendirilmişlerdi.

Türk hükümetleri ne yazık ki ABD işbirliği nedeniyle Kürt, Ermeni ve Kıbrıs meselelerini Batı’ya doğru anlat(a)mamıştı. Anlaşılan Ermeni meselesi konusunda Türkiye’ye önemli bir kazanım sağlatan İşçi Partisi’ne daha çok iş düşmekteydi.

2300 YILLIK KARDEŞLİK

Bu arada sizlerle paylaşayım. Hatay’ın sevilen turizmcilerinden Ayhan Kara anlattı: Sempozyum için toplandığımız Samandağ milattan önce 300’de, yani 2300 yıl önce, çok önemli bir kardeşlik anlaşmasına sahne olmuştu.

Selevkiya, Antiyokya, Laodikya ve Apamiya kent-devletleri, yani Samandağ, Antakya, Lazkiye ve Hama şehirleri arasında 2300 yıl önce bir anlaşma yapılmıştı.

Türkiye’nin Samandağ ve Antakya’sı ile Suriye’nin Lazkiye ve Hama’sı 2300 yıl önce kardeşlikle bağlanmıştı. Selevkiya’nın kurucusu Selevkos, bu dört şehirin sonsuza kadar kardeş olmasını istemişti.

İşte şimdi de TGB’nin çabalarıyla yine Samandağ’da Türk, Iraklı, Suriyeli, Lübnanlı ve Venezuelalı gençler bir dayanışma platformu inşa ediyordu: Kardeşlik, anti-emperyalizm, birlik!

‘TARİHİ BİR İŞ YAPIYORUZ’

Anti-emperyalist gençlerin Samandağ’dan inşa etmeye başladığı bu platform, bu kardeşlik projesi tüm dünyayı etkileyecek bir potansiyel taşıyor.

Nitekim Iraklı temsilci Münaf El Ubeydi konuşmasına bu nedenle “dünyanın merkezindeyim” diye başladı.

Çok doğruydu ve bize göre iki nedenle böyleydi:

1)Hatay bugün emperyalizm ile Ortadoğu’nun düğüm merkezlerinin başında gelmektedir.

2)Hatay’da anti-emperyalist dünya gençliğinin çatı örgütü inşa ediliyor.

Nitekim sempozyuma videokonferans sistemiyle katılabilen Arap Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Nidal Ammar da bu noktaya dikkat çekti: “Sıradan bir sempozyum değil, tarihi bir iş yapıyoruz, tarihi bir adım atıyoruz. Orada yalnız değilsiniz. Gelemeyen, sınırı geçemeyen, yanınıza bırakılmayan, vize alamayan biz gençlik örgütü temsilcileri de yanınızdayız. Orada bir üst örgüt kuruyorsunuz. Bu bir şemsiye olacak. Buradan çıkacak kararlar bütün dünya anti-emperyalist gençliğine ulaşmalı.”

BİRLİKTE MÜCADELE

Gerçekten de Hatay Samandağ’da bir tarih yazıldı. Konuşmamda da vurgulu olması için biraz abartarak söylediğim gibi “yüzyıl önce İttihat ve Terakki Cemiyeti’ni kurarak birlikte mücadele eden Türk, Kürt, Arap öğrenciler yüzyıl sonra yeniden birlikte mücadele etme kararı alıyorlar.”

Iraklı gazeteci Münaf El Ubeydi’nin Suriye’den videokonferansla sempozyuma katılan Nidal Ammar’a sorduğu şu soru aslında bu gerçeğe işaret ediyordu: “Benim babam Irak, annem de Suriye. 21 Mart biliyorsun anneler günü. Annem Suriye nasıl?”

DİRENİŞ DEĞİL TAARRUZ HATTI

Venezuela temsilcileri Micaela Ovalear ve Yurimar Longart Hatay’da bir tarih yazıldığına katıldığını belirttiler ve daha da ötesine geçtiler. Ovalear ve LongartHatay’dan Karakas’a bir dayanışma hattının kurulmaya başladığına dikkat çektiler.

Evet, Samandağ’nda emperyalizme karşı bir taarruz hattının temeli atıldı: Hatay’dan, Ortadoğu’dan, Batı Asya’dan Venezuela’nın başkenti Karakas’a, Güney Amerika’ya kadar dünya anti-emperyalist gençleri yeni bir dünya kurmak için birleşti.

Mehmet Ali Güller

Aydınlık Gazetesi

23 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: