HERSH’İN HEDEFİ ANKARA DEĞİL WASHİNGTON

Seymour Hersh’in Suriye’deki kimyasal komployu aydınlatan makalesi Türkiye’de gündem olmaktan çıktı ama Batı basınında hâlâ tartışılıyor. Hatta bazı ünlü batılı gazeteciler o makaleye yeni olgularla katkılarda bulunuyorlar.

Örneğin İngiliz gazeteci Patrick Cockburn, Independent on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, ABD istihbarat teşkilatı CIA, İngiliz İstihbarat Teşkilatı MI6 ve Erdoğan hükümetinin bir plan üzerinde anlaştığını yazdı. Cockburn, planda Libya’da Kaddafi yönetimine ait silahların Türkiye’ye taşınması ve Türkiye toprakları üzerinden Suriye’deki ‘silahlı gruplara’ aktarılmasının öngörüldüğünü belirtti.

ABD’DEKİ YARILMA

Cockburn’un yazısı, Hersh’in makalesiyle gündeme gelen “Obama-Erdoğan anlaşmasını” hem teyit etmiş oluyor, hem de daha somut hale getiriyor!

Hersh ABD Senato İstihbarat Komisyonu raporunun açık olmayan gizli bir ekinde Obama ile Erdoğan arasında 2012 başlarında bir anlaşma yapıldığını, bu anlaşmanın Libya’dan Suriye’ye Türkiye üzerimden silah ve mühimmat akışını düzenleyen “gizli hat”la ilgili olduğunu belirtmişti.

Haliyle Hersh’in makalesinde daha çok “Suriye’deki kimyasal saldırının Esad tarafından değil, El Kaide örgütünün bir kolu olan Nusra cephesi tarafından yapıldığı, Nusra’nın da sarin gazını Erdoğan hükümetinin yardımıyla edindiği” bilgisi öne çıktı.

Ancak bize göre asıl önemli olan bilgi, ABD’deki yarılmayla ilgili olanıydı ve Türkiye’deki tartışmaları da esas bu bilgi aydınlatıyordu. Hersh, Suriye konusunda Pentagon’un bir tarafta, Dışişleri Bakanlığı ile CIA’nın diğer tarafta olduğunu belirtiyordu.

AK MEDYA’NIN PSİKOLOJİK SAVAŞI

Peki, bu saptama neden önemli?

Erdoğan medyası, nasıl ki yolsuzluk operasyonunu “dış mihrak” esaslı ele alarak etkisini zayıflattıysa, aynısını Hersh’in makalesi için de uyguladı: Yani Amerikalı-Yahudi Hersh, ABD’nin ve İsrail’in çıkarları gereği Türkiye’yi hedef alıyordu, Batı Türkiye’nin Suriye politikasına karşıydı! Tersinden yaklaşan liberal çevreler de “aslında ABD değil, Türkiye Suriye’ye saldırmak istiyor” diyerek yine gerçeği ıskalıyordu.

Oysa Hersh’in hedefi Ankara değil asıl Washington’du ve ABD’deki yarılmayla doğrudan ilgiliydi!

HERSH’İN HEDEFİNDE CIA VAR

Baştan belirtelim: Seymour Hersh ABD’de kimi çevreler tarafından “gizli komünist” sayılır, ABD’nin çıkarlarına düşmanlık yapan biri olarak anılır. Tamam, Hersh Yahudi’dir ama İsrail tarafından da sevilmez. Hatta İsrail’de Hersh, “anti-semitik” olmakla suçlanır!

Ancak Hersh, ABD devletinin yayılmacı politikalarına, ülke işgallerine hep karşıdır. 40 yıl önce Vietnam’da, 40 yıl sonra da Irak’ta ABD’yi zorda bırakan haberlere imza attı.

Hersh’ün Suriye’yle ilgili makalesi de aslında aynı perspektifin ürünüydü ve ABD’deki Suriye yarılmasından kaynaklandı. Açık ki, ABD’nin Suriye’de doğrudan savaşmasını istemeyen Pentagon, bu haberlerle Suriye’de savaş isteyen Dışişleri ve CIA’yı hedef aldı. Yoksa hedef direkt Erdoğan değildir! Erdoğan ABD’yle çalıştığı için ve CIA ile ABD Dışişleri Bakanlığı’nın planlarını uyguladığı için haberin konusudur.

EL KAİDE ERDOĞAN’IN DEĞİL CIA’NIN ARACI

Bu gerçeği saptamak önemlidir. Zira bu saptamayla, liberal çevrelerce yayılan “ABD El Kaide’ye karşı ama Erdoğan El Kaide’yle iş tutuyor; aralarındaki sorunun kaynağı bu” şeklindeki görüşleri de aydınlatmış oluruz.

El Kaide’yle iş tutan ABD’nin kendisidir ve Erdoğan hükümetinin bu örgütle ilişkisi, ABD’yle ilişkisinden kaynaklanmaktadır: El Kaide Suriye topraklarına CIA’nın planı gereği girdi. El Kaide’nin Konya ve Adana faaliyetleri CIA’nın bilgisi ve denetimi altında. Ve en önemlisi, El Kaide’nin sarin gazını Erdoğan hükümeti aracılığıyla edinmesi, CIA’nın onayı dahilindedir!

Neticede AKP hükümeti, ABD’nin Suriye’deki taşeronudur; bölgenin oyun kurucusu değil!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: