KARADENİZ’DE ABD RUSYA SAVAŞI

Montrö en çok Türkiye’nin Montrö’südür ve bu anlaşmaya herkesin uyması en çok Ankara’nın işine gelir. Ancak bir süredir Rusya ısrarla Türkiye’den Montrö’ye uymasını istiyor.

Acaba Ankara Montö’ye uymuyor mu? Ya da AKP Hükümeti “büyük müttefiki” ABD için anlaşmayı esnetiyor mu? ABD savaş gemileri için 21 gün kuralını görmezlikten mi geliyor?

Hatta daha somut şöyle de sorabiliriz: Acaba 2008’deki Gürcistan savaşı sırasında Türk Deniz Kuvvetleri’yle birlikte Karadeniz’i ABD’ye karşı kararlılıkla savunan Moskova, esas olarak Deniz Kuvvetlerini hedef alan Balyoz tertipleri sonrasında Ankara’da müttefik bulmakta zorlanıyor mu?

ANKARA: MONTRÖ’YE UYUYORUZ

Sorulara tam yanıt vermese de, Ankara’dan şu açıklamanın yapılması önemli:

Dışişleri Bakanlığı, 12 Nisan’da yaptığı açıklamayla, Montrö Sözleşmesi’nin 78 yıldır olduğu gibi titizlikle uygulanmaya devam edildiğini belirterek, Rusya’nın bu konuyu ısrarla gündemde tutmasını yadırgadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç,  Türkiye’nin bu açıklamasını tatmin edici bulduklarını bildirdi.

Peki sorun çözüldü mü? Moskova’nın yoğunlaşan kontrol amaçlı Karadeniz uçuşları son bulacak mı? Türkiye’nin bu uçuşlar için kaldırdığı F-16’lara ihtiyaç kalmayacak mı?

Tüm bu soruların yanıtlarını ABD’nin yeni gözdesi Romanya Cumhurbaşkanı Trayan Basesku veriyor. Üstelik bu açıklama sorunun Moskova ile Ankara arasında değil, Moskova ile Washington arasında olduğunu da ortaya koyuyor.

ABD VE FRANSA GEMİLERİ KARADENİZ’DE

Romanya Cumhurbaşkanı Trayan Basesku, 14 Nisan’da Romanya’nın Konstantsa limanına giren ABD’nin USS Donald Cook isimli askeri gemisini ziyaret etti ve burada yaptığı konuşmada, Karadeniz’e yeni bir ABD savaş gemisinin daha geleceğini duyurdu!

Böylece Washington Karadeniz’e aynı anda iki gemi sokmuş olacak. Aegis balistik füze kalkanı ve Tomahawk tipi füzelere sahip olan USS Donald Cook isimli askeri gemi, 10 Nisan 2014 tarihinden beri Karadeniz’de bulunuyor. Amerikalı gemiyle beraber Karadeniz sularında Fransa’nın Dupuy de Lôme isimli istihbarat gemisi ve Alize kurtarma teknesi de yer alıyor. Fransa’nın Duplex isimli füze firkateyninin de bugünlerde Karadeniz’e girmesi bekleniyor.

Açık ki Karadeniz’de tam bir güç mücadelesi yaşanıyor. Rusya bu nedenle Montrö baskısı uyguluyor. Hatta Pentagon’dan yapılan şu açıklamaya bakılırsa baskının boyutu gün geçtikçe artıyor.

ABD GEMİSİNE 90 DAKİKA TACİZ

Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren, 10 Nisan’dan bu yana Karadeniz’de olan USS Donald Cook isimli geminin üzerinde, silahsız olduğu düşünülen Rus Su-24 uçaklarının alçak uçuş yaptığını açıkladı.

Rusya’yı kınadıklarını belirten Warren şöyle devam etti: “Rusya’nın provokatif ve profesyonellikle bağdaşmayan davranışı, ulusal protokoller ve iki ülkenin orduları arasında geçmişte varılan anlaşmalara da aykırıdır.” Warren, Rus uçağının alçak uçuş yaptığı sırada Amerikan gemisinin uluslararası sularda olduğunu söyledi.

Basına yansıyan başka bilgilere göre Rusya’nın ABD savaş gemisine “tacizi” tam 90 dakika sürdü.

İKİ DENİZDE SAVAŞ

ABD ile Rusya arasındaki savaş güneyde Suriye ve kuzeyde Ukrayna’da sürmüyor sadece… Aslında daha çok Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de sürüyor.

Suriye ile Kıbrıs arasına gemiler sokan ve son olarak Çin’le birlikte Doğu Akdeniz’de tatbikat yapan Rusya güneyde ele geçirdiği bu inisiyatifi kuzeyde de sürdürmek istiyor. Rusya’nın Ankara üzerinden ABD’yi hedef alan Montrö baskısı işte bu nedenledir.

Türkiye ise ABD ile Rusya arasındaki Akdeniz ve Karadeniz savaşlarının tam ortasındadır ve çıkarlarının nerede olduğunu yeniden gözden geçirmelidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: