BENDER’İN YERİNE FİDAN

Suudi Arabistan İstihbarat Servisi şefi Bender bin Sultan istifa etti, daha doğrusu istifa ettirildi. Suudi Arabistan’ın 22 yıl boyunca Washington büyükelçiliğini yaptıktan sonra Suriye saldırısının koordiatörü olarak bu göreve 2012 yılında getirilen Bender bin Sultan‘ın gidişi, yeni bir sürecin de başlangıcı olarak değerlendirilebilir.

Bu istifayı üç olguyla birlikte okumalıyız:

1) Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz, birinci veliaht prensi yaşlı olduğu için ikinci bir veliaht prens seçti. Mukrim‘in seçimi kral ailesi içinde oy birliği ile değil, oy çokluğu ile gerçekleşti.

2) Riyad, Nusra cephesi ve IŞİD’i terör örgütü listesine aldı.

3) Suriyeli “ılımlı” muhalifler ABD yapımı uçaksavar tanklara kavuştu. Bender bin Sultan‘ın “radikallerle” Esad’ı devirmeye çalışma aşaması, şimdilik, kapandı.

MİT KANUNUNUN İKİ ANLAMI

AKP’nin yeni bir MİT kanununa tam da bu süreçte ihtiyaç duyması önemlidir. Zira yeni MİT kanununun ruhu, birbiriyle ilgili, iki maddeye dayanmaktadır:

1) Bu kanunla MİT’e dış operasyon görevi verilmektedir. Yani MİT’in bugüne kadar yaptığı ama son aylarda deşifre edilen Suriye operasyonlarına yasal kılıf hazırlanmaktadır.

2) Bu kanunla MİT’e PKK’yle müzakere görevi verilmektedir. Yani MİT’in Emre Taner‘den beri PKK’yle yaptığı ve Hakan Fidan‘la müzakere aşamasına ilerletilen görüşmelerine, yasallık sağlanmaya çalışılmaktadır.

Nitekim bu yasallık talebi aynı zamanda ve daha çok Abdullah Öcalan‘ın talebidir.

PKK’DEN MİT’E TEŞEKKÜR

Bu nedenle olsa gerek, yeni MİT kanununun TBMM’de görüşülmesi sırasında BDP milletvekili Sırrı Sakık, Hakan Fidan‘a ve MİT’e teşekkür etti.

Böylece Öcalan‘ın 7 Şubat operasyonundan itibaren Hakan Fidan‘a kalkan olması, BDP’nin müteşekkirliğiyle tamamlanmış oldu!

Darısı PKK’ye HDP üzerinden kuyruk olan sahte solun başına!

Bu teşekkür iki anlama gelmektedir:

1) BDP için Türkiye’nin MİT kanunuyla bir istihbarat devletine dönüşmesinin önemi yoktur; nasılsa bu süreç Türkiye’yi adım adım bölecektir!

2) PKK ve MİT nesnel olarak Suriye’de aynı cephededir. MİT’in Suriye merkezli dış operasyon görevi, PKK’nin ayrılıkçı Rojava hamlesini ileride kuvvetlendirecektir!

AKP YENİDEN HİZADA

İşte Bender bin Sultan‘ın istifa ettirilmesi tam bu noktada önem kazanmaktadır. ABD’nin Suriye’ye yapacağı yeni saldırı hamlesinin merkezinde Riyad değil Ankara, Bender bin Sultan değil Hakan Fidan olacaktır.

Zira daha önce de önemle vurguladığımız gibi Suriye konusunda Washington ile Ankara arasında hedef farkı yoktur. Sadece Ankara, ABD’nin El Kaide’li Suriye planından PKK-PYD’li Suriye planına geçmekte zorlanmıştır.

Francis Ricciardone‘nin AKP Genel Merkezi’ni ziyaret edip uyuma işaret etmesi, ABD’nin üçüncü adamı olan Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner‘in Ankara ziyareti, ABD’nin Cemaat üzerinden yürüttüğü “AKP’yi hizaya sokma” operasyonunun başarılı olduğunu gösteriyor.

STRATEJİK ÜSTÜNLÜK DOĞU’DA

CIA, artık MİT ve PKK’yi Suriye’de birleştirmiştir ve özel operasyonlarla Suriye’ye yeniden yüklenecektir.

Ancak Bender bin Sultan‘ın yapamadığını Hakan Fidan da yapamayacaktır.

Zira inisiyatif Batı’da değil, bölgede ve Asya’dadır. Stratejik üstünlük Beşar Esad ve Vladimir Putin‘dedir; Barrack Obama ve Tayyip Erdoğan‘ın taktik hamleleri, sonucu değiştiremeyecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: