KAN KUSTURAN DEVLET

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Prof. Mazhar Bağlı’nın şu sözleri, AKP’nin “paralel yapıyla mücadele kararlılığını” değil fakat hukuk devletinin iflas ettiğini gösteriyor: “Bu saatten sonra milletin öfkesini asla kavga kesmez. İntikam istiyor millet, kan kusturanlara kan kusturulsun istiyor.”

Bağlı, bu sözleriyle hem Erdoğan hükümetinin “kan kusturan devlet” dönemine geçtiğine, hem de yeni MİT yasasıyla bu kurumun bir özel örgüte dönüştüğüne işaret etmiş oldu!

Yani daha da somutlaştırırsak, devralınan Çiller’in “özel örgütü” geliştirilmiş oluyor ve Çiller’in “devlet için kurşun atan da, yiyen de şereflidir” sözü yeniden hayata dönüyor!

DİNLENMEYEN HÂKİM PARALELCİ MİDİR?

Bakın bu “kan kusturan devlet” sürecine girildiği başka nereden belli?

Biliyorsunuz, Suriye’ye silah taşıdığı iddiasıyla durdurulan bir TIR, MİT’in çıktı ve hükümet o operasyonda görev alan savcı, asker, polise “karşı operasyon” yaptı. Ardından bazı tutuklamalar meydana geldi ama yapılan itiraz neticesinde bazı polis ve askerler serbest bırakıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin bile kararına “saygı duymayan” Erdoğan, elbette bu karara hiç saygı duymazdı ve o kararı veren hâkimi günlerdir hedefe oturtuyor, paralelci ilan ediyor.

Peki, o hâkim, yani Hüseyin Bolat gerçekten de paralel yapının bir elemanı mı? Geleceğiz ama önce Erdoğan’ın ve medyasının “kanıtlarına” bakalım:

Dünkü Yeni Şafak, manşetinden “o hâkimin” paralelci olduğuna “kanıt” bulmuş! Gazete şöyle diyor: “Kritik görevlerdeki hâkim ve savcıların dinlenmesine rağmen Bolat’ın isminin telekulak listesinde olmaması ise dikkat çekti.”

Yani Yeni Şafak’a göre bir hâkim dinlenmemişse, kesin paralelcidir! Hiç lafı eğip bükmeden belirtelim: Bu kafa “kan kusturan devlet” kafasıdır!

BÖYLE DEVLETE BÖYLE MİT

Jandarma ve polisleri serbest bırakan hâkim Hüseyin Bolat’ın iddia edildiği gibi paralelci olup olmadığını biz bilmiyoruz. Erdoğan ve Yeni Şafak eğer bundan eminse, hukuk devletinde yapılacak şey bellidir: Suç duyurusunda bulunursunuz!

Ancak hâkim Hüseyin Bolat Cemaatçi olmadığını önemle belirtiyor: “Paralel, üçgen, yamuk bilmem. Yedi sülalemi araştırsınlar, o yapılanmayla (cemaati kastediyor) bir şey bulsunlar mesleği bırakırım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk milletinin hâkimiyim.” (Sözcü, 17 Nisan 2014)

Peki, bu sözlere ne diyeceğiz? “Paralelci hâkim yalan söylüyor” denilebilir mi?

Bakın konuyu uzatmanın bir anlamı yok. Ortada büyük bir tehlike var ve dikkatinizi oraya çekmek istiyoruz. AKP hükümeti, paralel yapıyla mücadele adı altında büyük bir cadı avına hazırlanıyor. Erdoğan’ın ve Mazhar Bağlı’nın sözleri ile Yeni Şafak’ın manşetleri şu gerçeğe işaret etmektedir: “Kan kusturan devlet, Paralel iddiasıyla, biat etmeyen her kesimi hedef alacaktır!

MİT Yasası bu büyük operasyon için Erdoğan’a lazımdır!

ÇETENİN GÖVDESİ ARŞİVLERDE VAR

Hep söyledik: Görevden alınan, yeri değiştirilen 10 bin polisin tamamı Cemaatçi değil, paralel çete değil. Erdoğan’ın beğenmediği kararları alan mahkemelerin tamamı Cemaatçi değil. AK Medya’nın hedef aldığı kapıcıların ya da öğretim üyelerinin tamamı Cemaatçi değil. Jandarma istihbarattan alınan ve başka görevlere sürülenlerin tamamı Cemaatçi değil.

Cemaatin halk içinde ciddi bir karşılığı yoktur ve bu yapı esas olarak bürokrasi içinde vardır. Nitekim bu gerçek, belli ölçülerde seçim sonuçlarına da yansımıştır.

Cemaati olduğunda büyük göstermek, herkesi Cemaatçi görmek, cadı avı hazırlığına iklim yaratmak içindir.

Kaldı ki Paralel yapıyla gerçekten mücadele etmek isteyenlerin çok uğraşmasına, öyle büyük hazırlıklar yapmasına gerek de yoktur. Valilerin, müfettişlerin, polis şeflerinin, jandarmanın, TSK’nin değişik tarihlerde hazırladığı raporlar arşivlerdedir ve orada listelenen F tipi çete üyelerini tasfiye edebilmek, gerçekte devlet açısından oldukça kolay bir iştir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
19 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: